Karin Dor

16. března 2014 v 14:56 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Karin Dor
* 22. 2. 1938 - Wiesbaden, Německo
† 6. 11. 2017 - München, Bayern, Německo


Karin Dor, vlastním jménem Käthe Rose Derr byla německá herečka. Od svého mládí chtěla být herečkou, u filmu začínala nejprve v malých epizodních roličkách. Nicméně v roce 1953 se seznámila se svým prvním manželem režisérem Haraldem Reinlem, což jí zajistilo řadu filmových rolí z jeho tehdejší filmové tvorby. O třicet let starší Reinl v 50. letech točil zejména detektivní a kriminální filmy na motivy knih Edgara Wallace. Její osobní půvab jí zpočátku její kariéry přinášel především role mladých nevinných dívek a žen, které vždy určitým způsobem pomůžou hlavním představitelům.
Zahrála si v koprodukčních filmech natočených podle románových předloh Karla Maye v 60. letech 20. století manželem Reinlem. Ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman ztvárnila postavu krásné indiánské dívky Ribanny, do které se zamiloval indiánský náčelník Vinnetou, stejně tak i jeho přítel Old Firehand. Dále hrála ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře, kde si zahrála slečnu Ellen, a ve filmu Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti , kde hrála slečnu Mabel.
V roku 1994 obdržela Scharlihovu cenu, udělovanou za prezentaci díla Karla Maye.
V listopadu 1955 se do manželství narodil syn Andreas, které se v 60. letech rozpadlo a skončilo rozvodem. V danou dobu jí zemřeli rodiče a ona sama vážně onemocněla rakovinou. Na začátku 70. let se vdala podruhé, vzala si amerického kaskadéra Günthera Schmuckera. Ani její druhé manželství nebylo příliš šťastné. Roku 1988 se vdávala potřetí, s filmovým producentem Georgem Robothamem zůstala do jeho smrti v roce 2007 střídavě v Beverley Hills a v bavorském Rottalu.
Mezinárodní ohlas jí zajistila role v bondovce Žiješ jenom dvakrát, kde se po boku Seana Conneryho objevila v roli zrzavé agentky Helgy Brandtové. Její filmová kariéra se na konci 70. let 20. století ocitla v útlumu. Poté se již herecké práci v divadle, filmu a v televizi věnovala pouze příležitostně. (wikipedia.org)
Filmografie:
Vinnetou: Rudý gentleman
Poklad na Stříbrném jezeře
Žiješ jenom dvakrát
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama