Říjen 2017

Indira Varma

31. října 2017 v 8:39 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Indira Varma
* 14. 5. 1973 - Bath, Somerset, Anglie, Velká Británie

Získáno: Carnival Row, Praha

Získáno: Carnival Row, Praha

Filmografie:
Carnival Row
Hra o trůny
Luther

Casey Affleck

30. října 2017 v 8:08 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Casey Affleck
* 12. 8. 1975 - Falmouth, Massachusetts, USA

2017 - Místo u moře (Hlavní herec)


Casey Affleck je americký herec, mladší bratr Bena Afflecka. Svou první roli dostal v roce 1995 ve filmu Zemřít pro… V různých dalších filmech hrál například se svým bratrem (Hledám Amy, Dobrý Will Hunting) a hrál také hlavní roli v jím režírovaném snímku Gone, Baby, Gone. Nominaci na Oscara získal za film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, který režíroval Andrew Dominik. Úspěch u kritiků získal za film Pryč od pece a Ain't Them Bodies Saints.
V červnu 2006 se v Savannah v Georgii oženil se svou přítelkyní herečkou Summer Phoenix. Dvojice se seznámila díky hereččinu bratrovi Joaquinovi. Mají dva syny Amsterdama (narozený květen 2004) a Atticuse (narozený leden 2008). V březnu 2016 dvojice oznámila rozchod. Na konci roku 2016 začal chodit s herečkou Florianou Limou. (wikipedia.org)
Filmografie:
Místo u moře
Interstellar
Dannyho parťáci 1, 2, 3
Gone, Baby, Gone
Dobrý Will Hunting
Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem
Prci, prci, prcičky 1, 2

Petr Muk

29. října 2017 v 18:30 | Erby |  Hudba - muži
Petr Muk
* 4. 2. 1965 - Český Krumlov, Československo
† 24. 5. 2010 - Praha, Česká republika


Petr Muk byl český zpěvák a hudebník. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích. Od svých patnácti let hrál a zpíval s různými punkovými a undergroundovými skupinami. V letech 1985 až 1993 byl vůdčí osobností skupiny Oceán, později, v letech 1992 až 1996, seskupení Shalom.
Od roku 1997, kdy vydal první sólové album, vystupoval jako samostatný interpret, často v muzikálech (Rusalka, Johanka z Arku, Galileo).
V roce 2004 vydal a koncertním turné podpořil mini-album Oh L'Amour obsahující české verze písní skupiny Erasure, se kterou společně s Oceánem projel Anglii - jako předkapela Erasure (prosinec 1989 a leden 1990).
Zemřel 24. května 2010. Jako příčina úmrtí bylo stanoveno udušení zvratky. V krvi byl nalezen alkohol a léky na jeho duševní chorobu (BAP). Pohřben je na hřbitově v Českém Krumlově. (wikipedia.org)

Robert Hardy

27. října 2017 v 14:53 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Robert Hardy
* 29. 10. 1925 - Cheltenham, Gloucestershire, Anglie, Velká Británie
† 3. 8. 2017 - Northwood, Londýn, Anglie, Velká BritánieZkušený divadelní herec Robert Hardy hraje ministra kouzel Kornelia Popletala. Hardy začínal v Shakespearově divadle ve Stratfordu v roce 1949, kde odehrál mnoho sezón. Mnoho diváků si jej pamatuje díky roli Winstona Churchilla v The Wilderness Years. (osobnosti.cz)
Filmografie:
Harry Potter 2, 3, 4, 5
Rozum a cit
Winston Churchill: The Wilderness Years

Karel Zima

24. října 2017 v 8:05 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Karel Zima
* 13. 12. 1971 - Liberec, Československo


Karel Zima je český herec v současnosti na volné noze. Jeho jediné angažmá bylo v divadle Drak v Hradci Králové. V současnosti hraje ve filmech, televizních seriálech a také v zahraničních reklamách.
Je členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se zúčastňuje charitativních zápasů a akcí. (wikipedia.org)
Filmografie:
Signál
Lidice
Pustina
Vinaři

Andrew Garfield

22. října 2017 v 10:33 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Andrew Garfield
* 20. 8. 1983 - Los Angeles, California, USA


Andrew Russell Garfield je herec dvojího občanství, britského a amerického, který se objevuje v rádiu, divadle, filmu a televizi. Na začátku své kariéry si zahrál ve filmech Hrdinové a zbabělci, Imaginárium dr. Parnasse a Ten kluk, za který získal v roce 2007 cenu BAFTA v kategorii nejlepší herec v hlavní roli.
Za jednu z hlavních rolí v oscarovém filmu The Social Network se mu dostalo širšího uznání a ohlasu u kritiků. Za tuto roli získal dvě nominace na cenu BAFTA a nominaci na Zlatý glóbus. Byl obsazen do role Petera Parkera/Spider-Mana v reebotu filmové série o Spidermanovi s názvem Amazing Spider-Man. Znovu si roli zahrál v pokračování Amazing Spider-Man 2, které mělo premiéru v roce 2014. Garfield byl obsazen do role Desmonda Dosse ve filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, který měl premiéru v roce 2016. (wikipedia.org)
Filmografie:
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
Amazing Spider-Man 1, 2
The Social Network
Imaginárium Dr. Parnasse

Alena Antalová

19. října 2017 v 20:52 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Alena Antalová
* 28. 7. 1972 - Bratislava, Slovensko, Československo


Alena Antalová je slovenská divadelní a televizní herečka. Jde o vnučku scénografa SND Ladislava Vychodila.
Absolvovala bratislavskou konzervatoř a JAMU, obor muzikálové herectví. Od roku 1994 působí v Městském divadle Brno na hudební a činoherní scéně. Je držitelkou ceny Thálie za rok 1999 v kategorii Talent roku do 33 let za titulní roli v divadelní hře Mistr a Markétka. Známá je také z televizních seriálů Četnické humoresky (Ludmila Horká-Arazímová) a Pojišťovna štěstí (Anna Jánská-Krausová). Nazpívala sólové party k filmu Kytice. Taktéž se objevila v televizní inscenaci Společník.
V anketě Křídla, kterou pořádá Městské divadlo Brno každou sezónu, získala cenu o nejoblíbenější herečku sezóny 2010/2011. Je vdaná a má čtyři děti: Alenu, Elenu, Jana a Marii. (wikipedia.org)
Filmografie:
Pojišťovna štěstí
Četnické humoresky

Eliška Jansová

18. října 2017 v 17:52 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Eliška Jansová
* 13. 10. 1992 - Praha, Československo

Podepsáno: 15. 10. 2017 - Polib tetičku aneb Nikdo není bez chyby, Divadelní klub Vrchlabí


Eliška Jansová pochází z Prahy. Sklony k herectví měla již odmala, osud ji však po ukončení základní školy zavál do vod od umění vzdálených - nastoupila na Gymnázium Christiana Dopplera na Malé Straně, se zaměřením na matematiku a fyziku. Po odmaturování se však přece jen k herectví dostala a nastoupila na již zmíněnou DAMU, obor činoherní herectví. Diváci ji tak mohou vidět zejména na divadelních prknech, převážně v Divadle Disk, ve kterém vystupují studenti absolventského ročníku DAMU, konkrétně ve hrách Opilí, Povídky z vídeňského lesa a Rituální vražda Gorge Mastromase. Jako herecká alternace je k vidění v Divadle v Dlouhé (Tři mušketýři) a v Divadle U Valšů (Polib tetičku abeb Nikdo není bez chyby). Od února 2016 bude, opět jako alternace, účinkovat ve Snu noci svatojánské v příbramském Divadle Antonína Dvořáka.
Eliška Jansová se však začíná uplatňovat i televizních pohádkách, přesněji ve vánočních pohádkách České televize, kdy se nejprve stala v roce 2014 součástí štědrovečerního programu jako jedna z dvorních dam v Princezně a písaři a rok později "povýšila" na princeznu ve hvězdně obsazené pohádce Jiřího Stracha Svatojánský věneček (2015), kde uplatnila mimo jiné své matematické schopnosti z gymnázia.
Milovníci reklam si mohou Elišku Jansovou pamatovat z jedné z reklam na Kofolu. Role filmové se jistě brzy také dostaví. (csfd.cz)
Filmografie:
Princezna a písař
Bohéma

Jan Čenský

16. října 2017 v 20:47 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jan Čenský
* 1. 5. 1961 - Praha, Československo

Podepsáno: 15. 10. 2017 - Polib tetičku aneb Nikdo není bez chyby, Divadelní klub Vrchlabí

Foceno: 15. 10. 2017 - Polib tetičku aneb Nikdo není bez chyby, Divadelní klub Vrchlabí

Jan Čenský je český herec, dabér a moderátor.
Tento představitel řady televizních princů a králů již od mládí hraje i komediální a vážné dramatické role (např. v televizních seriálech Zkoušky z dospělosti, Dlouhá míle a filmech Když rozvod, tak rozvod, Dva na koni, jeden na oslu). K televiznímu natáčení se poprvé dostal ve druhém ročníku konzervatoře v roli šatnáře v inscenaci Mapa zámořských objevů.
V dětství chodil do Chlapeckého sboru Pražského mužského sboru FOK, který vedla dr. Blanka Kulínská. Později se učil knihařem v pražské pobočce kolínských tiskáren a večerně absolvoval Lidovou konzervatoř pro pracující (k jeho učitelům patřil např. Ivan Vyskočil), kde se připravil na zkoušky na Státní konzervatoř. Byl přijat a vystudoval obor hudebně dramatický na Státní konzervatoři v Praze. Jeho spolužáky v tu doby byli např. Lukáš Vaculík, Gustav Bubník a Ondřej Vetchý, k učitelům patřili Jaroslava Adamová a Václav Hudeček. V době studií příležitostně hostoval na Kladně, v pražském Realistickém divadle a v Národním divadle. V mládí se aktivně věnoval také sportu (běh), byl členem sportovního klubu Bohemians.
Před revolucí byl jednou ze známých osobností, které podepsaly petici Několik vět.
Vojenskou službu absolvoval v Armádním uměleckém souboru (AUS), nejdříve v Uherském Hradišti, později v Praze, kde byl konferenciérem. Po vojně nejdříve nastoupil do divadla S. K. Neumanna v Libni (od 27. září 1990 Divadlo Pod Palmovkou), které v tu dobu však z důvodu rekonstrukce hlavní budovy hrálo v Klicperově divadle v Kobylisích. V roce 1990 se stal členem černého Divadla Ta Fantastika. Od roku 1995 je členem kočovné herecké společnosti, respektive zájezdového divadla Václava Hanzlíčka (Agentura Harlekýn).
Od roku 1990 vystupuje také jako moderátor různých společenských akcí (např. Miss České republiky), v roce 2007 v České televizi uváděl soutěž O korunu krále Karla. Naopak jako soutěžící se v roce 2006 zúčastnil prvního ročníku televizní taneční soutěže StarDance ...když hvězdy tančí.
Věnuje se i dabingu (např. v seriálu Odpadlík namluvil hlavního hrdinu Rena Rainese v podání Lorenza Lamase). Působí jako lektor herectví a rétoriky.
Manželka Dana je filmová skriptka, spolu mají syna Matyáše.Také ho můžeme vidět jako moderátora na koncertě Tříkrálová sbírka(2015). (wikipedia.org)
Filmografie:
Dědictví aneb Kurva se neříká
Ordinace v růžové zahradě
Princové jsou na draka

Lazar Ristovski

12. října 2017 v 19:40 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Lazar Ristovski
* 26. 10. 1952 - Ravno Selo, Srbsko, Jugoslávie


Lazar Ristovski se narodil 26. října 1952 ve vesnici Ravno Selo v Srbsku v Jugoslávii. Vystudoval Fakultu dramatických umění Univerzity v Bělehradě, obor herectví a jako herec je velmi úspěšný. Ve své herecké filmografii má více než 60 filmových rolí, z nichž mnoho bylo hlavních. Kromě toho je také úspěšným spisovatelem, producentem a režisérem.
V roce 1999 režíroval svůj filmový debut - komediální roadmovie BÍLÝ OBLEK, který je jeho autorským filmem - je také autorem scénáře, producentem a představitelem hlavní role (resp. dvojrole). Film byl uveden na filmovém festivale v Cannes v programu "Týdne kritiků. V roce 1999 byl jugoslávským kandidátem na Oscara a byl nominován na hlavní cenu "Gold Hugo" na filmovém festivalu v Chicagu. Jeho druhým režijním počinem je společenská satira BELI LAVOVI. I u tohoto filmu je autorem scénáře, představitelem hlavní role a koproducentem.
Lazar Ristovski se prosadil také jako producent. Jeho produkční společnost Zillion film má na svém kontě 10 filmů (jako hlavní producent, nebo koproducent), např. Boomerang Dragana Marinkoviče, Zítra ráno Olega Novkoviče, Sen zimní noci a Optimisti Gorana Paskaljeviče, nebo mysteriozní thriller Krojačeva tajna Miloše Avramoviče. Ve většině těchto filmech ztvárnil Lazar Ristovski také hlavní roli.
Mezi jeho nejslavnější filmové role patří určitě "Crni" v Kusturicově UNDERGROUNDU, role boxera v Paskaljevičově SUDU PRACHU nebo hlavní role v Dragojevičově historickém dramatu VETI GEORGIJE UBIVA AZDAHU. Mimo to si zahrál také v několika zahraničních snímcích, např. v roce 2006 v bondovce CASINO ROYAL, nebo o dva roky dříve ve Fílově KRÁLI ZLODĚJŮ. (csfd.cz)
Filmografie:
Casino Royale
Deník strojvůdce
Knězovy děti
Líbánky
Svatý Jiří zabíjí draka

Zlaté utkání

5. října 2017 v 10:54 | Erby |  Dvojáčky
Zlaté utkání

konáno a podepsáno: 30. 8. 2014 Jihlava


Podepsáni: Roman Čechmánek, František Kučera, Libor Procházka, Jiří Šlégr, Richard Šmehlík, Jaroslav Špaček, Josef Beránek, Jiří Dopita, Jan Čaloun, Milan Hejduk, Jaromír Jágr, David Moravec, Pavep Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Ručinský, Martin Straka, Slavomír Lener, Milan Hnilička

Podpis: Slavomír Lener


Podepsáni: Vladimír Hudáček, Dušan Salfický, Ladisalv Benýšek, Petr Buzek, František Kaberle, Radek Martínek, Karel Pilař, Martin Štěpánek, Michal Broš, Petr Čajánek, Jaroslav Hlinka, Tomáš Kucharčík, Roman Šimíček, Jan Tomajko, Viktor Ujčík, Tomáš Vlasák, Josef Augusta, Vladimír Martinec

Abel Ferrara

4. října 2017 v 20:35 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Abel Ferrara
* 19. 7. 1951 - Bronx, New York City, New York, USA


Abel Ferrara, (1951, New York City) začal natáčet amatérské filmy na formát Super 8. Na přelomu 70. a 80. let minulého století pak vytvořil filmy Driller Killer (Zabiják s vrtačkou, 1979) a Ms. 45/Angel of Vengeance (Slečna s pětačtyřicítkou, 1981), jejichž dobré recenze mu pomohly odstartovat dráhu kultovní osobnosti nezávislého filmu se zálibou ve zkoumání psychopatického násilí, kterou přitahují špinavé postavy ve špinavém světě velkoměsta (většinou New Yorku).
Z další tvorby jsou nejznámější tituly Král New Yorku (King of New York, 1989), Poručík (Bad Lieutenant, 1992), Lupiči těl (Body Snatchers, 1993), Nebezpečná hra (Snake Eyes, 1993), Závislost (The Addiction, 1994), Pohřeb (The Funeral, 1996), The Blackout (Ztráta vědomí, 1997), Lovci mozků (New Rose Hotel, 1998), 'R Xmas (2001), Marie (Mary, 2005), 4:44 Last Day on the Earth (2011), Welcome to New York (2014), Pasolini (2014). (csfd.cz)
Filmografie:
Pasolini
Vítejte v New Yorku
Lovci mozků
Pohřeb
Poručík
Čínská dívka
Anděl pomsty