Listopad 2017

Bryan Cranston

30. listopadu 2017 v 9:30 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Bryan Cranston
* 7. 3. 1956 - Hollywood, California, USABryan Lee Cranston je americký filmový herec, scenárista a producent. Do povědomí diváků se dostal především díky ztvárnění role Waltera Whitea v seriálu Breaking Bad (Perníkový táta). Za tuto roli byl mimo jiné pětkrát nominován na Zlatý glóbus, přičemž v roce 2014 cenu vyhrál.
Filmografie:
Trumbo
Godzilla
Argo
Perníkový táta
Zachraňte vojína Ryana

Máj

27. listopadu 2017 v 8:49 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Máj
Karel Hynek Mácha

Popis:
Jsou synonyma, která inspirují k dalším výkladům. Jsou pocity, které vytvářejí nové emoce a jsou slova, která lze měnit v obrazy. V básni Máj je určitě toto vše. Slyšíte verš a vidíte obraz, přečtete stránku a složíte část příběhu. Dočtete knihu a vrátíte se na začátek, abyste si znovu užili ten neopakovatelný pocit prožitku. A ten prožitek je v obrazech filmu, v emocích hrdinů a v dálkách krajin. Máj má svůj (můj) otisk již zachován. Zachován ve filmu, kde všechny umělecké složky vytvořily celek té nejsilnější emoce - lásky. (databazeknih.cz)Podepsáni:
Jaroslava Pecharová

Klub rváčů

26. listopadu 2017 v 16:51 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Klub rváčů
Chuck Palahniuk

Popis:
Když nemůžete půl roku usnout, okolní svět vám začne připadat jako nekonečný sen. Takových lidí moc není, ale mladý úspěšný úředník, který si říká Jack, je jedním z nich. Jeho život se změní, když potká Tylera Durdena - spolu založí první klub rváčů, místo, kde si může každý "vyměnit názor" s druhým. Nejznámější román Chucka Palahniuka, zfilmovaný r. 1999 Davidem Fincherem, vychází v novém překladu. (databazeknih.cz)


Podepsáni:
Chuck Palahniuk


Tamzin Merchant

25. listopadu 2017 v 15:39 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Tamzin Merchant
* 4. 3. 1987 - Sussex, Anglie, Velká BritániePochází ze Sussexu, ale část dětství prožila v Dubaji. Chodila na Windlesham School a Brighton College. Měla v plánu jít na Nottingham University, ale byla vybrána do filmu PÝCHA A PŘEDSUDEK (2005) do role Georgiany Darcyové. Studium na univerzitě odložila kvůli práci na TV projektu v Británii. V TUDOROVCÍCH hrála Kateřinu Howardovou, pátou manželku Jindřicha VIII. Nyní (2010) je studentkou Homerton College na Cambridge University. Napsala několik básní, například "Where Does Revenge Stop?", nebo "Ode to a Toilet" pro online časopis Platforms Magazine. (csfd.cz)
Filmografie:
Tudorovci
Jana Eyrová
Supergirl
Salem

Dítě číslo 44

24. listopadu 2017 v 13:54 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Dítě číslo 44
Tom Rob Smith

Popis:
Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova - válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu - tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru. (databazeknih.cz)Podepsáni:
Tom Rob Smith


Kluk, který objevil Spirita, aby inspiroval

23. listopadu 2017 v 19:03 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Kluk, který objevil Spirita, aby inspiroval
Eva Dušičková

Popis:
Exkluzivní a poutavá biografie výjimečného člověka, rapera Majka Spirita. Inspirativní příběh, jak se z obyčejného petržalského kluka Míši Dušičky stala hvězda česko-slovenské rapové scény, idol mladé generace. Dokonalé propojení životních situací, autentických výpovědí, textů písní, zážitků a názorů. Díky této mozaice poznáte hloubku osobnosti Majka Spirita. (databazeknih.cz)


Podepsáni:
Majk Spirit
Eva Dušičková


Randy Couture

19. listopadu 2017 v 18:21 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Randy Couture
* 22. 6. 1963 - Everett, Washington, USA


Celým svým jménem Randy Duane Couture narozen ve Washingtonském Lynnwoodu. Aby nedošlo k mýlce, s dámským krejčovstvím nemá nic společného. Jiný význam francouzského slova "couture" je ovšem jizva, což je mnohem příznačnější. Randy je jediným pětinásobným vítězem soutěže Ultimate Fighting Championship (UFC), která spadá pod MMA (mixed martial arts). Navíc dokázal své tituly získat ve dvou kategoriích - heavyweight a light heavyweight. Ti více zasvěcení do světa ultimátních zápasů o něm bez ostychů mluví jako o opravdové legendě tohoto sportu. Byl také zapsán do Síně slávy asociace UFC.
Po dokončení střední školy sloužil Randy 6 let v armádě, kde také začal s boxováním v rámci fyzického výcviku. Poté pracoval jako pomocný coach na Oregon State University v rámci kondičního a zápasnického tréninku, při čemž uplatňoval své bohaté zkušenosti s řecko-římským zápasem. V celkovém součtu se mu věnoval 25 let.
S UFC začal v roce 1997, kdy mu bylo 33 let, a od té doby si budoval pověst věčného a nezapomenutelného šampiona. Je mistrem ground-and-pound boje, kdy sráží svého protivníka na zem, zaujímá vrchní pozici a nemilosrdně přiblíží zápas k vítěznému konci. Obrovské nadání prolevil i v jiných bojových stylech jako muay thai či jiu-jitsu.
Poté, co se začalo schylovat ke konci jeho profesionální zápasnické kariéry, založil síť výcvikových středisek a tělocvičen s názvem Xtreme Couture. Začal se také věnovat akčnímu herectví. Debutem pro něj byl snímek CRADLE 2 THE GRAVE s Jet Lim a DMXem v hlavních rolích. Významnější role přichází ve druhém dílu SCORPION KING, který ovšem nadšené ovace nesklidil. Projekt THE EXPENDABLES režiséra Sylvestera Stallonea by ho měl vynést, alespoň na krátkou dobu, mezi hereckou akční elitu. Role ve snímku RED BELT byla pro svoji zápasnickou tematiku pro Randyho jako ušitá.
Randy už má za sebou dvě manželství. Potřetí si vzal Kim Couture, která je zápasnicí MMA. I přes fakt, že požádali o rozvod, ji Randy stále trénuje a podporuje. Má dceru Aimee a syny Ryana a Cadena.
Mimo herectví se věnuje především trénování a předávání zkušeností. S další zápasnickou legendou Basem Ruttenem spolupracují v hollywoodském tréninkovém středisku s názvem Legends MMA. K filmu mají oba tedy opravdu blízko. (csfd.cz)
Filmografie:
Expendales 1, 2, 3

Barbora Hrzánová

18. listopadu 2017 v 18:06 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Barbora Hrzánová
* 22. 4. 1964 - České Budějovice, Československo

Podepsáno: 15. 11. 2017 - "Hrdý Budžes", Divadlo Červený Kostelec

Barbora Hrzánová je česká herečka a zpěvačka, dcera Věry Hrzánové (rozené Šmídové) a herce Jiřího Hrzána.
Po absolvování pražské DAMU nastoupila do angažmá v Národním divadle. Z něj pak v roce 1993 přešla do Divadla Na zábradlí. Nyní je bez stálého angažmá.
První známější filmovou rolí byla pro ni mentálně postižená Johanka v Renčově filmu Requiem pro panenku z roku 1991, za což byla oceněna na filmovém festivalu v Torontu. Roku 1994 získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon v Čechovově Rackovi. Poté s Janem Hrušínským hrála deset let v Divadle v Řeznické v divadelních inscenacích Hello Dolly a Polská krev. V Divadle Na Jezerce hrála roli Štěpky ve hře Petrolejové lampy.
Na cenu Českého lva byla třikrát nominována za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a to ve filmech Díky za každé nové ráno z roku 1994, Spiklenci slasti z roku 1996 a Modrý tygr z roku 2012. Se svým partnerem Radkem Holubem hrála ústřední dvojici v komedii Zdeňka Tyce Už. Za inscenaci Hrdý Budžes hranou v příbramském divadle, obdržela v roce 2003 cenu Thálie. Dále hrála v pohádce Čert ví proč (2003) a psychologickém filmu Hezké chvilky bez záruky (2006). Hrála v televizním seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Získala také 1. cenu v anketě Neviditelný herec ve 12. ročníku této soutěže (2008/2008) za herecký výkon v rozhlasové pohádce s písničkami Pipi Dlouhá punčocha (námět Astrid Lindgrenová, napsala Jitka Škápíková). V roce 2013 se stala patronkou projektu Koza ProTibet. (wikipedia.org)
Filmografie:
Modrý tygr
Čert ví proč
Díky za každé nové ráno
Requiem pro panenku

Jan Novotný

13. listopadu 2017 v 10:34 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jan Novotný
* 25. 9. 1953 - Tábor, Československo

Podepsáno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice

Podepsáno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice

Foceno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice

Jan Novotný je český herec a divadelní režisér. Po absolvování DAMU (1979) působil v Západočeském divadle v Chebu (1979-1980), Klicperově divadle v Hradci Králové (1980-1984) a pražských divadlech S. K. Neumanna (1984-1988), Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (1988-1990) a Divadle Na zábradlí (1990-1993). Od roku 1993 je členem činohry Národního divadla.
Působí též jako divadelní režisér (Strašnické divadlo) a pedagog na Pražské konzervatoři.
Vedle divadelních rolí vystupoval ve více než 35 televizních filmech a seriálech a několika studentských i celovečerních filmech. Věnuje se také dabingu. (wikipedia.org)
Filmografie:
Monstrum
Já, Olga Hepnarová
Zločin v Polné
Ve stínu
Znamení koně
Bohéma
První republika

Marian Roden

12. listopadu 2017 v 17:50 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Marian Roden
* 31. 5. 1964 - České Budějovice, Československo

Podepsáno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice

Podepsáno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice


Foceno: 8. 11. 2017 - Juniorfest 2017, kino Domažlice

Marian Roden je český herec. Pochází ze staré herecké rodiny Rodenů. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. Spolu se svým bratrem Karlem Rodenem hraje v Divadle Komedie. Objevil se v několika menších rolích jako např. ve filmu Oběti a vrazi, Kytice a Sklapni a zastřel mě, ale známějším se stal až díky filmu Bobule a televiznímu seriálu Letiště, kde hrál ředitele letecké společnosti. (wikipedia.org)
Filmografie:
Gangster Ka
Bobule
2Bobule
Vinaři
Monstrum
Hořící keř

Jana Nagyová

11. listopadu 2017 v 16:20 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Jana Nagyová
* 9. 1. 1959 - Komárno, Československo

Podepsáno: 4. 11. 2017 - Juniorfest, kino Domažlice

Podepsáno: 4. 11. 2017 - Juniorfest, kino Domažlice

Podepsáno: 4. 11. 2017 - Juniorfest, kino Domažlice

Foceno: 5. 11. 2017 - Juniorfest, kino Dobřany

Jana Nagyová je bývalá slovenská herečka a nynější německá podnikatelka, která se proslavila zejména díky hlavní roli princezny Arabely v televizním seriálu Arabela z roku 1979 režiséra Václava Vorlíčka.
Od dětství hrála amatérsky divadlo, na bratislavské konzervatoři studovala hru na klavír a zpěv. Ještě před seriálem Arabela se objevila v českém filmu Smrt stopařek, kde také hrála společně s Dagmar Patrasovou.
Od roku 1987 žije se svojí rodinou v Německu a profesionální umělecké činnosti se již nevěnuje. (wikipedia.org)
Filmografie:
Arabela
Smrt stopařek

Kurt van der Basch

10. listopadu 2017 v 18:36 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Kurt van der Basch
* 1975


Podepsáno: 8. 11. 2017 - Juniorfest, Dubina, Domažlice

Foceno: 8. 11. 2017 - Juniorfest, Dubina, Domažlice

Kurt van der Basch je pražský scénáristický výtvarník a ilustrátor. Vyrostl na kanadském východním pobřeží, kde studoval klasickou hru na klavír. V roce 1999 vstoupil do filmového a televizního průmyslu jako asistent, ale brzy navrhl a ilustroval rekvizity pro epickou čínskou fantazii stanice Hallmark Channel "The Lost Empire". Dále pracoval jako scénický malíř na akčním a dobrodružném filmu "Liga výjimečných "a konceptualizaci a ilustraci rekvizit na "Alien vs. Predator"a biografického fantazijního filmu Terryho Gilliama "Kletba bratří Grimmů". V roce 2003 Kurt pracoval na filmu Liev Schreibera "Naprosto osvětleno" a v roce 2004 na filmu Neil Burgera "Iluzionista". Od té doby uplatnil své kreslící schopnosti pro širokou škálu médií v Evropě a ve Spojených státech, od produkčních ilustrací po videoklipy pro Janet Jacksonovou, Kanye Westa a Madonnu. V roce 2012 pracoval na filmu Toma Tykwera a Lany Wachowské "Atlas mraků". Pracoval také na desítkách televizních reklam. Kurtovy poslední projekty zahrnují pokračování Jurského Světa s Christem Prattem a očekávané "Star Wars: Epizoda VIII: Poslední z Jediů". (kurtvanderbasch.com)
Filmografie:
Carnival Row
Jurský svět: Zánik říše
Star Wars: Poslední z Jediů
Star Wars: Síla se probouzí
Assassin's Creed
Dítě číslo 44
Jupiter vychází
Last Knights
Crossing Lines
Serena
Vikingové
Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Atlas mraků
Pohřešovaní
Wanted
Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Iluzionista
Doom
Kletba bratří Grimmů
AVP: Alien vs. Predátor
Liga výjimečných
Blade 2
xXx

James Newton Howard

3. listopadu 2017 v 14:39 | Erby |  Hudba - muži
James Newton Howard
* 9. 6. 1951 - Los Angeles, California, USA

James Newton Howard se narodil 9. června 1951 v Los Angeles v Kalifornii. Již ve čtyřech letech začal hrát na klavír a navštěvoval symfonické koncerty, kde hrála na klasickou violu jeho babička. V 60. letech propadl moderním kapelám, jako The Beatles, Led Zeppelin a poslouchal i Jimiho Handrixe. Po střední škole studoval na Music Academy of the West v Santa Barbaře v Kalifornii hru na klavír. Pak pokračoval ve studiu na Kalifornské státní universitě v oboru klavírní a orchestrální tvorba a hudební aranžérství.
Po škole měl možnost buď koncertovat jako klavírista, ale chtěl tvořit, a tak se v roce 1972 přidal ke kapele Mama Lion. Zde se naučil pracovat se syntetizátorem a vydal svoji první instrumentální desku. Během 70. let spolupracoval s mnoha významnými hudebníky, jako Ringo Starr nebo Olivia Newton-John. Zlomem v jeho kariéře bylo turné s Eltonem Johnem v roce 1975. V 80. letech nadále spolupracoval s mnoha hudebníky a skladateli. Ze spolupráce se skupinou "Toto" vzešlo jeho první manželství se zpěvačkou Rosannou Arquette, které se ale po roce rozpadlo (1986-87).
Vstup do Hollywoodu se mu otevřel, když jako syntezační odborník spolupracoval na filmu TWILIGHT ZONE: THE MOVIE (1983) s již tehdy legendárním Jerry Goldsmithem. Po tomto filmu byl osloven, aby složil hudbu ke komedii VEDOUCÍ MÍSTO (1985) s Danny DeVitem, což odstartovalo jeho kariéru filmového hudebního tvůrce. V průběhu let spolupracoval s mnoha režiséry. Za zmínku jistě stojí několikanásobná spolupráce s Lawrencem Kasdanem a M. Night Shyamalanem.
Za svůj největší úspěch považuje cenu udělenou na World Soundtracks Awards z roku 2008 pro nejlepšího filmového skladatele roku. Dále byl osmkrát nominován na oskara (UPRCHLÍK, VILLAGE, MICHAEL CLAYTON a další), čtyřikrát na Zlatý Glóbus a čtyřikrát na cenu Grammy. Dále obdržel například cenu kritiků Critics Choise Awards za nejoriginálnější filmovou hudbu roku k filmu TEMNÝ RYTÍŘ (2008) nebo cenu Emmy za ústřední melodii k seriálu ER (1994).
V roce 1992 se oženil se svojí druhou ženou Sophií, s níž stále žije a má dvě děti. James Newton Howard je vlastníkem JNH Studio. Jeho specialitou je rychlá práce, a tak byl několikrát osloven, aby dodělal již rozpracovaný soundtrack nebo narychlo složil nový.
Jako hudebník miluje ranou tvorbu Ludwiga van Beethovena a jako skladatel, jak sám uvádí v rozhovorech, se jím nechává dodnes inpirovat. (csfd.cz)
Hudba k filmům:
Odpor
Michael Clayton
Vesnice
Svatba mého nejlepšího přítele
Uprchlík
Pán přílivu

Norman Reedus

1. listopadu 2017 v 10:11 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Norman Reedus
* 6. 1. 1969 - Hollywood, Florida, USA

Podepsáno: 9.3.2017 - The Walking Dead Euro Tour 2017, Madrid, Španělsko

Norman Mark Reedus je americký herec. Nejvíce je znám pro svou roli Murphyho MacManuse ve filmu z roku 1999, Pokrevní bratři a Pokrevní bratři 2. V současné době ztvárňuje Daryla Dixona v televizním seriálu od AMC, Živí mrtví. Také režíroval několik videoklipů a navrhl mnoho módních kousků. (wikipedia.org)
Filmografie:
Živí mrtví
Pokrevní bratři