Srpen 2018

Ha Thanh Špetlíková

23. srpna 2018 v 15:19 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Ha Thanh Špetlíková
* 18. 3. 1989 - Hanoj, VietnamFilmografie:
Ordinace v růžové zahradě
Poupata
Úsměvy smutných mužů
Miss Hanoi

Jan Révai

22. srpna 2018 v 9:23 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jan Révai
* 11. 2. 1974 - Kladno, Československo

Podepsáno: 18. 8. 2018 - Štěrbova vila, Přehrada Les Království, Bílá Třemešná

Foceno: 18. 8. 2018 - Štěrbova vila, Přehrada Les Království, Bílá Třemešná

Jan Révai je český herec a tanečník. Vyučil se automechanikem, od mládí se však věnoval tanci. V šestnácti se zapletl do přepadení čerpací stanice a krádeže, o tři roky později (roku 1993) byl odsouzen.
Po propuštění díky své taneční průpravě (působil v taneční skupině UNO pod vedením Richarda Hese, byl také členem swingující skupiny hostující v Hudebním divadle Karlín pod názvem Děti swingu) udělal konkurs na tanečníka do muzikálu Dracula. Tím byla odstartována jeho strmě stoupající kariéra: vystupoval v řadě dalších muzikálů (Carmen, Cats, Hair, Johanka z Arku, Pomáda, Romeo a Julie), objevil se před televizní kamerou - seriály TV Prima Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy, inscenace Život, který ti dávám, film Polojasno Filipa Renče); Renč si ho vybral pro jednu z hlavních rolí i v muzikálovém filmu Rebelové (2001). S Lucií Vondráčkovou moderoval Českého slavíka 2001 (TV Nova). V současné době vystupuje v Divadle pod Palmovkou, objevuje se v inscenacích Shakespearových her na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě.
Od roku 2012 je porotcem v taneční televizní soutěži StarDance ...když hvězdy tančí.
V roce 2007 se oženil se zpravodajkou Slovenské televize Danielou Urbánkovou. V roce 2010 se rozvedli.
Jeho partnerkou je slovenská herečka Zuzana Šulajová. Mají dva syny, Jakuba (* 3. ledna 2011) a Matěje (* 29. prosince 2013). (wikipedia.org)
Filmografie:
Rebelové
Blade 2
Gangster Ka
Lída Baarová
Špindl
Gympl s (r)učením omezeným
První republika
V.I.P. vraždy

Barbora Poláková

20. srpna 2018 v 8:22 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Barbora Poláková
* 3. 10. 1983 - Kolín, Československo

Podepsáno: 18. 8. 2018 - Štěrbova vila, Přehrada Les Království, Bílá Třemešná

Podepsáno: 18. 8. 2018 - Štěrbova vila, Přehrada Les Království, Bílá Třemešná

Vyfoceno: 18. 8. 2018 - Štěrbova vila, Přehrada Les Království, Bílá Třemešná

Barbora Poláková je česká herečka a zpěvačka. Po ukončení EKO Gymnázia v Poděbradech pokračovala oborem činohra na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde byli jejími profesory Jana Hlaváčová, Boris Rösner či Ladislav Mrkvička. Následně se stala členkou Divadla na Vinohradech.
Známou se mimo jiné stala účinkováním v divadelní hře Blonďatá bestie (A studio Rubín), v níž ztvárnila českou političku Kristýnu Kočí.
Jako herečka natočila videoklipy k písním Superstar od uskupení Supercrooo a Láska tě spoutá Petra Muka; jako zpěvačka natočila klip ke skladbě Kráva. V létě 2012 se s Davidem Kollerem autorsky a interpretačně podílela na protestsongu nazvaném Sami (jsme v prdeli), který byl složen pro politický kabaret Blonďatá bestie II: Blonďatá bestie vrací úder, a jenž reflektuje české politické korupční kauzy.
V roce 2012 se účastnila televizní taneční soutěže StarDance ...když hvězdy tančí.
Od podzimu 2013 je jednou z představitelek hlavní role Lucie v muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky.
V listopadu roku 2015 vydala své první, eponymní, album, kterému v srpnu vyšel první singl Nafrněná s klipem, který natočila Tereza Kopáčová. Za tento singl získala Bára Poláková na výročních Cenách Anděl 2015 cenu za Skladbu roku a zároveň jí Akademie české populární hudby ocenila jako Objev roku. Eponymní album obsahuje i její první známý song Kráva.
V roce 2015 poodkryla veřejnosti rodinnou historii v televizním populárně genealogickém pořadu Tajemství rodu. Díky profesionálním genealogům mimo jiné poznala své vzdálené příbuzné a dozvěděla se více o svém původu.
S přítelem, českým hercem Pavlem Liškou, má dceru Ronju, která se narodila v Kladně 29. září 2015 a dceru Riku, která se narodila v březnu 2017 v Rakovníku. (wikipedia.org)
Filmografie:
Marta a Věra
Soukromé pasti
Dokonalý svět
Okresní přebor
Kráska v nesnázích
František je děvkař
Instalatér z Tuchlovic
Kvarteto

Gene Deitch

16. srpna 2018 v 12:54 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Gene Deitch
* 8. 8. 1924 - Chicago, Illinois, USA

1961 - Munro (Krátkometrážní animovaný film) - přebíral William L. SnyderGene Deitch (celým jménem Eugene Merrill Deitch) je americký režisér a producent animovaných filmů žijící více než půl století v Praze.
Začínal jako výtvarník v hudebním časopise The Record Changer. Později natáčel kreslené filmy a reklamy pro studio United Productions of America. Jeho film Sidney´s Family Tree byl roku 1958 nominován na Oscara. Téhož roku ho společnost Rembrandt Films vyslala do Prahy, aby domluvil natáčení seriálu Tom a Jerry ve studiu Bratři v triku. V roce 1960 vznikl v Praze film Munro, satira o čtyřletém chlapci povolaném do armády, která získala Oscara za nejlepší krátký animovaný film. V roce 1964 se Deitch oženil s produkční Zdenkou Najmanovou. Ve stejném roce byl hned dvakrát nominován na Oscara za filmy How to Avoid Friendship a Here's Nudnik (série s postavičkou věčného poplety Yaramaze Nudnika měla osm pokračování). V roce 1966 jako první zfilmoval Tolkienova Hobita: obrázky nakreslil Adolf Born a celý děj byl zhuštěn do deseti minut. Na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zareagoval filmem Obři, oceněným na festivalu v San Sebastianu. Dalšími jeho úspěšnými filmy byla Hloupá žába (1971) podle písničky Pete Seegera, Mrňous a čarodějnice (1980) a Císařovy nové šaty (1989). Zahrál si také epizodní roli ve filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994).
Vydal autobiografii For the Love of Prague. V roce 2003 obdržel Annie Award za celoživotní dílo na poli animovaného filmu. Jeho synové Kim Deitch, Simon Deitch a Seth Deitch jsou uznávanými komiksovými výtvarníky. (wikipedia.org)
Filmografie:
Munro
Tom a Jerry
Pepek námořník
Mrňous a čarodějnice
Proč moskyt bzučí do lidských uší
Císařovy nové šaty

Ondřej Volejník

14. srpna 2018 v 9:41 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Ondřej Volejník
* 1975 - Praha, Československo


Narodil se v roce 1975 v Praze a od patnácti let se věnoval herectví v dnes již legendárním amatérském divadle Radar. Poté působil v Divadle AHA! (Gong), kde nastudoval několik rolí, převážně v inscenacích pro děti, hostoval ve Středočeském divadle v Kladně (mimo jiné jako Jimmy v Osbornově Ohlédni se v hněvu), v sezóně 2003 - 2004 byl v angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě (Leonardo v Krvavé svatbě) a v sezóně 2004 - 2005 pak nastoupil poprvé do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Následující sezónu působil v divadle Lampion v Kladně a hrál také v pražském A studiu Rubín (Stephen Mallaratt: Žena v černém), v inscenaci Komorní činohry (Brad Fraser: Neidentifikovatelné lidské ostatky a skutečná podstata lásky) či ve Švandově divadle na Smíchově (Radka Denemarková, Michal Lang: Peníze od Hitlera).
V Jihočeském divadle, kam se vrátil roku 2006, hrál během svého dosavadního působení bezpočet výrazných rolí, ve pojetí tvůrců většinou dvojlomných charakterů a mužů obestřených jistým tajemstvím (Nebezpečné vztahy - Valmont, Macbeth - Macbeth, Kupec benátský - Antonio, Osiřelý západ - Coleman Connor, Kdo je tady ředitel? - Ravn, Petrolejové lampy - Jan a mnoho dalších).
Z filmové a televizní tvorby se dosud představil zejména v televizních seriálech (REDAKCE, ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ, HELENA).
Pravidelně spolupracuje na projektech studentů FAMO v Písku. V roce 2012 měl premiéru oceňovaný snímek PŘÍLIŠ MLADÁ NOC (absolventský film studenta režie na FAMU Olma Omerzu), v němž Ondřej hraje menší roli policisty, a který se probojoval až na prestižní festival Berlinale. (csfd.cz)
Filmografie:
Ulice
Ro(c)k podvraťáků
Ordinace v růžové zahradě
Pojedeme k moři
Ztraceni v Mnichově
Dítě číslo 44

Jaroslav Blažek

13. srpna 2018 v 9:29 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jaroslav Blažek
*

Filmografie:
Kameňák 4
Ulice

Peter Weller

11. srpna 2018 v 12:34 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Peter Weller
* 24. 6. 1947 - Stevens Point, Wisconsin, USA

Podepsáno: 29. 7. 2018 - London Film & Comic Con

Peter Weller je americký herec a režisér. V dětství se věnoval hudbě, hrál na trubku v jazzovém souboru. Roku 1987 hrál hlavní roli ve filmu Robocop. Mezi jeho další filmy patří Dvojitý podraz (2001) nebo Star Trek: Do temnoty (2013). Hrál rovněž v různých seriálech, jako například Odyssey 5 (2002) a Dexter (2010). V roce 2012 to pak byla menší role v epizodě "Post Mortem" seriálu Dr. House, kterou rovněž režíroval. (wikipedia.org)
Filmografie:
RoboCop
RoboCop 2
Odysea 5
Star Trek: Enterprise
24 hodin
Dr. House
Dexter
Zákon gangu
Star Trek: Do temnoty

Jan Holík

9. srpna 2018 v 10:28 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jan Holík
* 31. 5. 1979 - Plzeň, Československo


Filmografie:
Ulice
Milada

Wohnout

4. srpna 2018 v 12:44 | Erby |  DVD, Bluray, CD, LP
Wohnout

Podepsáni:
Matěj Homola
Honza Homola
Jirka Zemánek
Fenek SteinerWohnout je česká hudební skupina z Prahy a okolí. Tvoří ji bratrská dvojice Jana a Matěje Homolových (oba kytara a zpěv), baskytarista Jiří Zemánek a bubeník Zdeněk (Fenek) Steiner.
Skupina vznikla v roce 1996, ale do širšího povědomí se dostala v roce 1998, kdy dělala předkapelu při turné skupiny Lucie, Žlutého psa a americké The Offspring v Praze. Ve stejném roce podepsala skupina smlouvu u Sony Music/Bonton a vydala první desku CunDaLla. Následovala alba Zlý noty na večeři (2000), Pedro se vrací (2002), Rande s panem Bendou (2004) a výběr rarit, které se na řadová alba nedostaly, Nevydáno (2005). V roce 2006 na podzim vydala skupina Wohnout své páté studiové album s názvem Polib si dědu, na kterém hostují i členové finské skupiny Waltari. Toto album je zajímavé tím, že nebylo natočeno v klasickém hudebním studiu, ale na samotě u lesa, v bývalém statku, předělaném na pension.
Skupina oslavila v listopadu 2006 koncertem v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti svou desetiletou existenci a zároveň pokřtila své album. Na tomto koncertě účinkovali jako hosté mj. skupiny Tři sestry, Vypsaná fiXa, Divokej Bill a další. Záznam koncertu by měl vyjít na DVD. V roce 2011 vydala skupina CD s názvem Našim klientům. K tomuto CD v roce 2013 vydala DVD Elektronická slepice. Toto DVD dokumentuje nahrávání CD Našim klientům. DVD Bylo nahráno Olegem Homolou (otec Matěje a Honzy Homolových). V roce 2014 skupina vydává desku s názvem Laskonky a Kremrole.
Skupina vsadila na pestré, tvrdé a zároveň melodické kytary, české texty a energické koncerty, tím si brzy získala přízeň posluchačů.
V roce 2015 a 2017 vystoupila kapela na rumunském festivalu Banát. (wikipedia.org)
Matthias Dolderer

2. srpna 2018 v 8:41 | Erby |  Letectví
Matthias Dolderer
* 15. 9. 1970 - Ochsenhausen, Bádensko-Württembersko, Německo


2016

Podepsáno: 22. 6. 2018 - Red Bull Air Race, Letiště Tököl, Budapešť, Maďarsko

Vyfoceno: 22. 6. 2018 - Red Bull Air Race, Letiště Tököl, Budapešť, Maďarsko
Podepsáno: 14. 9. 2018 - Red Bull Air Race, Hauptplatz, Wiener Neustadt, Rakousko

Matthias Dolderer je německý profesionální závodní pilot. poprvé letěl letadlem s otcem ve třech letech. První sólový let měl ve 14ti a v 17ti letech získal licenci na ultralehký kluzák. V 21 letech se stal nejmladším letovým učitelem v Německu.
Dolderer strávil téměř 300 dnů svého života v kokpitu ve více než 150 různých typech letadel, s 25 000 přistáními po celém světě a od roku 1993 vystoupil na mnoha leteckých představeních po celé Evropě. V roce 2002 se stal oficiálním pilotem Flying Bulls.
Úspěchy Matthiase Dolderera mu otevřely cestu k pozvánce na kvalifikační kemp Red Bull Air Race v Casarrubios ve Španělsku koncem září 2008. Matthias Dolderer byl jedním ze čtyř nováčků vybraných pro aktivní závodní status. Letí bílou Zivko Edge 540 V3 s německými barvami. Letí pod číslem 21. Je vítězem soutěže Red Bull Air Race v roce 2016. (wikipedia.org)

Ben Murphy

1. srpna 2018 v 8:22 | Erby |  Letectví
Ben Murphy
* 18. 7. 1975


Podepsáno: 16. 9. 2018 - Red Bull Air Race, Wiener Neustadt West Airport, Rakousko

Podepsáno: 22. 6. 2018 - Red Bull Air Race, Letiště Tököl, Budapešť, Maďarsko

Vyfoceno: 22. 6. 2018 - Red Bull Air Race, Letiště Tököl, Budapešť, Maďarsko
Podepsáno: 16. 9. 2018 - Red Bull Air Race, Wiener Neustadt West Airport, Rakousko

Ben Murphy je britský pilot. Je pilotem akrobatického týmu Blades a mistrovské třídy Red Bull Air Race. (wikipedia.org)