Září 2017

Jakub Zindulka

30. září 2017 v 11:09 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jakub Zindulka
* 17. 2. 1966 - Hradec Králové, ČeskoslovenskoJakub Zindulka se narodil v roce 1966, po maturitě na gymnáziu, jemuž dal přednost před studiem konzervatoře, byl přijat na pražskou DAMU. Do angažmá v DJKT nastoupil vzápětí po jejím absolutoriu v roce 1988. Za svojí dosavadní plzeňskou kariéru vytvořil téměř šedesát charakterově i žánrově rozdílných postav.
Zvlášť přesvědčivý je Jakub Zindulka v rolích snaživých úředníků, roztržitých intelektuálů, zraněných, odmítnutých nápadníků či ambiciózních, dravých mužů, dychtících po moci. Mezi postavy, které velmi zaujaly, patří milenec Dorant v rokokové "Hře lásky a náhody", zrazený Ženich v tragickém dramatu "Krvavá svatba", Rakitin v "Bratrech Karamazových" a Samko v "Gazdině robě". V poslední době podal skvělý výkon jako Ansel v grotesce "Zabiják Joe" i jako přátelský Le Bret v "Cyranovi z Bergeracu".
Jakub Zindulka spolupracuje s rozhlasem i dalšími médii a sám autorsky tvoří. Zabývá se také amatérským divadlem - v občanském sdružení Plzeňská neprofesionální scéna, které vede, režíroval se skupinou "Spodina" například text "Tam dole" podle Luise Buñuela, současnou hru dramatika Igora Bauersimy "norway.today" a Gogolovu "Ženitbu". (osobnosti.cz)
Filmografie:
Princezna ze mlejna 1 a 2
Sedmero krkavců
Hořící keř
Lidice
Kletba bratří Grimmů

Aťka Janoušková

27. září 2017 v 7:41 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Aťka Janoušková
* 16. 3. 1930 - Praha, ČeskoslovenskoAťka Janoušková vlastním jménem Vlasta Janoušková je nejmenší česká herečka, dabérka a zpěvačka. Je držitelkou Ceny Františka Filipovského za celoživotní přínos českému dabingu. (wikipedia.org)
Filmografie:
Amadeus
Ať žijí duchové!
Arabela

Daisy Ridley

22. září 2017 v 9:54 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Daisy Ridley
* 10. 4. 1992 - Londýn, Anglie, Velká Británie


Podepsáno: Natáčení Ophelia, Barrandov, Praha

Daisy Jazz Isobel Ridley je britská herečka. V roce 2015 získala mezinárodní uznání za roli Rey ve filmu Star Wars: Síla se probouzí.
Daisy Ridley se narodila 10 dubna 1992, ve Westminsteru, Londýn, jako dcera Louise Fawkner-Corbett a Chris Ridley. Její pra-strýc byl herec a dramatik Arnold Ridley, který hrál roli Private Godfrey v Dad's Army. Studovala na škole Tring Park School for the Performing Arts v Hertfordshire, kde promovala v roce 2010.
Ridley se objevila v televizních programech Youngers, Silent Witness, Mr Selfridge a Casualty. Také se objevila v krátkém filmu Blue Season, který byl uveden na Sci-Fi-London, 48-hodinové filmové soutěži. Hrála hlavní roli ve třetím filmu o Lifesaver, interaktivním filmu který byl nominován na cenu BAFTA. Také se objevila v hudebním videu pro Wileyho píseň "Lights On".
V dubnu 2014 bylo oznámeno, že bude hrát roli Rey, jednu z hlavních postav v Star Wars: The Force Awakens. Pro film byla vybrána v únoru 2014. Obsazení Ridley bylo obecně přijímáno jako krok, kterým chtěl režisér J. J. Abrams zopakovat obsazení relativně neznámých herců do hlavních rolí, stejně jako to udělal George Lucas v prvním Star Wars filmu v roce 1977. V době jejího obsazení byla, podle magazínu Rolling Stone, "zcela neznámá", a podle magazínu Inc., neměla žádnou biografii na IMDb, žádný článek na Wikipedii a jen pár set následovníků na Instagramu. V říjnu 2015 se Ridley objevila na zahajovací sérii poštovních známek se Star Wars, které vydala britská poštovní služba Royal Mail, kde se objevila se svou postavou Rey na známce společně s droidem BB-8. Brian Viner z The Daily Mail záhy po zhlédnutí filmu označil Ridley za "opravdovou hvězdu této show" a dodal, že její herecký výkon v roli Rey by měl "vystřelit její kariéru až na oběžnou dráhu".
V srpnu 2015 bylo ohlášeno, že Ridley by měla nadabovat hlavní roli Taeko v anglickém dabingu animovaného filmu z roku 1991 Only Yesterday, který by měl být uveden v roce 2016.
V prosinci 2015 bylo potvrzeno, že Ridley znovu obsadí roli Rey v Star Wars: Poslední z Jediů. Plánované uvedení filmu do kin je 26 května 2017.
V březnu 2019 by měl mít premiéru film natočený dle knížky Hlas nože, prvního dílu Trilogie Chaos; Ridley v hlavní roli obsadí Violu Eade. (wikipedia.org)
Filmografie:
Ophelia
Star Wars: Poslední z Jediů
Vražda v Orient expresu
Star Wars: Síla se probouzí

Brazílie - Návod k použití

21. září 2017 v 10:14 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Brazílie - Návod k použití
Pavel Šembera


Popis:
Humoristická knížka, která je současně užitečnou konverzační příručkou a učebnicí, jak překonat nedorozumění způsobená portugalským jazykem i kulturní odlišností temperamentních Jihoameričanů. Autor je zkušeným cestovatelem, který Brazílii pravidelně navštěvuje jako obchodník, a země a hlavně její obyvatelé mu učarovali. O svých zábavných i trpkých zkušenostech s poznáváním brazilských obyčejů píše několik let. (databazeknih.cz)

Podepsáni:
Pavel Šembera


Jiří Hálek

15. září 2017 v 18:36 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jiří Hálek
* 10. 9. 1930 - Praha, ČeskoslovenskoMgA. Jiří Hálek, rodným jménem Hugo Frischmann je český herec.
Po studiích na pražské DAMU působil nejprve krátce v Ostravě v Městském divadle mladých, poté sloužil základní vojenskou službu v armádním souboru Vítězná křídla, po vojenské službě hrál v Mladé Boleslavi odkud posléze přešel do Divadla Paravan. Od roku 1965 je členem souboru v pražském Činoherním klubu.
Jedná se o herce malého tělesného vzrůstu, výrazného profilu v obličeji, stejně tak osobitého hlasového projevu.
V českém filmu debutoval v roce 1948 ve filmu Křižovatka života, poté účinkoval v řadě převážně vedlejších rolích, například ve filmech Marečku, podejte mi pero! nebo Jak svět přichází o básníky. (wikipedia.org)
Filmografie:
"Marečku, podejte mi pero!"
Vrchní, prchni!
Jak svět přichází o básníky
Tři veteráni
Jára Cimrman ležící, spící

Zlaté hvězdy: kronika velkého vítězství

11. září 2017 v 12:54 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Zlaté hvězdy: kronika velkého vítězství
Pavel Bláha
Popis:
První se začal radovat Dominik Hašek. Zvedl ruce nad hlavu už třináct vteřin před koncem zápasu, když rozhodčí odpískal Rusům zakázané uvolnění. Hra se přesunula do soupeřova obranného pásma.

Čas na světelné tabuli v olympijské hale Big Hat se znovu rozběhl. Finálový zápas Česká republika - Rusko neodvratně vrcholil do tolik vytouženého konce. Nastávají nervydrásající chvíle. Obránce Roman Hamrlík se na střídačce obrací do hlediště a křičí: "Teď už to dokážeme!" Desetitisíce lidé na pražském Staroměstském náměstí se dostávají do varu. Je chladné únorové ráno, ale nikdo to nevnímá. Všichni upřeně sledují časomíru v rohu velkoplošné obrazovky. S každou další vteřinou naděje na zlaté olympijské medaile roste. "Osm, sedm, šest, pět...," odpočítává jednohlasně dav. Televiznímu moderátorovi vzrušením přeskakuje hlas. Konečně se ozve siréna. A je to tady! Máme olympijské zlato! Vyhráli jsme nejlépe obsazený turnaj v historii! (cbdb.cz)

Podepsáni:
Josef Beránek
Jan Čaloun
Roman Čechmánek
Dominik Hašek
Jaromír Jágr
František Kučera
Robert Lang
Slavomír Lener
David Moravec
Libor Procházka
Martin Procházka
Robert Reichel
Martin Ručinský
Vladimír Růžička
Martin Straka
Jiří Šlégr
Richard Šmehlík
Jaroslav Špaček

Josef Beránek
* 25. 10. 1969 - Litvínov, Československo