Duben 2018

Mark Gatiss

28. dubna 2018 v 19:19 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Mark Gatiss
* 17. 10. 1966 - Darlington, Durham, Anglie, Velká Británie

Podepsáno: Febiofest 2018

Mark Gatiss je britský herec, scenárista, spisovatel a komik. Je známý jako člen komediální skupiny The League of Gentlemen spolu s Reecem Shearsmithem, Stevem Pembertonem a Jeremym Dysonem. Dále také byl scenáristou a účinkoval v seriálech Doctor Who a Sherlock.
Narodil se v Sedgefieldu v County Durham v Anglii, kde vyrůstal naproti eduardovské psychiatrické kliniky, kde pracovali jeho rodiče. Mezi jeho záliby v dětství patřilo sledování Doctora Who a filmů Hammer Horror v televizi, čtení Sherlocka Holmese a Herberta George Wellse a sbírání zkamenělin. Všechny tyto zájmy podnítily jeho tvůrčí práci v dospělosti.
Navštěvoval základní školu Heighington CE Primary School a Woodham Comprehensive School v Newton Aycliffu. Na druhé uvedené chodil o dva ročníky výše než Paul Magrs, jeden z dalších autorů Doctora Who.
Je otevřený homosexuál a v letech 2010 a 2011 se objevil na žebříčku nejvíce vlivných homosexuálů, vydaným magazínem The Independent on Sunday's. Je v partnerství s hercem Ianem Hallardem a mají labradora jménem Bunsen. Jednou postavil viktoriánskou laboratoř u nich doma na West Endu, jako splnění si dalšího z dětských snů. (wikipedia.org)
Filmografie:
Sherlock
Doctor Who

Buřiči a smíření - Viktor Dyk

28. dubna 2018 v 9:01 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Buřiči a smíření
Viktor Dyk

Popis:
Knihou epiky Buřici a smíření byly zahájeny r. 1918 Dykovy Spisy (Topič, Praha). Nyní vycházejí po druhé, v redakční podobě prvého vydání (obsahují sbírky Buřiči, Milá sedmi loupežníků, Giuseppe Moro), ale jsou rozšířeny o Zápas Jiřího Macků. Směrodatný byl vždy poslední text, revidovaný básníkem. (cbdb.cz)Podepsáni:
Viktor Dyk


Pavel Hrdlička

22. dubna 2018 v 19:51 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Pavel Hrdlička
* 1973 - Brandýs nad Labem, Československo

2004 - Mistři (Nejlepší střih) 2009 - Protektor (Nejlepší střih)
2013 - Hořící keř (Nejlepší střih)

Podepsáno: 21. 4. 2018 - Koncert Mig 21, Uffo, Trutnov

Pavel Hrdlička je český filmový střihač a současně též hudebník. Hraje na klávesy a trubku v hudební skupině Mig 21 a patřil i k jejím zakládajícím členům. Střihačsky se podílel na filmu Protektor a za tuto práci byl oceněn Českým lvem za rok 2009 uděleným v kategorii Nejlepší střih. Totožné ocenění získal i v roce 2014, kdy mu ho zajistil střih filmu Hořící keř. Připravoval ale také videoklip k písni "Slepic pírka" od skupiny Mig 21. (wikipedia.cz)
Filmografie:
Ostrým nožom
Přes kosti mrtvých
Hořící keř
Polski film
Czech Made Man
Fimfárum - Do třetice všeho dobrého 3D
Hranaři
Protektor
O život
Ro(c)k podvraťáků
Mistři

Leonardo DiCaprio

21. dubna 2018 v 17:47 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Leonardo DiCaprio
* 11. 11. 1974 - Hollywood, Los Angeles, California, USA

2016 - REVENANT Zmrtvýchvstání (Hlavní herec)

Podepsáno: 16. 2. 2014 - Bafta, Londýn


Leonardo Wilhelm DiCaprio je americký herec a producent, jenž za postavu Hugha Glasse ve snímku Revenant Zmrtvýchvstání (2015) obdržel Oscara za nejlepší mužský výkon v hlavní roli, Zlatý glóbus i Cenu BAFTA.
Zlatým glóbem byl také oceněn za hlavní roli ve filmu Letec a cenou Berlínského mezinárodního filmového festivalu za úlohu Romea ve snímku Romeo a Julie. Přesvědčivě vytváří postavy explozivní, temperamentní, zranitelné, často psychicky narušené. Mezi jeho nejznámější filmy patří Titanic (1997), Chyť mě, když to dokážeš (2002), Letec (2004), Počátek (2010), Velký Gatsby (2013), Vlk z Wall Street (2013). (wikipedia.org)

Filmografie:
REVENANT Zmrtvýchvstání
Velký Gatzby
Skrytá identita
Nespoutaný Django
Krvavý diamand
Letec
Titanic

Jennifer Lawrence

17. dubna 2018 v 20:25 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Jennifer Lawrence
* 15. 8. 1990 - Louisville, Kentucky, USA

2013 - Terapie láskou (Hlavní herečka)

Podepsáno: 11/2013 - Roma Film Fest

Jennifer Lawrence, celým jménem Jennifer Shrader Lawrence, je americká herečka. Její první větší rolí byla jedna z hlavních postav v televizním seriálu The Bill Engvall Show (2007-2009). Později se objevila v nezávislých snímcích Spálené životy (2008) a Do morku kosti (2010), přičemž za druhý zmíněný byla nominována na řadu filmových ocenění, včetně Oscara či Zlatého glóbu za nejlepší ženský herecký výkon. Ve dvaceti letech se tak stala druhou nejmladší herečkou nominovanou na Oscara v této kategorii.
V roce 2011 si zahrála v akčním sci-fi snímku X-Men: První třída. Následující rok si získala uznání filmových kritiků za svůj výkon ve filmu Hunger Games, který je adaptací stejnojmenného bestselleru. Za film Terapie láskou (2012) získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon a řadu dalších ocenění a nominací. Za svůj výkon ve filmu Špinavý trik získala v roce 2014 cenu Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Časopis Rolling Stone ji označil jako "nejtalentovanější mladou herečku Ameriky". V letech 2015 a 2016 se stala nejlépe placenou herečkou Hollywoodu, kdy její filmy dohromady vydělaly 5 miliard dolarů. (wikipedia.org)

Filmografie:
Serena
Hunger Games
X-Men: První třída

Michael Kocáb

11. dubna 2018 v 8:22 | Erby |  Hudba - muži
Michael Kocáb
* 28. 7. 1954 - Praha, Československo

2004 - Král zlodějů (Nejlepší hudba)Michael Kocáb je český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. V letech 2009-2010 byl ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě (nestraník nominován Stranou zelených), jediným, který zůstal ve funkci i po pádu předchozí druhé Topolánkovy vlády. Do září 2010 pracoval jako zmocněnec pro oblast lidských práv, spadajícím pod úřad vlády. Na počátku 90. let 20. století byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa. (wikipedia.org)

Hynek Čermák

4. dubna 2018 v 8:11 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Hynek Čermák
* 14. 2. 1973 - Praha, Československo

2011 - Nevinnost (Vedlejší herec)Hynek Čermák je český herec, držitel Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v roce 2011 ve snímku Nevinnost.
V televizi a na filmovém plátně jej diváci mohou vídat již od roku 1993. Objevil se např. v dětském filmu Ať žijí rytíři! v roli náčelníka zbrojnošů, ve snímcích Muži v naději, Nevinnost, Svatá čtveřice, Santiniho jazyk, ...a bude hůř, Kníže Václav či Kajínek; v seriálech Poslední sezona, Expozitura, Kriminálka Anděl, Eden, Náměstíčko, Četnické humoresky, Cirkus Bukowsky a v dalších projektech. V roce 1994 absolvoval na DAMU - tuto nedokončil. Patří k hercům, které je možno vidět i v zahraničních produkcích (např. ve filmech Johanka z Arku, Stalingrad, Smrtící vlna, Mr. Johnson ad.).
Dlouhodobě hrál v Městském divadle v Kladně, kde např. exceloval v hlavní roli Shakespearova Richarda III. Od roku 2010 je členem souboru Dejvického divadla.
Má syna Bořivoje a dceru Hedviku. V červenci 2017 se poprvé oženil, vzal si herečku Veroniku Mackovou. (wikipedia.org)
Filmografie:
Gangster Ka
Po strništi bos
Špunti na vodě
Díra u Hanušovic
Ve stínu
Taková normální rodinka
Rapl
Vinaři
Cirkus Bukowsky

CheckPoint

3. dubna 2018 v 8:31 | Erby |  DVD, Bluray, CD, LP
CheckPoint

Tomáš Chrudimský - kytara & zpěv
Jakub Šmatlák - kytara
Sláva Safonkin - basa
Martin Lachman - bicí


Podepsáno: 30. 3. 2018 - TJ Slavia, Hradec Králové

Podepsáno: 30. 3. 2018 - TJ Slavia, Hradec Králové
Podepsáni: CheckPoint a crew Lukáš BBizzi Tesařík

Deset

1. dubna 2018 v 16:00 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Deset
Václav Klaus

Popis:
Institut Václava Klause (IVK) byl založen v roce 2012 a postupně zahajuje svou činnost. Jedním z hlavních směrů aktivit je rozvíjení politického a ideového odkazu Václava Klause.

První knihou IVK, kterou oslovuje širokou veřejnost, je tento soubor deseti projevů Václava Klause, které od r. 2003 do r. 2012 pronesl u příležitosti oslavy státního svátku 28. října.
Tyto projevy trvale prolínal apel na společenskou soudržnost, na nepodléhání iluzím, na sebevědomé spoléhání na vlastní síly. Jedná se o soubor, který ilustruje dobu, v níž žijeme, a ze kterého můžeme hodně vyčíst také o osobnosti druhého prezidenta naší republiky. (databazeknih.cz)


Podepsáni: