Únor 2018

Zdeněk Řehoř

28. února 2018 v 19:21 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Zdeněk Řehoř
* 30. 8. 1920 - Jičín, Československo
† 8. 11. 1994 - Praha, ČeskoZdeněk Řehoř byl český herec. Jeho soukromou profesorkou herecké výchovy byla Lola Skrbková, členka Burianova divadla D 34. Začínal za 2. světové války v pražském divadélku Větrník režiséra Josefa Šmídy. Kromě hraní zde byl v jednu dobu i administrativním vedoucím souboru. Vystupoval ve většině her divadla s výjimkou konce roku 1944 a části 1945, kdy pobýval s těžkou tuberkulózou v plicním sanatoriu v Kostelci nad Černými lesy. Měl chalupu v Kytlici č.p. 47 vedle dalších herců (Brodský, Horníček, Černocká).
Po likvidaci divadla Větrník v roce 1946 přešel do Burianova Déčka. Později byl členem Divadla na Vinohradech (1950-1994).
Byl dvakrát ženatý, poprvé s Věrou Krpálkovou a podruhé s Janou Semrádovou. (wikipedia.cz)
Filmografie:
Dobří holubi se vracejí
Trhák
Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
Vražda v hotelu Excelsior
"Čtyři vraždy stačí, drahoušku"
Marketa Lazarová
Údolí včel
Synové a dcery Jakuba skláře
Sanitka
Krkonošské pohádky
Taková normální rodinka

Petr Haničinec

26. února 2018 v 19:05 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Petr Haničinec
* 15. 9. 1930 - Pardubice, Československo
† 7. 11. 2007 - Bratronice, ČeskoPetr Haničinec byl český herec. Po studiích na DAMU rok působil ve Východočeském divadle v Pardubicích, dva roky v armádním Divadle E. F. Buriana v Praze na Poříčí, šest let v Divadle S. K. Neumanna v Praze-Libni a od roku 1962 více jak 30 let ve Vinohradském divadle v Praze.
V roce 1995 byl účastníkem těžké dopravní nehody na dálnici D1, pár minut byl ve stavu klinické smrti. po zotavení vystupoval v Divadle Na Fidlovačce v Praze-Nuslích. Při vystoupení v roce 2001 prodělal cévní mozkovou příhodu, lékařům se podařilo včasným zákrokem její následky odvrátit. Haničinec se však stáhl do ústraní a zbytek života prožil ve svém domě v Bratronicích, kde 7. listopadu 2007 ve věku 77 let podlehl rakovině.
Byl považován za vynikajícího herce charakterních mužů, výborného dabéra (poručík Columbo a římský císař Claudius v britském televizním seriálu Já, Claudius) a muže s velkým osobním charismatem.
Byl čtyřikrát ženatý. První manželkou byla herečka Štěpánka Haničincová, rozená Hubáčková, s kterou měl dceru Alexandru. Druhou manželkou byla herečka Marie Kyselková, představitelka hlavní role ve filmu Princezna se zlatou hvězdou, s níž měl syna Ondřeje. Třetí manželkou byla rozhlasová moderátorka Eva Kopecká, čtvrtou zlatnice Radmila Pleskotová. (wikipedia.org)
Filmografie:
V erbu lvice
Čas sluhů
Sněhová královna
Osudy dobrého vojáka Švejka
Dobrodružství kriminalistiky
Cirkus Humberto
Synové a dcery Jakuba skláře
Rozpaky kuchaře Svatopluka

Emil Zátopek

19. února 2018 v 20:53 | Erby |  Atletika
Emil Zátopek
* 19. 9. 1922 - Kopřivnice, Československo
† 22. 11. 2000 - Praha, Česko


1948 Londýn - Atletika: 10 000 m 1948 Londýn - Atletika: 5 000m

1952 Helsinky - Atletika: 5 000 m 1952 Helsinky - Atletika: 10 000 m

1952 Helsinky - Atletika: maratónEmil Zátopek byl československý atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, manžel atletky Dany Zátopkové.
Narodil se do chudé rodiny jako šesté dítě. Ve svých šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně. Sportovní kariéru po roce 1945 spojil se službou vojáka z povolání. Vzhledem ke sportovnímu vytížení se v politice příliš neangažoval. Po nuceném odchodu z armády jej nikde nesměli zaměstnat, místo našel až u podniku Stavební geologie, takže šest let jezdil a hloubil studně. S kolegy přespával v maringotce, domů se vracel na víkendy jednou za týden nebo i za tři. Španělský novinář, který chtěl vidět, jak čtyřnásobný olympijský vítěz žije a kterého za ním Dana Zátopková zavezla, spatřil Zátopka, jak zablácený pracuje ve špíně a bahně. A podle Dany Zátopkové se cestou zpátky do Prahy rozplakal: "Takhle Vy tady opečováváte svého hrdinu?"
Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať na 10 kilometrů pod 29 minut a také trať 20 kilometrů pod jednu hodinu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Jde o jednoho z největších atletů všech dob. Nejvíce ale proslul během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maratón, který tehdy běžel vůbec poprvé v životě. V každé z těchto disciplín tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento "trojboj" se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat. Byl znám svým upracovaným stylem běhu, v cizině byl přezdíván česká lokomotiva.
Emil Zátopek vyhrál čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili na olympijských hrách, na mistrovství Evropy získal tři zlaté a jednu bronzovou medaili, patří tak mezi nejlepší české sportovce vůbec.
Pan Zátopek zemřel po dlouhé nemoci v Praze koncem roku 2000 ve věku 78 let. V prosinci roku 2000 mu byla posmrtně udělena medaile Pierra de Coubertina. (csfd.cz)

Vilém Udatný

6. února 2018 v 20:11 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Vilém Udatný
* 9. 10. 1969 - Písek, Československo

Podepsáno: 15. 1. 2017 - "Křížem krážem aneb sexem ke štěstí", Divadelní klub, Vrchlabí

Vilém Udatný je český filmový a divadelní herec a dabér. Narodil se v Písku a studoval na Pražské konzervatoři. Od roku 1990 do roku 1996 přišla první herecká angažmá v divadlech v Kladně a Mladé Boleslavi. Divadelní a dabingové herectví jsou pak stěžejními odvětvími jeho kariéry.
Poprvé se objevil před kamerou v roce 1986 v televizním filmu Případ Kolman. Poté dostával role především v televizních pohádkách pro děti, k těm nejznámějším patří trilogie Zkřížené meče, Zvonící meče a Zázračné meče. V poslední době jsme jej mohli vidět například ve filmu Ať žijí rytíři! či v seriálech jako Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě.
Českým divákům je však více znám díky svému hlasu, neboť se věnuje dabingu.
Z počátku své kariéry působil v menších divadlech v Kladně či Mladé Boleslavi. Od roku 1996 do roku 2004 byl členem činohry Národního divadla, kde dodnes hostuje. Dnes jej můžeme spatřit na prknech divadel Na Jezerce , Ungelt či Kolowrat
Zahrál si v takových hrách, jakými jsou Romeo a Julie, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Sluha dvou pánů.Jeho nejnovější hrou je komedie Sexem ke štěstí (wikipedia.org)
Filmografie:
Hranaři
Fotograf
Ať žijí rytíři!

Christian Slater

2. února 2018 v 20:33 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Christian Slater
* 18. 8. 1969 - New York City, New York, USAChristian Slater je americký herec. Je synem herce Michaela Hawkinse a castingové režisérky Mary Jo Slater. S herectvím začal v televizním seriálu One Life to Live, když mu bylo osm let. Později hrál například ve filmech Jméno růže (1986), Robin Hood: Král zbojníků (1991) a Šest pohřbů a jedna svatba (1998). V letech 2000 až 2007 byla jeho manželkou novinářka Ryan Haddon, s níž měl dvě děti. V roce 2013 se po tříleté známosti oženil s Brittany Lopez. (wikipedia.org)
Filmografie:
Jméno růže
Robin Hood: Král zbojníků
Star Trek VI: Neobjevená země
Interview s upírem
Operace: Zlomený šíp
Kód Navajo
Nymfomanka, část I.
Nymfomanka, část II.
Mr. Robot