Červen 2012

Jean Todt

28. června 2012 v 18:52 | Erby |  Formule 1
Jean Todt
* 25. 2. 1946 - Pierrefort, Francie


Získáno: 28. 6. 2012, Praha

Jean Todt byl výkonný ředitel závodní stáje Scuderia Ferrari, která působí v závodech Formule 1. Dne 25.10. 2006 byl zvolen CEO (hlavní výkonný ředitel), o rok a půl později (přesněji 18.3.2008) na tuto funkci rezignoval. 23. října 2009 byl v Paříži zvolen prezidentem FIA.
Narodil se v Pierrefortu ve francouzském departementu Cantal, jeho předkové pocházeli z Francie a Polska. Jeho automobilová kariéra začala ve chvíli, kdy si vzal otcův Mini Cooper S, aby se projel. Poté prošel rolemi jezdců různých šampionátů, ale rozhodl se ukázat svou sílu jako spolujezdec - s týmem Peugeot Talbot Sport Rally Team spolupracoval až do roku 1981, kdy odešel do závodního důchodu.
Tento tým mu přenechal pozici v managementu, jejíž pracovní náplní bylo organizovat konstrukci a design Peugeotu 205 Turbo 16 na Světový šampionát v rallye roku 1984. Po pomalém startu vyhrál typ 205 světové šampionáty v roce 1985 a 1986. Pod Todtovým vedením sbíral úspěchy i další vůz - Peugeot 905, který vyhrával šampionáty sportovních prototypů (např. Le Mans nebo Světový šampionát sportovních aut) až do 90. let. Peugeot, přes jeho naléhání, odmítl účast v šampionátu Formule 1, takže když mu v roce 1993 Scuderia Ferrari F1 team nabídl místo, chytil se této příležitosti. Po odchodu z této funkce se stal ředitelem FIA. (wikipedia.org)

Michael Schumacher A Jean Todt v Praze

Robert Duvall

23. června 2012 v 11:34 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Robert Duvall
* 5. 1. 1931 - San Diego, USA

1984 - Tender Mercies (Hlavní herec)Robert Selden Duvall je americký, Oscarem oceněný herec a filmový režisér. Narodil se v kalifornském San Diegu. Jeho otcem byl William Howard Duvall, bývalý generál amerického námořnictva s francouzskými hugenotskými kořeny; matkou pak amatérská herečka, potomek jižanského generála Roberta E. Leeho. Duvallův otec byl metodista, matka byla příslušnice církve Christian Scientist, v kteréžto víře byl vychován i malý Robert. Dodnes se k této církvi hlásí, ačkoliv, jak sám uvádí, velkou část života neprožil zrovna v křesťanském duchu.
Vyrůstal ve značně vojensky zaměřené rodině, jistou dobu žil v marylandském Annapolis, poblíž United States Naval Academy. V armádě sloužil pod číslem 52 346 646 od 19. srpna 1953 do 20. srpna 1954, dosáhl hodnosti Private First Class a získal ocenění National Defense Service Medal.
Herectví vystudoval na The Neighborhood Playhouse newyorské School of Theatre pod dohledem Sanford Meisner. Když se snažil prorazit jako herec, pracoval na manhattanské poště, po šesti měsících toho však měl dost a vyjádřil se, že příštích dvacet let na jednom místě nevydrží.
Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
Jeho první filmovou rolí bylo ztvárnění Boo Radleyho v kritikou ceněném Jako zabít ptáčka (1962), ale opravdového úspěchu se dočkal až ztvárněním postavy Toma Hagena v Kmotrovi (1972) a Kmotrovi II. (1974). (wikipedia.org)
Filmografie:
Cesta
Krajina střelců
60 sekund
Kmotr

Maria Doyle Kennedy

21. června 2012 v 16:31 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Maria Doyle Kennedy
* 25. 9. 1964 - Dublin, Irsko


Maria Doyle Kennedy (narozena jako Maria Josephine Doyle) je irská herečka a zpěvačka - hovoří také plynně irsky. V roce 1988 se vdala za hudebníka Kierana Kennedyho a sama je v hudbě aktivní. Nahrála dvě desky s kapelou The Black Velvet Band a v roce 2001 založila Mermaid Records, kde jí ten samý rok vyšlo album Charm a v roce 2005 vydala také album Skullcover, které sestává z cover-verzí písní.
Jejím filmovým debutem byl roku 1991 film THE COMMITMENTS režiséra Alana Parkera, dále jsme ji mohli vidět v NOTHING PERSONAL, MOLL FLANDERSOVÁ a v mnoha dalších.
Hrála i v několika seriálech, například roli Patsy v irském seriálu OTEC TED a také Marii, Stuartovu sestru v britské verzi seriálu QUEER AS FOLK. V letech 2007 - 2008 se vepsala do podvědomí diváků rolí Kateřiny Aragonské v historickém seriálu TUDOROVCI za kterou získala dvě ceny - IFTA a Gemini. (csfd.cz)
Filmografie:
Tudorovci
V zajetí démonů 2
Dexter
Generál

Russell Crowe

14. června 2012 v 22:32 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Russell Crowe
* 7. 4. 1964 - Wellington, Nový Zéland

2001 - Gladiátor (Hlavní herec)


Russell Ira Crowe je na Novém Zélandu narozený australský herec, držitel Oscara a Zlatého glóbu pro herce v hlavní roli za film Gladiátor a hudebník.
Hereckou kariéru začínal na počátku 90. let v australských televizních seriálech (Záchranáři) a filmech (Romper Stomper). Třikrát po sobě byl nominován na Oscara; obdržel jej až při poslední z těchto nominací, v roce 2001. Je také spoluvlastníkem australského ragbyového týmu South Sydney Rabbitohs.
Narodil se ve Wellingtonu na Novém Zélandu Jocelyně Yvonneové a Johnu Alexanderu Croweovi. Ve věku čtyř let, se rodina přestěhovala do Austrálie, kde se rodiče živili cateringem při filmových natáčeních. Ve čtrnácti letech se rodina vrátila zpět do jeho rodné země, kde začal studovat na gymnáziu v Aucklandu, poté pokračoval na gymnáziu Mount Roskill, aby jej v šestnácti letech opustil, s touhou splnit si svůj sen, stát se hercem nebo hudebníkem. V polovině 80. let hrál ve skupině Russ Le Roq, která byla zaměřena na revival. V roce 1986 získal první profesionální roli v muzikálu The Rocky Horror Show. Poté co se objevil v několika seriálech Neighbours či Living with the Law byl obsazen do své první filmové role ve snímku The Crossing (1990).
Následně se prosadil v Hollywoodu, kde byl za své role ve filmech Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999), Gladiátor (2000) a Čistá duše (2001), třikrát za sebou nominován na Oscara. V roce 2001 jej získal v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli za film Gladiátor režiséra Ridleyho Scotta.
Časopisu GQ Magazine vydaném 9. března 2005 sdělil, že ho na 72. výročí udílení cen Oscarů v březnu 2001 přišli informovat agenti FBI, že islamistická skupina Al-Káida připravuje plán na jeho únos. Další měsíce byl pak osobně střežen Americkou tajnou službou.
V den svých 39. narozenin se oženil s australskou zpěvačkou a herečkou Daniellou Spencerovou. Mají spolu dva syny, Charlese Spencera (* 2003) a Tennysona Spencera (* 2006). Žijí převážně v Sydney.
Před manželstvím měl vztah s herečkou Meg Ryanovou. (wikipedia.org)
Filmografie:
Gladiátor
Čistá duše
Muž z oceli
Robin Hood

Tomáš Klus

11. června 2012 v 0:30 | Erby |  Hudba - muži
Tomáš Klus
* 15. 5. 1986 - Třinec, Československo

Získáno: 9. 6. 2012 - Pivofest Trutnov

Získáno: 27. 7. 2009 - Benátská noc, Malá Skála

Tomáš Klus je český písničkář, textař, skladatel, herec a bývalý moderní pětibojař.
V roce 2002 získal zlatou medaili v moderním pětiboji (družstva) na dorosteneckém mistrovství Evropy. Kvůli sportu, kterému se věnoval do svých osmnácti let, přesídlil do Prahy. V roce 2007 vyhrál s písní Dopis pěveckou soutěž CzechTalent Zlín. V roce 2008 mu firma Sony BMG vydala jeho první album Cesta do záhu(d)by. Tentýž rok napsal a nahrál hudbu pro film Anglické jahody a se svým spoluhráčem Jiřím Kučerovským vystupoval jako předskokan skupiny Chinaski na Chinaski Space Tour 2008. V roce 2009 vydal druhé album Hlavní uzávěr splínu a spolu s ním vyšel i jeho první zpěvník "Já, písničkáŘ", obsahující písně z prvního a druhého CD.
V září 2012 absolvoval studium herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). Jako herce jej bylo možno vidět například v seriálu Hop nebo Trop (2004) nebo ve filmu Šejdrem (2008). Roli prince Jakuba si zahrál ve vánoční pohádce Tajemství staré bambitky (2011). Na scéně školního divadla DISK účinkoval ve hrách Malá mořská víla, Kazimír a Karolína, Tartuffe, Markéta Lazarová a Racek. Účinkuje ve hře Deadline v pražském Divadle Ypsilon.
Křest debutového alba, duben 2008
V roce 2010 se stal zpěvákem roku hudebních cen TV stanice Óčko i výročních Andělů. V letech 2011 a 2012 získal stříbrného a zlatého Českého slavíka. Podporuje také charitativní projekty. O Velikonocích roku 2011 odvysílala ČT pořad Klus pro Kuře, kde vystoupil jako moderátor i jako jeden z interpretů. V září 2011 vydal album Racek. Součástí bylo i turné po České republice, které bylo dlouho dopředu vyprodáno, včetně tří koncertů v Praze. Při svých koncertech je schopen udržet pozornost publika běžně i po dobu tří hodin. Podíl na tom mají rovněž hudební aranže i výrazný kytarový doprovod Jiřího Kučerovského.
Navazuje na českou písničkářskou tradici a svou tvorbu a interpretaci neomezuje hudebními žánry. Pro jeho tvorbu je typický důraz na text a melodii, spolu s vlivy předchůdců a jeho vlastním výrazem. Ve svých textech se nebrání komentování situace ve společnosti.
Tomáš Klus vydal další desku Proměnamě a tvrdí, že sám proměnou prošel. Uklidnil se. Může za to spokojený rodinný život, díky němuž nemá potřebu se za čímkoli honit a pro něco se stresovat. Má svou jistotu, kterou tak hledal. Je jí manželka Tamara Kubová, známá finalistka z populární hudební soutěže Hlas Československa, a jejich dcera Josefína. Album bylo v dubnu 2015 na cenách Anděl vyhlášeno jako nejprodávanější album roku 2014. Prodalo se ho přes dvacet tisíc kusů.
V roce 2014 hrál v pohádce Tři bratři v roli nejstaršího syna Jana, který se vydá hledat zakletou princeznu Růženku. Podílel se i na soundtracku k filmu.
Na konci června 2015 pokřtil své nové album, které opět nahrál s uskupením Cílová skupina. Album s názvem Anat život není se zabývá protiválečnými písněmi a bylo vydáno 29. června 2015. Název alba odkazuje na semitskou bohyni války a plodnosti Anat. Singlem byla zvolena píseň "JdeVoZem".
S manželkou Tamarou Klusovou (dívčím jménem Kubová) má dceru Josefínu (* 2013) a syna Alfréda (* 2016), od počátku září 2017 pak i dceru Jenovéfu. (wikipedia.org)

Bonnie Wright

9. června 2012 v 12:48 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Bonnie Wright
* 17. 2. 1991 - Londýn, Velká Británie


Bonnie Wright, celým jménem Bonnie Kathleen Wright, je britská herečka, známá především díky filmům o čarodějnickém učni Harry Potterovi, kde hrála roli mladé Weasleyovic dcery Ginny Weasleyové.
Bonnie Wright, která se proslavila především rolí Ginny Weasleové z filmů o Harrym Potterovi se narodila 17. února 1991. Už jako malá projevovala velký talent, když hrávala ve školních představeních a besídkách. Poprvé na obrazovce jste ji však mohli vidět už v roce 2001, když ztvárnila malou sestru Rona, nejlepšího kamaráda Harryho. V posledním 7 díle o Harry Potterovi natočeném v roce 2010 je Bonnie 20 let. Pokud by se Bonnie nestala herečkou ráda by hrála na klavír nebo na saxofon. Její životní sen je procestovat celou Zemi, což už začala realizovat. Zatím se jí nejvíc líbila Austrálie, protože jak sama říká jsou tam výborné vlny pro surfování. Měří 1,68 m. Umí zpívat a hrát na klavír. Má i spoustu dalších zálib: surfuje a hraje fotbal, tančí balet, moderní i africké tance, ráda maluje.
Její oblíbenou herečkou je Nicole Kidman.
Má staršího bratra Lewise, její rodiče jsou klenotníci.
Její jméno znamená "pěkná", "milá" a pochází ze skotského slova bonnie, které je stvořeno ze středo-francouzského slova bon "dobrý". Stalo se populárním po filmu Sever proti Jihu (1939) - byla to přezdívka pro Scarlettinu dceru. (wikipedia.org)
Filmografie:
Harry Potter

Olga Lounová

8. června 2012 v 22:09 | Erby |  Hudba - ženy
Olga Lounová
* 7. 3. 1981 - Liberec, Československo

Získáno: 8. června 2012 - Trutnov, Rally KrkonošeOlga Lounová roz. Pytlounová je česká zpěvačka, skladatelka, herečka, závodnice rallye.
Dětství strávila v Osečné (Lázně Kundratice), kde dodnes žije velká část její rodiny. Po úspěšném zakončení studia na Pedagogické fakultě v Liberci získala absolutorium na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (obor muzikál - zpěv, herectví, tanec).
Od roku 1998 je obsazována jako herečka do seriálů a filmu. Hrála Patricii v seriálu Ošklivka Katka, objevila se také v seriálu Vyprávěj.
Mezi její dosud největší hity patří Láska v housce s Xindlem X a autorské skladby K výškám a Brány svaté. Začátkem roku 2011 vydala svou první studiovou desku Rotující nebe a podepsala smlouvu se světovým vydavatelstvím Universal Music. V roce 2010 byla dvakrát nominována na Hudební cenu Óčka za skladbu Láska v housce (sólista a videoklip). Za svou kariéru se aktivně účastní i různých charitativních akcí. Od roku 2011 je patronkou Nadačního fondu UNICEF.
Ke konci roku 2012 vydala videoklip Dál za obzor, skladbu kterou napsala pro sebe a Karla Gotta. Videoklip se natáčel v historických prostorách pražského Klementina a v Lucerně v Praze. Skladba vznikla také v němčině jako Du hast die Wahl.
Během roku 2003 obohatila své životní zkušenosti čtyřměsíčním jazykovým pobytem v New Yorku, kde dokonce vystupovala s místní latinsko-americkou skupinou. (wikipedia.org)

Ada Yonath

2. června 2012 v 16:36 | Erby |  Ostatní
Ada E. Yonath
* 22. 6. 1939 - Jeruzalém, Izrael

2009 - Chemie

Získáno: 30.5.2012, NTK Dejvice, Praha

Ada E. Jonathová je izraelská odbornice na krystalografii, mezi jejíž významné počiny patří výzkum struktury ribozomu. K roku 2009 působí jako ředitelka Helen and Milton A. Kimmelman Center for Biomolecular Structure and Assembly Weizmannova institutu věd. V roce 2009 získala Nobelovu cenu za chemii za objasnění struktury a funkce ribozomu, čímž se stala historicky první izraelskou ženskou laureátkou Nobelovy ceny a teprve čtvrtou ženou, která získala Nobelovu cenu za chemii.
Za svůj výzkum získala Ada Jonathová řadu cen, včetně Wolfovy ceny za chemii v roce 2006 či Izraelskou cenu za chemii v roce 2002.
Ada Jonathová se narodila v roce 1939 v jeruzalémské čtvrti Geula. Její rodiče byli sionističtí Židé, kteří imigrovali do mandátní Palestiny z Polska ještě před založením Izraele. Její děda byl rabín. Rodina se usadila v Jeruzalémě, kde založila obchod s potravinami. Krátce na to však zjistili, že je obtížné se uživit. Díky tomu žili ve stísněných čtvrtích společně s několika dalšími rodinami a malá Ada neměla v dětství ani žádné knihy. Navzdory chudobě ji rodiče poslali do školy v lepší čtvrti Bejt ha-Kerem, aby jí zajistili kvalitní vzdělání. Když jí ve 42 letech zemřel otec, rodina se přestěhovala do Tel Avivu. Ada nastoupila na střední školu Tichon Chadaš, i když jí matka nemohla platit za studium. Na něj si Ada přivydělávala doučováním matematiky. Když byla mladá, tak pro ní byla vzorem polsko-francouzská vědkyně Marie Curie-Skłodowská. Po absolvování střední školy se vrátila studovat do Jeruzaléma, kde absolvovala Hebrejskou univerzitu. Tam získala titul bakaláře z chemie (1962) a magistra z biochemie (1964). V roce 1968 získala titul Ph.D. z rentgenové krystalografie na Weizmannově institutu věd.
Čestný doktorát v oboru chemie jí udělila Univerzita v Hamburku, v roce 2014 Technická univerzita v Berlíně, v roce 2017 Mendelova univerzita v Brně.
Ada Jonathová má jednu dceru, Chagit Jonathovou, doktorku v Šeba Medical Center a vnučku No'u. (wikipedia.org)

Harvey - Jim Parsons...

1. června 2012 v 13:37 | Erby |  Playbill & posters
Harvey

Popis:
A harmless, alcoholic middle-aged man drives his sister crazy by insisting that his friendship with an invisible white rabbit is real, in Mary Chase's comic fantasy.


Hrají a podepsáni:
Jim Parsons
Jessica Hecht
Charles Kimbrough
Larry Bryggman
Carol Kane
Peter Benson
Tracee Chimo
Holley Fain
Angela Paton
Rich Sommer
Morgan Spector
Emily Althaus
Glynis Bell
Matt R. Harrington
Jeffrey Hayenga