Březen 2018

Jelen

31. března 2018 v 18:36 | Erby |  DVD, Bluray, CD, LP
Jelen

Jindra Polák
Martin "Kása" Kasal
Ondra Málek
Tomáš Málek
Jan-Vojtěch Rek
Josef Málek
Saša Smutný - nepodepsán

Naše banda, Jelen a Kateřina Marie Tichá

Podepsáno: 22.02.2018 - Uffo, Trutnov

Podepsáno: 22.02.2018 - Uffo, Trutnov

Miloš Nesvadba

27. března 2018 v 20:54 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Miloš Nesvadba
* 17. 4. 1925 - Praha, ČeskoslovenskoMiloš Nesvadba je český herec, spisovatel, ilustrátor, výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze známý svými kresbičkami a malůvkami pro děti, působí také jako komiksový kreslíř, karikaturista, divadelní a televizní scénograf. Jeho syn Michal Nesvadba je známý herec, bavič a mim.
Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu (1944) a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka a po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí. Poslední představení, derniéru Revizora zde odehrál spolu s Lubou Skořepovou dne 18. června 2014.
Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána Alena v roce 1947. Nejvíce filmových rolí ztvárnil v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna (1952). Příležitostně se objevoval i v televizních seriálech a inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. V roce 1977 podepsal tzv. antichartu a jeho jméno díky podpisu bylo na druhé stránce Rudého práva.
Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému proslul také jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů, jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla.
Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou má dva syny. Prvorozený syn Michal je herec a mim, stejně jako jeho otec se věnuje převážně dětem. Mladší syn Martin je vydavatelem časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba je i dědečkem (má čtyři vnoučata) a pradědečkem.
Věnuje se také ilustrátorské činnosti, zejména knížek pro děti.
V roce 1989 byl jmenován zasloužilým umělcem. (wikipedia.org)
Filmografie:
Pyšná princezna
Alena

Eva Zaoralová

25. března 2018 v 20:05 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Eva Zaoralová
* 28. 11. 1932 - Praha, Československo

2016 - Mimořádný přínos české kinematografiiEva Zaoralová je česká filmová publicistka, specializující se především na francouzský a italský film. Od roku 1994 působí vedle herce Jiřího Bartošky ve vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Do roku 2010 byla umělecká ředitelka, od roku 2011 umělecká poradkyně festivalu. (wikipedia.org)

Carice van Houten

20. března 2018 v 18:55 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Carice van Houten
* 5. 9. 1976 - Leiderdorp, Zuid-Holland, Nizozemsko

Získáno: natáčení filmu Skleněný pokoj, Praha

Získáno: natáčení filmu Skleněný pokoj, Praha

Carice van Houten Anouk je nizozemská herečka a zpěvačka. Nejvíce se proslavila rolí v seriálu od HBO Hra o trůny (Game of Thrones). Zde ztvární postavu Rudé kněžky Melisandry z Ašaje. Mimo tento seriál ale hrála i ve filmech Valkýra nebo Černá kniha.
Jako zpěvačka se věnuje pop-rockové hudbě a v roce 2012 nazpívala album s názvem See You on the Ice. Herečka Jelka van Houten je její mladší sestra. (wikipedia.org)
Filmografie:
Hra o trůny
Valkýra
Repo Men

Agnieszka Holland

17. března 2018 v 21:22 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Agnieszka Holland
* 28. 11. 1948 - Varšava, Polsko

2013 - Hořící keř (Nejlepší režie)


Agnieszka Hollandová je polská filmová režisérka a scenáristka, která vystudovala na pražské FAMU (1971). Svou kariéru zahájila jako asistentka režie u významných osobností polské kinematografie Krzysztofa Zanussiho a Andrzeje Wajdy.
Její první samostatný film byl Provinční herci (Aktorzy Prowincjonalni, 1978), kronika složitých vztahů v zákulisí v divadle malého městečka, mnohými chápaná jako metafora tehdejší politické situace v Polsku. Film získal Mezinárodní cenu poroty v roku 1980 na filmovém festivalu v Cannes.
V Polsku ještě natočila dva filmy, Horečka (Gorączka, 1980) a Osamělá žena (Kobieta samotna, 1981), potom emigrovala do Francie, krátce před vyhlášením výjimečného stavu v její rodné zemi. Filmy Provinční herci nebo Osamělá žena bývají řazeny do polského Kina morálního neklidu.
Hollandová získala nominaci na Oscara za "Nejlepší zahraniční film" za film z roku 1985 Bittere Ernte (Angry harvest), německý film o osudech židovských žen v době 2. světové války.
Za její nejlepší dílo je považován film Evropa, Evropa (1990), natočený podle životopisu Solomona Perela, židovského mladíka, který utíká z Německa do Polska po Křišťálové noci v roce 1938. Film byl oceněnn Zlatým glóbem a získal Oscarovou nominaci za nejlepší zahraniční film.
V roce 2009 dokončila společně se svou dcerou Kasiou Adamik film Jánošík - Pravdivá historie. V roce 2012 Agnieszka Hollandová přijala nabídku na natočení třídílného dramatu pro HBO Hořící keř o činu Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci Československa a nastupující normalizaci. Sama toto období poznala na vlastní kůži, neboť v době pražského jara a začínající normalizace studovala pražskou FAMU. O tomto období a vlivu pražské FAMU a českého prostředí na její další směřování vypovídá celovečerní dokument Návrat Agnieszky H. (2013, premiéra v české kinodistribuci v lednu 2014) v režii K. Krauze a J. Petryckiho.
V červnu 2014 převzala na Ministerstvu zahraničí ČR ocenění "Gratias agis", posléze na polské ambasádě v České republice vyznamenání "Bene merito", v obou případech za posilování mezinárodní prestiže dané země v zahraničí.
Na 23. březen 2017 je chystané převzetí čestného titulu doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze. Agnieszce Hollandové bude v sále Martinů v Lichtenštejnském paláci předán diplom a zlatá medaile AMU. Touto akcí vyvrcholí slavnostní zasedání Umělecké rady AMU. (wikipedia.org)
Filmografie:
Hořící keř
V temnotě
Jánošík - Pravdivá historie
Tajemná zahrada
Jak zabít kněze

Rag'n'Bone Man

15. března 2018 v 19:22 | Erby |  Hudba - muži
Rag'n'Bone Man
* 29. 1. 1985 - Uckfield, East Sussex, Anglie

Podepsáno: 2. 3. 2018 - Forum Karlín, Praha

Rag'n'Bone Man, vlastním jménem Rory Charles Graham je britský zpěvák, který se proslavil v roce 2016 se svou písní Human. Graham se narodil v Uckfield, East Sussex 29. ledna 1985. Navštěvoval školu Ringmer Community College, ze které byl vyloučen a poté se zapsal na Uckfield Community Technology College.
V květnu 2017 Rag'n'Bone Man volil vůdce politické strany Labour Party ve všeobecných volbách Velké británie Jeremyho Corbyna. Během rozhovoru s Channel 4 řekl, že viděl Corbyna jako "muže, který mluví s vášní". Dodal, že se "může vztahovat k tomu, co říká a nikdy se tak necítil". (wikipedia.org)


Jana Plodková

13. března 2018 v 8:13 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Jana Plodková
* 5. 8. 1981 - Jičín, Československo

2009 - Protektor (Hlavní herečka)

Podepsáno: 15.11.2014 - KSA, Praha

Jana Plodková je česká herečka, držitelka Českého lva za ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Protektor. Po vystudování Janáčkovy akademie múzických umění v Brně účinkuje v HaDivadle a hostuje i na jiných divadelních scénách.
Od roku 2014 je v angažmá v Divadle Na zábradlí. Jejím partnerem je optik Filip Žilka. V roce 2016 se zúčastnila taneční soutěže StarDance, kde tančila s Michalem Padevětem. (wikipedia.org)
Filmografie:
Lída Baarová
Protektor
Vratné lahve
Žrouti

Jiří Macháček

11. března 2018 v 22:23 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jiří Macháček
* 6. 7. 1966 - Litoměřice, Československo

2000 - Samotáři (Vedlejší herec)

Podepsáno: 21. 4. 2018 - Koncert Mig 21, Uffo, Trutnov

Podepsáno: 6. 9. 2016 - jarmark, náměstí Trutnov

Jiří Macháček je český herec, zpěvák, písňový textař a moderátor. Vystudoval gymnázium Na Zatlance, konzervatoř Jaroslava Ježka a Právnickou fakultu na Karlově univerzitě. Studium na DAMU zkoušel čtyřikrát. Po vystudování konzervatoře byl přijat bez zkoušek. Studium však nedokončil, protože po půl roce studia zanechal. Herectví se také krátce věnoval na European Film Academy v Dánsku.
Vystupoval v několika divadlech (Na Zábradlí, Sklep, Na Jezerce). Jeho první větší filmovou rolí byl Robert v Gedeonově Návratu idiota. Za roli věčně zhuleného Jakuba v Ondříčkově filmu Samotáři (2000) získal Českého lva za nejlepší mužskou vedlejší roli. V roce 2004 byl opět nominován na Českého lva a to za hlavní mužskou roli ve filmu Horem pádem, kde si zahrál fotbalového fanouška Františka, který s manželkou vychovává dítě tmavé pleti.
Kromě herectví vystupuje ve své hudební skupině MIG 21, ve které působí jako zpěvák a textař. Právě svébytná poetika jeho písňových textů je charakteristickým znakem písní MIG 21. S touto skupinou již vydal tři alba. Hudba skupiny MIG 21 byla použita v celovečerní filmové grotesce Skřítek (2005), kde si zahrál roli řezníka. (wikipedia.org)
Filmografie:
Samotáři
Pohádkář
Zahradnictví
Ženy v pokušení
Jedna ruka netleská
Občanský průkaz
Muži v naději
Medvídek
Vratné lahve
Horem pádem


Karel Hynek

3. března 2018 v 14:54 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Karel Hynek
* 1975


Filmografie:
Na stojáka
Comedy Club