Duben 2012

Bruno Senna

30. dubna 2012 v 11:47 | Erby |  Formule 1
Bruno Senna Lalli
* 15. října 1983 - São Paulo, BrazílieBruno Senna Lalli je brazilský automobilový závodník, pilot Formule 1 a synovec mistra světa formule 1 Ayrtona Senny, je syn jeho sestry Viviane. Jeho otec Flavio se zabil při motocyklové nehodě, strýc Ayrton při závodě Formule 1 v San Marinu.
V letech 2005 a 2006 jezdil v Britské Formuli 3, v letech 2007 a 2008 jezdil v GP2 Series, v roce 2009 24 hodin Le Mans a Le Mans Series. (wikipedia.org)

Julie Walters

28. dubna 2012 v 17:13 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Julie Walters
* 22. 2. 1950 - Smethwick, West Midlands, Anglie, Velká Británie


Julie Walters je britská herečka, nominovaná na Oscara, vítězka Zlatého glóbu.
Narodila se nedaleko Birminghamu poštovní úřednici Mary Bridget a staviteli Thomasi Waltersovi. Vyrůstala se dvěma bratry. V 18 letech začala pracovat jako zdravotní sestra. Po roce se ale rozhodla, že se začne věnovat herectví, a přestěhovala se do Manchesteru za svým přítelem a začala studovat angličtinu a drama. Tím začala její umělecká kariéra.
V roce 2008 přiznala, že byla v mládí unesena neznámým útočníkem a spolu se třemi dalšími dívkami byla terčem sexuálního napadení. Dlouho to držela v tajnosti, až v roce 1995 to prozradila manželovi. O detailech píše ve své autobiografii That's Another Story.
Se svým manželem Grantem Roffeym má dceru Maisie Mae Roffey, která se narodila v roce 1988. Její rodiče se ale vzali až v roce 1997. Společně žijí v Západním Sussexu na organické farmě, kterou vede Roffey.
Poprvé se stala populární jako příležitostná partnerka komičky Victorie Woodové, se kterou se setkala v Manchesteru. S ní nejdříve pracovala na divadelní revue, pak na televizním filmu. V roce 1982 společně začaly účinkovat v televizním seriálu Wood and Walters a i po letech pokračují ve spolupráci.
Před svým londýnským divadelním debutem v představení Educating Rita, pracovala v různých regionálních divadlech a kabaretech. Její první opravdovou televizní rolí byl seriál Boys from the Blackstuff. Do filmu prorazila snímkem Rita se vzdělává, rolí, kterou ztvárnila i v divadle, s Michaelem Cainem, za který získala nominaci na Oscara a vyhrála Zlatý glóbus a cenu BAFTA.
Za své herecké dovednosti byla oceněna v roce 1999 Řádem Britského impéria, v roce 2008 získala jeho vyšší třídu. V roce 2000 získala další oscarovou nominaci za roli učitelky baletu ve filmu Billy Elliot.
V roce 2001 ztvárnila roli Molly Weasleyové ve filmovém zpracování prvního dílu Harryho Pottera Harry Potter a Kámen mudrců. Tutéž roli si zahrála i ve všech dalších pokračováních. Se svým filmovým synem z Harryho Pottera Rupertem Grintem si později zahrála v televizním dramatu Lekce řízení. V roce 2008 hrála ve filmovém zpracování muzikálu Mamma Mia!. (wikipedia.org)
Filmografie:
Harry Potter
Mamma Mia!
Paddington
Tři sestry a jeden pohřeb
Sesterská láska

Seminar

27. dubna 2012 v 23:26 | Erby |  Playbill & posters
Seminar

Popis:
Four young writers are thrilled to be participating in a private seminar taught by the brilliant but unpredictable Leonard, an international literary legend. But as Leonard deems some students more promising than others, tensions arise.

Hrají a podepsáni:
Jeff Goldblum
Zoe Lister-Jones
Justin Long
Jerry O'Connell
Hettienne Park

Dále hrají:
Rocco Sisto
Christina Pumariega
Matthew GreerJim Broadbent

24. dubna 2012 v 21:15 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Jim Broadbent
* 24. 5. 1949 - Lincoln, Anglie, Velká Británie

2002 - Iris (Vedlejší herec)


Jim Broadbent je britský herec. Jde o dvojnásobného držitele britské filmové ceny BAFTA a držitele Zlatého glóbu i Oscara za vedlejší roli ve snímku Iris z roku 2001.
Pochází z umělecky založené rodiny, maminka byla sochařka, tatínek nábytkový návrhář. Po studiích herectví na Londýnské akademii dramatických umění se stal divadelním hercem. Ve filmu se objevuje od počátku 70. let, nicméně zpočátku hrál pouze malé a epizodní roličky a natáčel především v televizi, postupně se ale vypracoval k větším úlohám a nakonec i k hlavním rolím, které vytvořil například ve snímku Život je sladký z roku 1990. Jeho první velký hollywoodský úspěch se dostavil v roce 2001 ve snímku Moulin Rouge!, v témže roce pak snímek Iris, za nějž obdržel Zlatý glóbus i Oscara. (wikipedia.org)
Filmografie:
Iris
Harry Potter
Brooklyn

Boris Rösner

23. dubna 2012 v 15:23 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Boris Rösner
* 25. 1. 1951 - Opava, Československo
† 31. 5. 2006 - Kladno, Česká republika


Boris Rösner byl český herec a divadelní pedagog. Jeho maminkou byla Jarmila Horská (18. 6. 1931 - 27. 6. 1984) a otcem Mirko Čech (vlastním jménem Rösner). (wikipedia.org)
Filmografie:

V erbu lvice
Černí baroni
Sanitka

Vladimír Dlouhý

22. dubna 2012 v 19:49 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Vladimír Dlouhý
* 10. 6. 1958 - Praha, Československo
† 20. 6. 2010 - Praha, Československo

2008 - Hlídač č. 47 (Vedlejší herec) 2010 - Kajínek (Vedlejší herec)

Koupeno v antikvariátu

Vladimír Dlouhý byl přední český herec, držitel dvou Českých lvů za nejlepší výkon ve vedlejší roli a bratr herce Michala Dlouhého.
S herectvím začal již v dětském věku, když byl v roce 1970 obsazen do Kachyňova snímku Už zase skáču přes kaluže. Za roli malého Adama, který se těžce potýká s dětskou obrnou, dostal své první ocenění Zlatého Dudka. Kariéru herce původně neplánoval, chtěl být po vzoru otce stavbařem. A také se intenzivně věnoval lednímu hokeji. Nakonec však vystudoval pražskou konzervatoř (odmítl ale napsat diplomovou práci, za absolutorium považoval absolventské představení, jako herec odmítal psát "elaborát"). Působil nejprve v Divadle Na zábradlí, poté hrál v Městských divadlech pražských, resp. v Divadle Rokoko a nakonec ve Vinohradském divadle (1997-2006).
Pro svůj mimořádný herecký talent dokázal zaujmout v rolích pohádkových hrdinů i dramatických postav, za roli ve filmu Hlídač č. 47 obdržel cenu Českého Lva za vedlejší roli. Věnoval se také dabingu, svůj hlas propůjčoval např. Tomu Hanksovi.
Roku 2008 se oženil s herečkou Petrou Jungmanovou, se kterou měl dvojčata, Jiřího a Jana. Z prvního manželství měl dceru Danielu.
Zemřel ve věku padesáti dvou let na karcinom žaludku, ještě před premiérou svého posledního filmu Kajínek. Za něj v roce 2011 získal in memoriam cenu Český lev za Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. (wikipedia.org)
Filmografie:
Kajínek
Hlídač č. 47
S čerty nejsou žerty

Jo Nesbø

14. dubna 2012 v 16:56 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Jo Nesbø
* 29. 3. 1960 - Oslo, NorskoPodepsáno: 14.4.2012 - NeoLuxor, PrahaPodepsáno: 4.5.2015 - NeoLuxor, PrahaPodepsáno: 4.5.2015 - NeoLuxor, Praha
Jo Nesbø při podepisování knihy Spasitel


Nehorázná fronta do luxoru na Jo Nesbøha 14.4.2012 - NeoLuxor, Praha

Jo Nesbø je současný norský spisovatel a hudebník.
Původně vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Zpočátku pracoval jako novinář, makléř a taxikář.
Narodil se v Oslu v rodině knihovnice, otec byl vášnivým čtenářem a vypravěčem. Má dva bratry. Mladého Joa ovšem nejvíce zajímal fotbal - působil v klubu Molde FK a chtěl se stát profesionálním hráčem ve stáji britských Tottenham Hotspur. Po natržení kolenního vaziva se svých plánů musel vzdát a začal intenzivně pracovat na svém vzdělání. Vystudoval ekonomii na Norges Handelshøyskole v Bergenu, stal se z něj burzovní makléř a později i finanční analytik v největší makléřské společnosti v Norsku. To bylo jeho denní zaměstnání, v noci nechával promlouvat divočejší stránku své osobnosti. Jeho další zálibou byla rocková hudba - věnoval se hře na kytaru a skládání písní v několika nepříliš úspěšných formacích. Potom s mladším bratrem Knutem založili vlastní skupinu a Di Derre se stali idoly norské rockové scény s rekordním počtem prodaných alb a až 180 odehranými koncerty ročně.
Když už tenhle rytmus nemohl déle zvládat, odletěl na několik měsíců do Austrálie. Zároveň dostal nabídku napsat zápisky z turné kapely, on si však zvolil úplně jiný žánr. Naplno se začal psaní románů věnovat v roce 1997 po smrti svého otce, kdy si uvědomil, že chce do konce svého života stihnout napsat román. (wikipedia.org)

Richard Müller

10. dubna 2012 v 19:27 | Erby |  Hudba - muži
Richard Müller
* 6. 9. 1961 - Hlohovec, Československo

Podepsáno: Koncert v Kalichu 26.3.2012

Podepsáno: 25.4.2016 - Uffo, Trutnov

Richard Müller je slovenský zpěvák a hudebník. Zpívá slovensky i česky. Často své písně textuje, někdy k nim skládá i hudbu. Je synem herce Vlada Müllera a herečky Elišky Müllerové. V ČR a SR se prodalo více než 1 milion jeho alb.

Mike Terrana

5. dubna 2012 v 20:57 | Erby |  Hudba - muži
Mike Terrana
* 21. 1. 1960 - Buffalo, USA


Mike Terrana je americký bubeník hrající především hard rock. Mike Terrana začínal jako bubeník samouk. Nejdříve se naučil hrát hard rock, metal a fusion. Jeho první profesionální prací byla v roce 1984 spolupráce s kapelou Hanover Fist z Toronta. Poté cestoval a nahrával s různými interprety, hrál různé styly a vystupoval hlavně na západě státu New York. V letech 1987 až 1997 žil v Los Angeles, kde spolupracoval s kapelami a hudebníky jako Yngwie Malmsteen, Tony Macalpine, Steve Lukather (Toto), Kuni a Beau Nasty.
V roce 1997 se Terrana přestěhoval do Evropy, nejdříve na šest měsíců do Nizozemska a poté do Německa, v současné době žije převážně v Itálii. Spolupracoval např. s Gamma Ray, Rage, Axelem Rudim Pellem, Rolandem Grapowem (ex-kytarista skupiny Helloween) či se Savage Circus.
V současnosti nahrává a cestuje se členy skupiny Masterplan a s Tarjou Turunen. Dále se věnuje svému sólovému projektu Sinfonica, který je spojením klasické hudby s bubnováním. Mezi Mikovy oblíbené klasické interprety patří Beethoven a Chopin, ale prozatím nenalezl vhodný způsob, jak jejich skladby vhodně upravit pro projekt Sinfonica. Mike se často věnuje také drumm klinikám (exhibiční a propagační show). Mike patří mezi sponzorované bubeníky firmou Meinl a Drum Craft. Momentálne hrá v české rockové skupiny Kreyson.
Terrana také fanouškem Franka Sinatry; několik jeho písní dokonce hrál živě na turné s Kikem Loureirem. Pro jeho zvučný hlas a přirozenou anglickou výslovnost účinkoval Terrana v německých kapelách Rage a Haggard jako uvaděč.
Dne 16. 7. 2010 se stal ve Vizovicích na festivalu Masters of Rock držitelem světového rekordu, dokázal odbubnovat 3 koncertní sety a poté ještě předvedl neuvěřitelné, půlhodinové sólo. Konečný čas rekordu je 3 hodiny 41 minut čistého času. Zahrál s kapelou K2, Axel Rudi Pell a finskou Tarjou. Poté předvedl již avizované sólo. (wikipedia.org)

Robert Englund

4. dubna 2012 v 11:34 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Robert Englund
* 6. 6. 1947 - Glendale, USA


Robert Englund je americký herec, který se proslavil především jako představitel hororové postavy Freddyho Kruegera.
Ve 12 letech začal studovat herectví. Mimo střední hereckou školu také navštěvoval divadelní školu Cranbrook. Jeho prvním filmem byl Buster and Billie (1974).
Když v roce 1984 natočil první hororový film jako Freddy Krueger, dostalo se mu velkého úspěchu a dodnes si lidé neumějí představit, že by Freddyho hrál někdo jiný. Mimo Freddyho Robert natočil také další horory jako: Fantom opery (1989), Kult hrůzy (1993), Děs v prádelně (1995), Vládce prokletých přání (1997), Městská legenda (1998), Svůdné zombie (2008).
Kromě toho, že hrál v řadě filmů s Freddym, zahrál Freddyho i v seriálu s názvem: Freddyho noční můry (1988 - 1990), byl také jedním z režisérů tohoto seriálu. (wikipedia.org)
Filmografie:
Noční můra v Elm Street
Pokrevní bratři
Velká středa

Helena Růžičková a Jiří Růžička

3. dubna 2012 v 17:05 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Helena Růžičková
* 13. 6. 1936 - Praha, Československo
† 4. 1. 2004 - Plzeň, Česká republika
Jiří Růžička ml.
* 8. 1. 1956 - Praha, Československo
† 20. 2. 1999 - Praha, Česká republika


Robert Hossein

1. dubna 2012 v 16:16 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Robert Hossein
* 30. 12. 1927 - Paříž, Francie


Robert Hossein, vlastním jménem Robert Hosseinoff, je francouzský filmový a divadelní režisér, herec a scenárista. (wikipedia.org)
Filmografie:
Neznámý v domě
Profesionál
Angelika, markýza andělů

Arnold Schwarzenegger

1. dubna 2012 v 10:14 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Arnold Schwarzenegger
* 30. 7. 1947 - Thal, Štýrsko, Rakousko


Arnold Alois Schwarzenegger je rakousko-americký sportovec, herec a republikánský politik. V letech 2003-2011 zastával úřad guvernéra Kalifornie. Je jedním z nejúspěšnějších kulturistů historie. Vyhrál nespočet soutěží v kulturistice a silovém trojboji - nejcennější jsou jeho vítězství Mr. Olympia (7krát) a Mr. Universe (5krát).
Jako herec hraje zejména postavy tvrdých mužů v akčních filmech, v nichž úročuje svoji vypracovanou postavu. Díky ní byl také v Guinnessově knize rekordů označen jako nejdokonaleji vyvinutý muž na světě. Dokázal se prosadit ve filmovém průmyslu i přes to, že neměl herecké vzdělání. Jeho nejznámější filmové role jsou Terminátor a Barbar Conan. V roce 1979 spolupracoval na knihách "Arnoldovo formování postavy pro ženy" a "Arnoldova kulturistika pro muže". V roce 1985 vydal za svou kariéru nespočet publikací, mezi nimi i knihu "Encyklopedie moderní kulturistiky". V říjnu 2003 se stal po mimořádných volbách 38. guvernérem státu Kalifornie.
Jeho manželkou je Maria Shriverová (nar. 1955), která pochází z Kennedyovské dynastie. Její matkou je Eunice Kennedy Shriver, sestra prezidenta USA Johna Fitzgeralda, ministra Roberta Francise a senátora Edwarda Moorea Kennedyho. 9. května 2011 manželé oznámili, že se rozcházejí a že budou žít odděleně. Shriverová opustí rodinné sídlo v Brentwoodu.
V říjnu 2013 vyšla v nakladatelství XYZ kniha pamětí Arnolda Schwarzenneggera Total Recall - můj neuvěřitelný životní příběh.
Filmografie:
Expendables: Postradatelní
Terminátor
Batman a Robin
Total Recall