Květen 2013

Channing Tatum

28. května 2013 v 12:27 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Channing Tatum
* 26. dubna 1980 - Culman, Alabama, USA


Filmografie:
21 Jump Street
G.I. Joe
Let´s dance
Milý Johne

Bud Spencer

24. května 2013 v 21:44 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Bud Spencer
* 31. 10. 1929 - Neapol, Kampánie, Itálie
† 27. 6. 2016 - Řím, ItálieBud Spencer, rodným jménem Carlo Pedersoli, byl italský herec, plavec, hráč vodního póla, pilot a podnikatel.
V mládí vystudoval práva a získal titul doktora práv, věnoval se však zejména sportu - byl špičkovým plavcem a hráčem vodního póla. Startoval na olympijských hrách v letech 1952 a 1956. Je mistrem Itálie ve stylu prsa (1948), několikanásobným mistrem Itálie ve volném stylu na 100 metrů. Jako první Ital v historii uplaval sto metrů volným stylem pod minutu.
Několikrát mu byla navrhována účast ve filmech a občas se v nich i objevil v nevýrazné roli (např. jako Neronův osobní strážce ve filmu Quo vadis), ale herectví ho nijak nelákalo. Zlom nastal teprve poté, co se setkal s Mariem Girottim, známým více jako Terence Hill. Spolu natočili řadu italských westernů (tzv. spaghetti western) a komedií (např. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí a další).
Dvojice si získala obrovskou popularitu zejména v Evropě, ačkoliv kritici nebyli jeho hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných komediích, pokleslé grotesce a bezduchém fackování. O popularitě dvojice hovoří i fakt, že vznikly dva filmy Šimon a Matouš a Šimon a Matouš jedou na riviéru, kde oba představitelé hlavních postav založili svoji kariéru na napodobování Spencera s Hillem. Bud Spencer hrál i ve filmech bez Terence Hilla, jejich popularita je trochu nižší (např. Šerif a mimozemšťan), Hill byl jako samostatný herec výrazně úspěšnější.
Byl znám svou vášní pro létání a pilotování různých letounů a vrtulníků. Pokud se jeho filmy odehrávaly v současnosti - jako například série policejních komedii s Terencem Hillem z Miami - pak je v každém filmu aspoň jedna scéna, kde on sám osobně přilétá nebo odlétá s nějakou helikoptérou a vždy bylo vidět, že to není kaskadér, ale on sám osobně. Založil také leteckou společnost Mistral Air.
V roce 1960 se oženil s Marií Amatovou, s níž měl tři děti. V roce 1967 si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Byl věřícím katolíkem, vedl příkladný rodinný život a byl úspěšným podnikatelem. V roce 2005 kandidoval v oblastních volbách za stranu Forza Italia, ale nebyl zvolen. To je ovšem v rozporu s citátem, který pronesl, když se ho Silvio Berlusconi pokoušel získat pro svou kampaň: "Ve svém životě jsem už zkusil kdeco, ale tři profese bych vykonávat opravdu nemohl: tančit v baletu, jezdit dostihy a dělat politiku."
Zemřel v Římě ve věku 86 let. (wikipedia.cz)
Filmografie:
mnoho filmů s Terencem Hillem
Dvojníci
Sudá a lichá
Bůh odpouští, já ne!

John Malkovich

16. května 2013 v 22:05 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
John Malkovich
* 9. prosince 1953 - Christopher, Illinois, USA

Získáno: 16. května 2013 - Divadlo Karlín, Praha

Získáno: MFF Karlovy Vary 2011

Filmografie:
Red
Eragon
Bídníci
V kůži Johna Malkoviche
Con Air
O myších a lidech

Jack Lemmon

7. května 2013 v 17:30 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Jack Lemmon
* 8. února 1925 - Newton, Massachusetts, USA
† 27. června 2001 - Los Angeles, Kalifornie, USA

1956 - Pan Roberts (Vedlejší herec) 1974 - Zachraňte tygra (Hlavní herec)


Filmografie:
Pan Roberts
Zachraňte tygra
Táta
JFK
Někdo to rád horké

Helen Mirren

1. května 2013 v 14:59 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Helen Mirren
*26. července 1945 - Chiswick, Londýn, Velká Británie

2007 - Královna (Hlavní herečka)

Filmografie:
Královna
Red
Lovci pokladů: Kniha tajemství
Na odstřel
Šílenství krále Jiřího