Červenec 2012

Petr Spálený

30. července 2012 v 17:10 | Erby |  Hudba - muži
Petr Spálený
* 22. 3. 1944 - Praha, Protektorát Čechy a MoravaPetr Spálený je český hudebník, skladatel, kytarista, flétnista, bubeník a zpěvák.
Jeho bratr Jan Spálený je český hudebník a hudební redaktor, dramaturg a moderátor Českého rozhlasu. S první manželkou zpěvačkou Pavlínou Filipovskou má dvě dcery, Pavlínu a Johannu. Pavlína je novinářkou. Jeho druhou manželkou je česká zpěvačka Miluše Voborníková, mají spolu dceru Barboru.
Začínal v již koncem 50. let 20. století jakožto amatérský big-beatový hudebník, nejprve hrál na bubny, později během vojenské základní služby i na kytaru a flétnu. Po ukončení vojny začal vystupovat v hudební skupině Hipps (Hroši) svého bratra Jana, jež byla později z popudu Jiřího Štaidla přejmenována na Apollobeat. Z té doby pocházejí i první hity Petra Spáleného Plakalo bejby.
Později působil i jako hudební skladatel, složil hudbu pro všechna představení Divadla Jiřího Grossmanna, napsal i hudbu k televiznímu pořadu Zajíc v pytli. Zahrál si několik drobných rolí i v několika českých filmech.
Jedná se o zpěváka, jenž se etabloval na pomezí rocku, country a popmusic, je pozoruhodný svým zvláště originálním příjemně nevtíravým způsobem zpěvu, který často připomíná melodickou recitaci nebo zpívané pobrukování melodie. Jedná se o stálici na scéně české popmusic, na které úspěšně působí již více než 50 let. Před rokem však bohužel musel svou kariéru pozastavit kvůli vážné operaci páteře. Počítá ovšem s tím, že se po druhé operaci, která je bohužel v dohledné době nemožná opět vrátí na podium. (wikipedia.org)

Ilja Racek

30. července 2012 v 12:09 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Ilja Racek
* 24. 6. 1930 - Praha, Československo
† 2. 8. 2018 - Praha, Česká republika


Ilja Racek je český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.
Již v mládí ho okouzlilo loutkové divadlo. Během 2. světové války pracoval jako technik v pražském divadle Říše loutek. Po válce se přihlásil ke studiu herectví na Pražské konzervatoři, která byla krátce nato administrativně přeměněna na DAMU.
Po absolutoriu DAMU začínal v olomouckém divadle, od roku 1960 přesídlil natrvalo do Prahy, kde nejprve po šest let hrál v pražském Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966, kdy jej angažoval František Pavlíček, působil jako člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech až do roku 1990, později pak jako stálý host. V současnosti je v důchodu. Jako jediný člen Divadla na Vinohradech odmítl podepsat takzvanou Antichartu. (wikipedia.org)
Filmografie:
Vrchní, prchni!
Návrat domů
Upír z Feratu
Radikální řez

Václav Sloup

29. července 2012 v 21:50 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Václav Sloup
* 1. 3. 1936 - Tlustice u Berouna, Československo
† 20. 7. 2014 - Praha, Česká republika


Václav Sloup byl český herec. Do širšího povědomí diváků se zapsal především hlavní rolí Bruna ve filmu Blbec z Xeenemünde (1962) nebo rolemi sloužících a partnerů pana Petra Voka z Rožmberka ve filmech Svatby pana Voka a Pan Vok odchází režiséra Karla Steklého.
Pocházel z Tlustic na Berounsku, z rodiny tesaře. Vystudoval gymnázium, během vojenské služby se zúčastnil recitační soutěže a po vojně nastoupil na DAMU. Jeho spolužáky tam byli Ladislav Mrkvička, Josef Abrhám či Jiří Krampol. DAMU absolvoval v roce 1962.
Již během studia debutoval ve filmu rolí kopečkáře ve snímku Karla Kachyni Král Šumavy (1959) a téhož roku si zahrál i ve filmu Romeo, Julie a tma. Účinkoval ve filmech jako Marketa Lazarová, Křik, Bylo nás deset, Alibi na vodě či Lidé z maringotek. Ztvárnil řidiče Čahouna ve filmech Na pytlácké stezce (1978) a Za trnkovým keřem (1980) a hrál i v trilogii Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno, ve filmech Svatby pana Voka, Pan Vok odchází, Fešák Hubert či Šéfe, vrať se!. Hrál i v pohádkách jako Láďo, ty jsi princezna, Loupežnická pohádka či Koloběžka první.
Jako vůdce party Mažňák se objevil v seriálu Záhada hlavolamu (1969) a jako družstevní účetní v Chalupářích (1975). Jeho další seriálové účinkování zahrnuje Nemocnici na kraji města, Syny a dcery Jakuba Skláře, Křečka v noční košili, Ulici (hrobník Barták) či Hraběnky. Naposledy účinkoval před kamerou v roce 2011 v povídkovém televizním seriálu Čapkovy kapsy.
Od roku 1962 působil v pražském Divadle Na zábradlí, od roku 1977 pak v Divadle S. K. Neumanna (pozdější Divadlo pod Palmovkou). V letech 1983-1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Poté hostoval v různých souborech jako např. v Hudebním divadle Karlín či v Divadle Radka Brzobohatého.
Se svou manželkou se rozvedl, měl s ní jednu dceru a dvě vnučky. Ve stáří se přestěhoval ze svého bytu na Žižkově do Libochovic. Zemřel dopoledne 19. července 2014 ve věku 78 let. (wikipedia.org)
Filmografie:
Za trnkovým keřem
Na pytlácké stezce

Stanislav Fišer

29. července 2012 v 21:14 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Stanislav Fišer
* 14. 12. 1931 - Hořice v Podkrkonoší, Československo


Stanislav Fišer je český herec a dabér.
Začínal jakožto ochotník, po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež, poté vystřídal angažmá ve Vinohradském divadle, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1959 působil u Jana Wericha v Divadle ABC, jež bylo posléze začleněno do Městských divadel pražských, kde vydržel až do svého odchodu do hereckého důchodu v roce 1993.
Jedná se o velmi dobrého dabingového herce, který svůj hlas propůjčil i Pierru Briceovi, představiteli filmového Vinnetoua, či Peteru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi z filmové série Růžový panter.
Před rokem 2006 prodělal vážné nádorové onemocnění hlasivek, které mu na nějakou dobu zcela znemožnilo další hereckou činnost. Bez speciálního přístroje nemůže mluvit. (wikipedia.org)
Filmografie:
Rudý kapitán
Pamětnice
Andělská tvář
Z pekla štěstí
V týlu nepřítele

Lunetic

25. července 2012 v 17:38 | Erby |  Kapely
Lunetic

Podepsáni:
Václav Jelínek
Martin Kocián
David Škach
Aleš Lehký


Lunetic je česká hudební skupina. Jejími členy jsou Václav Jelínek, David Škach, Martin Kocián a Aleš Lehký. Skupina se proslavila především na konci 90. let 20. století.
Kapelu založili v roce 1995 Martin Kocián a Aleš Lehký. Když členové vymýšleli název pro skupinu, napadlo je anglické lunatic (blázni, šílenci). Aby jej trochu počeštili, změnili toto slovo na Lunetic. Začínali jako taneční eurodance skupina na diskotékách a postupem času začali i zpívat. Zprvu zpívali i anglicky.
V roce 1998 přišel velký zlom, když si jich všiml producent Stano Šimor. Lunetic začali zpívat česky, napsali hit "Máma" a začali moderovat televizní hitparádu ESO.
Hit "Máma" se rychle uchytil a skupina Lunetic se dostala na přední příčky českých hitparád. Tato obliba trvala v letech 1998-2000, kdy kapela získala třetí místo na Českém slavíkovi.
Skupina se rozpadla v roce 2003. Po rozpadu se ještě snažil uchytit Václav Jelínek, když vydal rockově laděné album Pod vodou, ale neměl úspěch. Vlastní CD také vydal Martin Kocián, ale měl ještě menší ohlas než Jelínek.
Členové Luneticu se dali znovu dohromady v roce 2008. Vydali nové album se všemi svými největšími hity a DVD se všemi videoklipy. K této příležitosti uspořádali dva koncerty - v Praze a v Liberci.
V roce 2011 vydala zatím poslední desku Na vlnách, která je 100% autorskou. Producentem je Václav Jelínek.

Ladislav Trojan

24. července 2012 v 23:10 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Ladislav Trojan
* 1. 8. 1932 - Praha, Československo


Ladislav Trojan je český herec, otec herce Ivana Trojana a režiséra a producenta Ondřeje Trojana.
Od dětství hrál ochotnicky divadlo (v 8 letech si v jedné pohádce zahrál roli princezny), věnoval se i baletu, po absolutoriu gymnázia studoval na pražské DAMU. Po ukončení studia začínal v pražském Realistickém divadle (což je Švandovo divadlo na Smíchově) odkud po 7 letech přešel do Městských divadel pražských. Jeho poslední angažmá bylo a je v Divadle Na Fidlovačce.
Do povědomí českých televizních diváků se zapsal natrvalo jako třetí chlap v druhdy velmi oblíbeném televizním seriálu Tři chlapi v chalupě, kde si zahrál nejmladšího člena dynastie Potůčkovic rodiny (syna Potůčka) společně s Lubomírem Lipským (děda Potůček) a Janem Skopečkem (otec Potůček).
Filmografie:
Kouzelný měšec
Učitel tance
Vrchní, prchni!
Smrt krásných srnců
Tři chlapi v chalupě

Karel Abraham

16. července 2012 v 12:06 | Erby |  Motosport
Karel Abraham
* 2. 1. 1990 - Brno, Československo

Mgr. Karel Abraham je český motocyklový závodník.
Od roku 1995 to nevypadalo, že by se stal motocyklovým závodníkem, jelikož se aktivně věnoval lyžování. Od roku 2001 však začal jezdit na motorkách a sbíral úspěšná umístění na juniorských závodech a v roce 2004 byl bronzový na mistrovství České republiky v kategorii do 125 cm³. V roce 2005 se poprvé objevil na okruzích seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů v kategorii do 125 cm³. O rok později získal prvních 8 bodů v tomto seriálu a na sezónu 2007 už se stěhoval do kategorie 250 cm³, kde získal 31 bodů a největším úspěchem byla dvě desátá místa ve Velké Británii a Portugalsku. Celkově obsadil 16. místo v konečném součtu bodů. Zajímavostí byl fakt, že Karel byl v roce 2007 nejmladším jezdcem ve třídě 250cc.
V roce 2008 se na trati opět potkával s krajanem Lukášem Peškem. Začátek sezóny měl Abraham vynikající, když v úvodním závodě v Kataru dojel sedmý. Takové umístění však dokázal zopakovat už pouze jednou v italském Mugellu, ale jinak během roku zaznamenal mnoho pádů a technických poruch, což mu celkově v sezóně přineslo 40 bodů a opět 16. místo v konečné klasifikaci jezdců.
Na rok 2009 dostal mladý Brňan k dispozici tovární motocykl Aprilia a s ním přišlo i mnoho očekávání lepších výsledků. Ten sice nepřišel hned v Kataru, kde po pádu nedokončil, ale dostavil se v následující velké ceně Japonska, tam obsadil deváté místo. Nejlepší výsledek v probíhající sezóně bylo zatím sedmé místo v Nizozemsku.
V roce 2010 Karel Abraham startoval v nové třídě Moto2, která nahradila kubaturu do 250 cm³. V průběhu sezony přesedlal na rám FTR a na tomto motocyklu na podzim nejprve získal první pódium v japonském Motegi (3. místo) a sezonu uzavřel vítězstvím ve Valencii. a stal se tak po Františku Šťastném a Lukáši Peškovi historicky třetím českým vítězem závodu Grand Prix.
Ještě před vítězným závodem ve Valencii Abraham oznámil, že v sezoně 2011 bude závodit v královské kubatuře MotoGP na motocyklu Ducati. Ve dvaceti letech se stal nejmladším jezdcem v nejprestižnější kubatuře. Celkem pětkrát Abraham dojel v nejlepší desítce, nejlepším výsledkem jsou dvě sedmá místa (Jerez a Silverstone).
V sezoně 2012 jezdil Karel Abraham na motocyklu Ducati Desmosedici GP12 s motorem o objemu 1000 cm³.
V sezoně 2013 Karel Abraham vyzkoušel motorku aprilia ale získal pouhých pět bodů což ho vedlo k změně motocyklu na Hondu se kterou první sezonu zajel slušně ale ve druhé se protrápil a dokonce ani nebyl celkově kvalifikován. V roce 2016 přešel do superbiků kde dostal takřka nepojízdnou motorku a tak bohužel nemohl ujet nějaký kvalitní výsledek.V roce 2017 se ovšem vrátil do MotoGP kde jezdí Aspar Pull a Bear Racing Team a povedlo se mu už po čtvrté vyrovnat nejlepší výsledek v nejsilnější kubatuře. (wikipedia.org)

Julio Iglesias

9. července 2012 v 13:05 | Erby |  Hudba - muži
Julio Iglesias
* 23. 9. 1943 - Madrid, ŠpanělskoJulio Iglesias je španělský popový zpěvák, držitel ceny Grammy. S téměř 300 miliony prodaných alb se řadí k nejprodávanějším světovým umělcům. Vydal 77 alb a zpíval 14 jazyky, díky čemuž měl úspěchy téměř všude.
Začínal jako brankař Real Madrid, ale kvůli zranění nakonec přešel k hudbě. To se stalo na konci 60. let. V 70. letech dobýval Evropské hitparády s písněmi Un Canto A Galicia, Quiereme Mucho (ve španělštině i francouzštině), Manuela a Le monde est fou, le monde est beau (ve francouzštině). V roce 1981 se jako první Španěl dostal do čela britské hitparády se singlem Begin The Beguine (Volver A Empezar). Následovaly hity Amor a Hey, ve Španělsku nejprodávanější singl 80. let. V Americe a Austrálii se prosadil až v roce 1984 albem 1100 Bel Air Place, které obsahovalo 2 velké hity - duet s Williem Nelsonem To All The Girls I've Loved Before a duet s Dianou Ross All Of You. 90. letech měl úspěchy s alby Tango a Crazy, nazvané podle titulní písně napsané Williem Nelsonem.
Julio je nyní podruhé ženatý a má osm dětí. Jedním z nich je známý zpěvák Enrique Iglesias. (wikipedia.org)

Paulo Coelho

3. července 2012 v 12:04 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Paulo Coelho
* 24. 8. 1947 - Rio de Janeiro, BrazíliePaulo Coelho je populární brazilský spisovatel.
Paulo Coelho se narodil v brazilské středostavovské rodině katolického vyznání. Navštěvoval jezuitské gymnázium, které v 17 letech opustil. Jeho touhu psát rodiče neschvalovali, celkem třikrát ho poslali do psychiatrické léčebny, kde se musel podrobit elektrošokové terapii. Ve 20 letech začal studovat práva, ale školu opustil. V 60. letech se přidal ke hnutí hippies, koketoval s drogami, magií Aleistera Crowleye.
Živil se jako dramatik, novinář, televizní scenárista a písňový textař brazilských zpěváků. V roce 1996 byl jmenován zvláštním poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Je podruhé ženatý.
V 80. letech se přiklonil ke katolicismu, vykonal tisícikilometrovou pouť do Santiaga de Compostela a zážitky z ní zužitkoval ve své první úspěšné knize Poutník - Mágův deník. Celosvětovou proslulost mu přineslo pohádkové podobenství Alchymista vydané v roce 1988, které se stalo největším brazilským bestsellerem všech dob. Ve svých knihách, jejichž hrdiny jsou převážně lidé hledající změnu v životním stereotypu, nabádá k duchovnímu rozvoji a zodpovědnému přístupu k životu. Píše také fejetony uveřejňované v mnoha světových novinách.
V roce 1995 francouzský ministr kultury jmenoval Coelha rytířem Řádu umění a literatury. V roce 1999 byl oceněn prestižní cenou Crystal Award (uděluje ji Světové ekonomické fórum) a téhož roku mu francouzská vláda udělila řád Čestné legie. Dalšími cenami, které Coelho získal, byly německá cena Bambi 2001, cena Club of Budapest Planetary Arts Award 2002 a Corine Award 2002. Byl zvolen do prestižní brazilské akademie ALB. Je držitelem řady dalších ocenění.
Silně jej ovlivnila pouť do Santiaga de Compostela. V roce 1998 podnikl Coelho úspěšné turné po Asii a Evropě. V květnu roku 2000 přijel Coelho do Íránu a stal se tak prvním nemuslimským spisovatelem, který tuto zemi oficiálně navštívil. Procestoval také řadu dalších zemí. V březnu 2016 zavítal znovu do Prahy, kde se mj. setkal po 34 letech s malířem Ivanem Tomkem, který pro něj nakreslil v roce 1982 ve Zlaté uličce portrét jeho ženy. (wikipedia.org)