Prosinec 2011

Alan Rickman

31. prosince 2011 v 15:40 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Alan Rickman
* 21. 2. 1946 - Londýn, Velká Británie
† 14. 1. 2016 - Londýn, Velká BritánieAlan Rickman celým jménem Alan Sidney Patrick Rickman byl britský herec. Proslavil se mj. postavou Severuse Snapea ve filmovém zpracování románové septalogie Harry Potter od J.K.Rowlingové. (wikipedia.org)
Filmografie:
Harry Potter
Alenka v říši divů
Láska nebeská
Robin Hood: Král zbojníků


Robin Williams

31. prosince 2011 v 12:43 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Robin Williams
* 21. 7. 1951 - Chicago, Illinois, USA
† 11. 8. 2014 - Tiburon, Kalifornie, USA

1998 - Dobrý Will Hunting (Vedlejší herec)


Robin McLaurin Williams byl americký herec, komik a zpěvák, držitel Oscara, čtyř Zlatých glóbů, čtyř cen Grammy, dvou cen amerických scenáristů a ceny Cecil B. DeMilleho.
Narodil se v Chicago, Illinois do rodiny bývalé modelky (Laura McLaurin, 1922-2001) a zámožného otce (Robert Fitzgerald Williams, 1906-1987), který měl vysoké postavení ve firmě Ford. Vyrůstal v Episkopální církvi, jeho matka byla přitom přívrženkyní směru Křesťanská věda. Navštěvoval školu Detroit County Day School a s hercem Christopherem Reevem i školu Juilliard. Po účinkování v klubech a po rozhovoru s Michaelem Parkinsonem se rozhodl, že se stane hercem.
Za svůj život byl obsazován do výrazných rolí, za které sklidil nejedno významné ocenění. První film natočil v roce 1980, a to snímek s názvem Popeye. První úspěšný film však následoval až o 7 let později. Režisérem Berrym Levinsonem byl obsazen do filmu Dobré ráno, Vietname, za který získal cenu Grammy za nejlepší komediální album a Zlatý glóbus.
Už v roce 1978 obdržel Zlatý glóbus za seriál Mork and Mindy a v roce 1980 obdržel cenu Grammy za nejlepší komediální album k seriálu Reality...What a concept. Ceny Grammy pak získal ještě za album A night at the Met v roce 1988 a za mluvené album Robin Williams - Live 2002 v roce 2003. Zlatý glóbus obdržel také za filmy Král rybář (The Fisher King) a Táta v sukni.
Nejvyššího ocenění, tedy Oscara se dočkal v roce 1997, kdy byl oceněn za film Dobrý Will Hunting, za který obdržel i cenu Screen Actors Guild Awards. Tu obdržel i za film Ptačí klec v roce 1996.
V jedné americké televizní show o něm Al Pacino prohlásil, že to byl jeho herecký idol.
První manželství mu vydrželo 10 let a má z něj syna Zachary Pyma (* 1983). V roce 1989 se oženil podruhé a z tohoto manželství má dvě děti, Zeldu Rea (* 1989) a Cody Alana (* 1991). V úvodu 70. a 80. let měl problémy s kokainem a v roce 2006 měl potíže s alkoholem. Jeho přítelem byl herec John Belushi. V roce 2007 na srdeční potíže zemřel jeho starší bratr Robert Todd, na jehož pohřbu se ujal hlavní řeči. Se svou ženou založil nadaci na podporu různých charitativních společností.
Herec mluvil i žertoval o svých potížích s alkoholem a drogami. Podle blízkých lidí také trpěl vážnou depresí. Dne 11. srpna 2014 v Paradise Cay, Kalifornie kolem sedmé hodiny večerní místního času byl nalezen ve svém domě mrtvý. Příčinou smrti bylo dle koronera udušení, pravděpodobně v důsledku oběšení. Dle pozdější pitvy nebyl pod vlivem alkoholu ani drog. (wikipedia.org)

Filmografie:
Jumanji
Flubber
Nic v muzeu
Melodie mého srdce

Karel Roden

31. prosince 2011 v 10:23 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Karel Roden
* 18. 5. 1962 - České Budějovice, Československo

2008 - Hlídač č. 47 (Hlavní herec) 2016 - Masaryk (Hlavní herec)11.3.2015 - Uffo, Trutnov

Karel Roden je český herec. Roden pochází z herecké rodiny, kde jeho otec i dědeček byli slavní herci. Jeho matka byla zdravotní laborantka. V roce 1981 absolvoval na SPŠ keramické v Bechyni, nedaleko rodných Českých Budějovic. Během studií na střední škole se rozhodl podat přihlášku na DAMU. U přijímacích zkoušek dostal za úkol zahrát psa, jeho majitelkou mu měla být taktéž adeptka herectví Ivana Chýlková. Divadelní fakultu úspěšně absolvoval v roce 1985. Následovalo hraní v Divadle na Vinohradech, např. v představení Spartakus nebo Třetí zvonění. Další čtyři sezóny (1988-1992) hrál v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Poté měl možnost účinkovat na jevišti Národního divadla kde zaujal ve hrách např. Rok na vsi, Médeia nebo Saténový střevíček. Po roce Národní divadlo opustil a vystupoval v Divadle Na zábradlí, Divadle na Starém Městě nebo v Divadle Labyrint. Roku 1993 po pracovním vytížení opustil divadelní scénu a rok pobýval v Anglii. Zde navštěvoval herecké kursy a zároveň se zdokonalil v angličtině. Krom toho se zabýval potiskem triček, ale to jen pouze aby měl dostatek peněz na pobyt.
Po návratu zpět do Česka se stal hercem na volné noze a tak působil v řadě divadel. V roce 1998 byl za svou roli ve hře Úplné zatmění nominován v kategorii nejlepší herecký výkon a o rok později obdržel cenu Alfréda Radoka za ztvárnění Bruna v inscenaci Velkolepý paroháč. (wikipedia.org)
Filmografie:
Hellboy
Lidice
RocknRolla
Prázdniny pana Beana
Bournův mýtus

Josef Vašíček

27. prosince 2011 v 11:29 | Erby |  Hokej
Josef Vašíček
* 12. 9. 1980 - Havlíčkův Brod, Československo
† 7. 9. 2011 - Jaroslavl, Rusko


Josef Vašíček byl český profesionální hokejový útočník. Zemřel při letecké havárii u Jaroslavle, když letěl s tamním týmem do Minsku na první zápas ročníku 2011/2012 KHL.
Od roku 2000 působil v NHL v klubu Carolina Hurricanes, v době přerušení NHL (lockoutu v NHL) v sezóně 2004/2005 hrál za HC Slavia Praha v české hokejové extralize. V sezóně 2007/2008 hrál za mužstvo New York Islanders. Od sezóny 2008/2009 hrál v KHL za klub Lokomotiv Jaroslavl. Nosil dres číslo 63. V sezóně 2010/2011 vyhrál kanadské bodování play-off KHL.
Dne 15. prosince 2011 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.
V roce 2012 byla po něm v pražských Dolních Chabrech pojmenována ulice. (wikipedia.org)

Komunál

26. prosince 2011 v 12:15 | Erby |  Kapely
Komunál

Podepsáni:
Luboš Suchánek
Radek Plachetka
Pavel Erny Hanuš
Jarda Bárt Novák
Filip Litera
David Hlaváček


Komunál, dříve Komunální odpad, je rock-metalová kapela z Chlumce nad Cidlinou založená v roce 1992. Lídrem skupiny je zpěvák Luboš Suchánek. Další členové kapely jsou Jarda Bárt Novák (klávesy), David Hlaváček (bicí), Pavel Erny Hanuš (kytara), Filip Litera (baskytara), Radek Plachetka (kytara).
Na podzim roku 2009 se kapela rozhodla natočit své první DVD se záznamem živého koncertu. Tato akce nazvaná "Koncert pro superfans" se konala v Králíkách u Nového Bydžova. Krátce na to došlo k rozporům mezi managementem kapely a členy kapely. Došlo k ukončení spolupráce, Komunální odpad se tudíž musel buď rozpadnout, nebo změnit název. Jméno si zkrátili na Komunál a funkci managementa obsadil frontman kapely Luboš Suchánek, který zároveň zpívá a skládá texty. Původní management měl práva na vydání natočeného DVD, po dlouhém boji a "vyplacení" nemalé čásky získal nově vzniknutý Komunál alespoň zvukový záznam, který vydal v roce 2010 jako CD Best of live. Krátce na to vydává na podzim roku 2010 kapela další studiové CD Jako psanec.
Komunál nadále pokračuje v koncertování a zároveň se s koncerty vydává i daleko za hranice Východočekého kraje. V roce 2013 přichází na svět další CD nazvané Bar u zašlejch časů. Připravuje se natáčení dalšího DVD k výročí dvaceti letům kapely, na kterém bude zároveň CD pokřtěno. Na křtu opět v Králíkách u Nového Bydžova se mj. objevili fotbalový reprezentant Václav Pilař nebo starosta Jaroměře Jiří Klepsa. V tomto DVD pro fanoušky se jako hosté objevili i Vláďa Šafránek z Walda Gangu, bývalý zpěvák Harleje, a Český chlapecký sbor z Hradce Králové. DVD 20 let s námi, s bonusovým dokumentem o historii kapely, vychází na jaře roku 2014. (wikipedia.org)

Daniel Radcliffe

20. prosince 2011 v 13:49 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Daniel Radcliffe
* 23. 7. 1989 - Londýn, Velká Británie


Daniel Radcliffe je britský filmový, divadelní a televizní herec, známý především ztvárněním role Harryho Pottera v sérii stejnojmenných filmů o mladém čarodějnickém učni anglické spisovatelky Joanny Kathleen Rowlingové.
Daniel se narodil v Queen Charlotte's Hospital (Nemocnice královny Charlotty) jako jediné dítě literárního agenta Alana Radcliffa a castingové agentky Marcii Greshamové. Po své matce je židovského původu, jeho otec je protestant ze Severního Irska. Poprvé se jeho touha hrát projevila v pěti letech. V prosinci 1999 debutoval v dvojdílné televizní verzi Davida Copperfielda na motivy Charlese Dickense. (wikipedia.org)

Filmografie:
Podfukáři 2
Harry Potter
Žena v černém

Matthew Lewis

13. prosince 2011 v 21:06 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Matthew Lewis
* 27. 6. 1989 - Leeds, Velká Británie


Matthew David Lewis je anglický herec známý rolí Nevilla Longbottoma.
Syn Adriana a Lyndy Lewisových. Má dva starší bratry - Chrise (televizní editor) a Anthonyho (herec a muzikant). Rád poslouchá skupiny The Killers, Guns and Roses, Velvet Revolver, The Strokes a Green Day. Je fanouškem FC Leeds United. Matthew hraje od svých pěti let. Začal s menší rolí v televizi v Some Kind of Life a to šel zkusit na roli Nevilla Longbottoma. Pro roli Nevila musel nosit falešné žluté a křivé zuby, o dvě velikosti větší boty a plastikové kousky umístěné za ušima, aby mu více odstávaly. To všechno proto, aby mu to dodalo šaškovský vzhled. Během natáčení filmu Harry Potter a Fénixův Řád, Helena Bonham Carterová, která hraje Belatrix Lestrangeovou nešťastnou náhodou propíchla Matthewovi ušní bubínek, když mu strčila svou hůlku do ucha. (wikipedia.org)
Filmografie:
Harry Potter

Vida Skalská-Neuwirthová

12. prosince 2011 v 23:42 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Vida Skalská-Neuwirthová
* 10. 7. 1962 - Teplice, Československo


Vida Neuwirthová, rozená Skalská, je česká herečka.
Pod svým dívčím jménem hrála princeznu Bosanu ve filmové pohádce Tři veteráni z roku 1983. Objevila se též ve filmech Prodavač humoru, Vesničko má středisková, Píseň o lítosti nebo Golet v údolí či v televizních seriálech Největší z Pierotů a Dobrodružství kriminalistiky. Podílela se na vzniku česko-německého dokumentu o židovských obětech druhé světové války, k nimž patřili členové její rodiny, s názvem Rekviem za ty, kteří přežili. Dlouhodobě se však věnuje loutkoherectví. Do roku 1999 byla členkou pražského divadla Minor, v roce 2001 režírovala v Divadle v Celetné pro Divadelní spolek Kašpar a zakládala dětské divadlo Feigele (česky ptáček) při pražské židovské obci, které vede od roku 1983. Kromě toho se věnuje průvodcovské činnosti, při níž provází turisty po pražském židovském městě nebo po Terezíně a občas moderuje v rozhlase. Pro malé čtenáře napsala knihy s převyprávěnými biblickými příběhy a židovskými legendami. V roce 1995 ji vyšla kniha s názvem Opuštěný palác a jiné židovské pohádky a v roce 2003 kniha Dobře ukryté poklady aneb příběhy z midraše. (wikipedia.org)
Filmografie:
Golet v údolí
Labyrint
Vesničko má středisková
Tři veteráni

Colin Firth

10. prosince 2011 v 13:08 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Colin Firth
* 10. 9. 1960 - Grayshott, Velká Británie

2011 - Králova řeč (Hlavní herec)Colin Andrew Firth je britský herec, držitel Oscara, Zlatého glóbu a ceny BAFTA pro nejlepšího herce za výkon ve filmu Králova řeč (2010).
Objevil se ve filmu Miloše Formana Valmont, oscarovém dramatu Anglický pacient, nebo romantické komedii Deník Bridget Jonesové a na něj navazujícího snímku Bridget Jonesová: S rozumem v koncích, kde si zahrál roli právníka Marka Darcyho.
Ve snímku Zamilovaný Shakespeare ztvárnil roli Lorda Wessexe, za kterého obdržel ocenění Screen Actors Guild Awards za nejlepší herecký výkon. Zahrál si také ve filmu Láska nebeská, kde získal úlohu podvedeného spisovatele Jamieho, který se zamiluje do své portugalské pomocnice Aurelie.
Za svou roli v dramatu Single Man se mu dostalo první nominace na Oscara za rok 2009, o rok později v roce 2010 vytvořil postavu britského krále Jiřího VI. v britsko-australsko-americkém snímku Králova řeč, za který získal cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara.
V roce 2007 obdržel čestný doktorát na univerzitě ve Winchesteru. Od ledna 2011 má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. (wikipedia.org)

Filmografie:
Králova řeč
Láska nebeská
Anglický pacient

Anna K

7. prosince 2011 v 18:56 | Erby |  Hudba - ženy
Anna K
* 4. 1. 1966 - Vrchlabí, Československo

Podepsáno: 7. prosince 2011, Bontonland Praha

Podepsáno: 7. prosince 2011, Bontonland Praha

7. prosince 2011, Bontonland Praha

Anna K vlastním jménem Luciana Krecarová je česká zpěvačka, skladatelka a herečka. Narodila se v krkonošském Vrchlabí, vyrůstala u své babičky v nedalekém Špindlerově Mlýně a na Vrbatově boudě. Před odchodem do Prahy závodně lyžovala za lyžařský oddíl TJ Slovan Špindlerův Mlýn. Ve třetí třídě se přestěhovala do Prahy a přestoupila na jazykovou základní školu v Ostrovní ulici. Poté vystudovala konzervatoř. Otec pracoval jako barman v Redutě a matka v restauraci.
Okolo roku 2010 podstoupila léčbu rakoviny prsu, svůj boj s rakovinou prozatím vyhrála. Byla aktivní i v kampani proti rakovině prsu prevencí (roční prohlídky jako prevence).
Do povědomí českého publika se uvedla rolí Pacholete ve hře Kytice divadla Semafor Jiřího Suchého již v osmi letech. Hrála též v televizním seriálu Malý pitaval z velkého města, a sice v epizodě Kasař epizodní roli dívky v čistírně.
Její první deska Já nezapomínám (jejíž titulní duet nazpívala s Láďou Křížkem) měla velký komerční úspěch (prodalo se jí 20 000 kusů).
Na desce Amulet se autorsky podíleli P.B.CH (Wanastowi Vjecy), Oskar Petr a na některých písních se spolupodílela i Anna K. Pro natáčení desky si Anna K. vybrala muzikanty jako je třeba - David Koller z kapely Lucie, Bradley Stratton z kapely Cirkus Praha a další.
Nebe, v pořadí třetí deska Anny K. a stejnojmenný hit, znamenala podstatnou změnu pro hudební vývoj zpěvačky. Album natočené poprvé vlastní kapelou získalo tři nominace v hudebních cenách Anděl. Od Akademie si Anna K nakonec v roce 1999 odnesla sošku Anděla v kategorii Zpěvačka roku a dalšího Anděla za píseň Nebe. Píseň byla věnovaná Romům a jejich masové emigraci do Kanady v roce 1997. Později k ní byl ale natočen videoklip věnovaný Pavlu Tauberovi, letci RAF. V produkci Jana P. Muchowa se na desce autorsky podíleli Tomáš Vartecký (Kurtizány z 25. avenue) a Filip Horáček (Prohrála v kartách).
V roce 2004 získává cenu Anděl za Nejlepší obal k albu Noc na zemi,
O rok později dostává další sošku Anděla v kategorii Videoklip roku za klip k písničce Cukr (režie Jakub Kohák)
Pravidelně se objevuje v nominaci čtenářské ankety Žebřík časopisu Report, kde byla čtenáři zvolena Zpěvačkou roku v roce 2011, 2012 a 13.
V roce 2013 se vydala na své první akustické turné, které mělo u fanoušků obrovský úspěch a proto se Anna K rozhodla na jaře roku 2014 pokračovat dalšími koncerty. Po ukončení turné vydává Anna K dvojalbum CD a DVD live s názvem ANNA K POPRVÉ AKUSTICKY...
V roce 2016 se zúčastnila taneční soutěže StarDance, kde tančila s Markem Hrstkou. (wikipedia.org)

Linda Rybová

5. prosince 2011 v 15:52 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Linda Rybová
* 15. 10. 1975 - Praha, Československo


Linda Rybová je česká filmová a divadelní herečka a modelka. Vystudovala balet a herectví na Pražské konzervatoři. Účinkovala v Divadle Komedie a v Divadle Pod Palmovkou. (wikipedia.org)
Filmografie:
Jak básníci čekají na zázrak
Kdopak by se vlka bál
Tmavomodrý svět
Kytice
Velký dračí propadák

David Prachař

5. prosince 2011 v 11:11 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
David Prachař
* 15. 1. 1959 - Praha, Československo


David Prachař je český herec, dabér, syn českého herce Ilji Prachaře a také otec herce, zpěváka a moderátora Jakuba Prachaře.
V roce 1982 vystudoval herectví na pražské DAMU a poté dostal angažmá v divadle S.K. Neumanna (viz dnešní Divadlo pod Palmovkou). Postupně hrál v divadle E. F. Buriana, Činoherním klubu, divadle Komedie a roku 2002 se stal členem činohry Národního divadla.
Získal ceny Alfréda Radoka - v roce 1994 za roli Hamleta a roku 2001 za roli Fausta.
Od roku 1997 daboval herce Michaela Shankse (dr. Daniel Jackson) v seriálu Hvězdná brána.
V roce 2000 získal cenu Františka Filipovského za dabing filmu Život je krásný.
V roce 2007 získal cenu Thálie za mimořádný mužský herecký výkon roku 2006 a to za roli v monodramatu Novecento (Magické piáno), které uvádí pražské Divadlo Viola.
Nyní ho můžeme vídat v Národním divadle, v Divadle Viola, v Divadle v Dlouhé a v divadle Palace. V roce 2006 vystupoval v seriálu Ordinace v růžové zahradě. (wikipedia.org)
Filmografie:
Ať žijí rytíři!
Jménem krále
Ohnivý kuře
Doktoři z Počátků

Ladislav Frej st.

4. prosince 2011 v 15:41 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Ladislav Frej st.
* 26. 11. 1941 - Brno, Protektorát Čechy a Morava


Ladislav Frej je český herec a dabér, manžel české herečky Věry Galatíkové, otec herce Ladislava Freje mladšího (* 1973) a herečky Kristýny Frejové (* 1971).
Divadlu se věnoval ochotnicky již od svého mládí, kromě toho také hrál na housle a zpíval ve sboru brněnské Janáčkovy opery. Po absolutoriu brněnské JAMU (1963) začínal na satirické scéně Divadla Večerní Brno (1963-1965), poté působil ve Východočeském divadle v Pardubicích (1965-1969), odkud přešel do Státního divadla v Ostravě (1969-1970). Od roku 1970 trvale působí v Praze, kde nejprve hrál v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou, 1970-1979). V Praze poté následovala Městská divadla pražská (1979-1987) a Divadlo na Vinohradech (1987-1994). Čtyři roky hrál i v pražském Národním divadle (1994-1998), odkud se ale posléze vrátil zpět do Divadla na Vinohradech (od roku 1998). Úspěšně spolupracuje s filmem, televizí, rozhlasem a dabingem, největší popularitu mu přineslo ztvárnění postavy lékaře Karla Sovy v televizním seriálu Nemocnice na kraji města (1978) a jeho pokračováních (1981, 2003, 2008). (wikipedia.org)
Filmografie:
Stopy života
Rudý baron
Byli jsme to my?
Oldřich a Božena
Za trnkovým keřem
Kriminálka Anděl
Nemocnice na kraji města

Miro Žbirka

1. prosince 2011 v 19:51 | Erby |  Hudba - muži
Miroslav Žbirka
* 21. 10. 1952 - Bratislava, SlovenskoMiroslav "Meky" Žbirka je slovenský zpěvák a skladatel. Pochází ze smíšeného manželství, jeho matka je Angličanka, otec Slovák, své písně také velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.
Miroslav Žbirka účinkující na koncertě v Brně (2009)
Spoluzakladatel skupiny Modus, s níž v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V roce 1981 spolu s Laco Lučeničem opustili skupinu Modus a založili skupinu Limit, se kterou se vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. (Po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.) Žije a bydlí se svou rodinou v Praze. (wikipedia.org)