Říjen 2011

Oliver a James Phelps

31. října 2011 v 19:37 | Erby |  Dvojáčky
Oliver Phelps
* 25. 3. 1986 - Birmingham, Velká Británie

James Phelps
* 25. 3. 1986 - Birmingham, Velká Británie


Saša Rašilov

31. října 2011 v 11:30 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Saša Rašilov nejml.
* 26. 6. 1972 - Praha, Československo


Saša Rašilov nejmladší je český herec.
Pochází z umělecké rodiny, jeho mladší bratr Václav Rašilov je také herec. Jejich otcem byl kameraman Saša Rašilov a dědou herec Saša Rašilov starší (vl. jm. Wenzel Rasch).
Byl ženatý s herečkou Vandou Hybnerovou, s níž má dvě dcery - Antonii a Josefinu Rašilovovy.
Studoval na Pražské konzervatoři, jeho spolužáky byli například Markéta Hrubešová, Antonín Kala, a jiní. (wikipedia.org)
Filmografie:
Kouzelný měšec
Samotáři
Řád
Román pro ženy
Hranaři
Bastardi

Olga Schoberová

30. října 2011 v 18:10 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Olga Schoberová
* 15. 3. 1943 - Praha, Protektorát Čechy a MoravaOlga Schoberová, známá též pod pseudonymem Olinka Bérová, je česká herečka, často přirovnávaná k Brigitte Bardot nebo Ursule Andressové. Hrála v 22 českých, amerických, italských a německých filmech. V letech 1967-1969 byla provdána za Brada Harrise, s kterým má dceru Sabrinu. Poté se vdala za producenta Johna Calleyho. Díky sňatku získala americké občanství a bydlela střídavě ve Spojených státech amerických i v Československu.
V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za sex symbol nejen českého, ale i evropského filmu. Po nesmrtelné komedii »Kdo chce zabít Jessii?« o ní snili snad všichni muži. Byla také první dívkou z Československa, která se objevila v časopise Playboy, a to i na titulní straně. Po odchodu do důchodu žije stranou všeho dění v Praze. (wikipedia.org)
Filmografie:
Adéla ještě nevečeřela
Kdo chce zabít Jessii?
Bláznova kronika
Limonádový Joe aneb Koňská opera

Jiří Menzel

24. října 2011 v 22:45 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jiří Menzel
* 23. 2. 1938 - Praha, Československo

1968 - Ostře sledované vlaky (Zahraniční film)

1996 - Mimořádný přínos české kinematografii
2006 - Obsluhoval jsem anglického krále (Nejlepší režie)
Jiří Menzel při podepisování

Jiří Menzel je český režisér, herec a spisovatel. Narodil se v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. V roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové české nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora - Bohumila Hrabala - z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, on sám pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. V roce 1977 podepsal antichartu.
Od sedmdesátých let se věnuje i divadelní režii (sám o sobě prohlašuje, že je hlavním povoláním divadelní režisér, který se jen pouhou náhodou dostal k filmování). Jakožto divadelní režisér působil také v zahraničí, známé je jeho působení v bulharské Sofii i v bývalé Jugoslávii. Spolupracuje zejména s pražskými divadly - Činoherní klub, Vinohradské divadlo. Byl také učitelem na pražské FAMU, dále je též zahraničním členem Americké filmové akademie. Je nositelem vysokého francouzského uměleckého titulu Chevalier des Arts et Lettres. Stal se zakladatelem kabelové televize CS Film.
Je autorem knih fejetonů Tak nevím (1996) a Tak nevím podruhé (1998).
Koncem října 2004 se ve svých šestašedesáti letech oženil, během cesty po Asii si v Thajsku po pětileté známosti vzal o čtyřicet let mladší Olgu Kelymanovou (* 25. ledna 1978). 11. prosince 2008 se jeho manželce narodila dcera Anna Karolína. Bulvární média přitom spekulovala, že jejím otcem není Menzel, nýbrž režisér Jaroslav Brabec. (wikipedia.org)
Filmografie:
Obsluhoval jsem anglického krále
Vesničko má středisková
Slavnosti sněženek
Postřižiny
Na samotě u lesa
Skřivánci na niti
Ostře sledované vlaky

Seann William Scott

22. října 2011 v 10:22 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Seann William Scott
* 3. 10. 1976 - Cottage Grove, Minnesota, USA


Seann William Scott je americký herec známý hlavně jako Steve Stifler v teenagerovské filmové sérii Prci, prci, prcičky. Hrál také Bo Duka ve filmu Mistři hazardu.
Nejmladší ze sedmi sourozenců se narodil v Cottage Grove v Minnesotě Williamu Franku Scottovi, pracovníkovi v továrně, a Patricii Ann Simons. Nápad stát se hercem dostal během práce v městském divadle a pozorováním všech divadelních her, které mohl volně pozorovat. Poté co odmaturoval na Park High School se Scott přestěhoval do Los Angeles, kde byl objeven místními hledači talentů. Jeho první velká herecká role byla ve videoklipu Hole in my Soul od skupiny Aerosmith. Brzy na to už vystupoval v Chad's World, chlapecké TV show vysílané na internetu.
Jeho první skutečně velká role přišla v roce 1999 ve filmu Prci, prci, prcičky, kde ztvárnil Steva Stiflera. Tu si zopakoval ještě v dalších dvou pokračováních, které ho později vynesly do povědomí lidí. Toto ovlivnilo jeho budoucí role, které byly nejčastěji komediální. Scott se také objevil v portrétu Kevina Smitha Jay a mlčenlivý Bob vrací úder a také jako policista ve filmu Southland Tales, kde znovu hrál se svým kolegou Dwayne Johnsonem.
Uváděl také MTV Movie Awards 2003 společně s Justinem Timberlakem. Při této příležitosti natočili tito dva mnoho skečů a scének, včetně scén z The Matrix Reloaded, které byly později přidány i jako bonus k DVD The Matrix Reloaded.
Rád posiluje a má tři tetování: symbol nekonečna na zápěstí, blesk na stehně a 'Amo', latinsky 'Miluji' v oblasti kostrče.
V interview v časopisu People v roce 2003 uvedl, že nenosí normální spodní prádlo, ale zvykl si na prádlo známé jako "going commando" nebo méně často "freeballing". (wikipedia.org)
Filmografie:
Mistři hazardu
Prci, prci, prcičky

Alain Delon

21. října 2011 v 10:02 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Alain Delon
* 8. 11. 1935 - Sceaux, Hauts-de-Seine, FrancieAlain Fabien Maurice Marcel Delon je francouzský divadelní a filmový herec, oceněný Césarem. Již ve věku 23 let se stal filmovou hvězdou velikosti Gérarda Philipa nebo Jeana Maraise. Byl dokonce nazýván Brigitte Bardotovou v mužském provedení. Během své zářivé kariéry spolupracoval s nejznámějšími filmovými režiséry, jakými byli nebo jsou Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Melville, Michelangelo Antonioni nebo Louis Malle. Jeho syn Anthony Delon je také herec.
Delon získal v roce 1999 švýcarské státní občanství a obchodní společnost, spravující produkty a díla prodávaná pod jeho jménem, sídlí v Ženevě. (wikipedia.org)

Filmografie:
Asterix a Olympijské hry
Tři muži na zabití
Zorro
Dobrodruzi

Michael Caine

20. října 2011 v 20:54 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Michael Caine
* 14. 3. 1933 - Londýn, Velká Británie

1987 - Hana a její sestry (Vedlejší herec)
2000 - Pravidla moštárny (Vedlejší herec)


Sir Michael Caine, rozený Maurice Joseph Micklewhite (* 14. března 1933 Londýn) je anglický filmový herec. Hrál ve více než sto filmech a spolu s Jackem Nicholsonem jsou jedinými nominovanými herci na Oscara, v hlavní nebo vedlejší roli, v každém desetiletí od roku 1960.
Známým se stal pro množství kritiky dobře hodnocených rolí ve filmech šedesátých až osmedesátých let dvacátého století, jakými byly Zulu (1964), Agent Palmer: Případ Ipcress (1965), Mozek za miliardu dolarů (1967). Objevil se také ve snímcích Harry Palmer, Alfie (1966), Loupež po italsku (1969), Chyťte Cartera (1971), Muž, který chtěl být králem (1975), Příliš vzdálený most (1977), Vítězství (1981) nebo Rita se vzdělává (1983).
Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal za film Hana a její sestry (1986) a Pravidla moštárny (1999). Dále hrál postavu Nigela Powerse v komedii Austin Powers - Goldmember (2003), či sluhu Alfreda Pennyworthe z komerčně úspěšné Nolanovy trilogie Batman začíná, Temný rytíř a Temný rytíř povstal. Zahrál si také v komediálním dramatu Mládí (2015), za nějž obdržel Evropskou filmovou cenu pro nejlepšího herce.
V roce 2000 byl povýšen královnou Alžbětou II. do rytířského stavu v souvislosti se zásluhami o film. Má typicky londýnský přízvuk. (wikipedia.org)

Filmografie:
The Dark Knight Trilogy
Počátek
Dokonalý trik
Pravidla moštárny
Hana a její sestry

Robert Jašków

16. října 2011 v 14:40 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Robert Jašków
* 4. 12. 1969 - Pec pod Sněžkou, ČeskoslovenskoRobert Jašków je český divadelní, televizní a filmový herec.
Narodil se ve východočeském Trutnově, ale vyrůstal v Peci pod Sněžkou. Po maturitě na gymnáziu v Trutnově vystudoval pražskou DAMU. Působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, později v Praze v CD94 v Celetné a v současnosti ve Švandově divadle. Získal cenu Telemanie za roli profesora Daňka ve filmu Ivana Pokorného Smrt pedofila (2003). Hrál v seriálech Ranč U Zelené sedmy, Ulice a Expozitura.
Robert Jašków má tři děti se svojí manželkou herečkou Petrou Bartošovou Jaškówovou. Má původem polské jméno, které se vyslovuje jaškův. (wikipedia.org)
Filmografie:
Expozitura
Ulice
Dědictví 2
Bobule


Brigitte Bardot

14. října 2011 v 19:22 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Brigitte Bardot
* 28. 9. 1934 - Paříž, Francie


Brigitte Bardot, celým jménem Brigitte Anne-Marie Bardot, česky přechýleně Brigitte Bardotová je francouzská filmová herečka, zpěvačka, v mládí i modelka a v současnosti bojovnice za práva zvířat.
Brigitte Bardot byla celosvětově sexuálním symbolem 50. a 60. let 20. století. K filmové kariéře jí pomohl její první manžel, režisér Roger Vadim. Jejím nejúspěšnějším filmem byl snímek A bůh stvořil ženu (Et Dieu créa la Femme), který byl natočen roku 1956. Známé a oblíbené byly však svého času téměř všechny filmy, ve kterých herečka účinkovala. Natočeny byly celou plejádou významných francouzských a amerických režisérů, například film z roku 1955 Velké manévry (Les Grandes manœuvres), který režíroval René Clair a ve kterém Gérard Philipe ztělesnil hlavní mužskou roli. Ve filmu z roku 1965 Viva Maria!, který natočil režisér Louis Malle, hrála také Jeanne Moreau.
Brigitte Bardot byla několikrát vdaná. Jejím prvním manželem se stal Roger Vadim, který jí dopomohl k filmové kariéře. S Vadimem se rozvedla v roce 1957. Dva roky poté vstoupila do druhého manželství, a to s hercem Jacquesem Charrierem, s nímž má své jediné vlastní dítě - syna Nicolase (dnes žije v Norsku). Poté se provdala za německého průmyslníka a multimilionáře Gunthera Sachse, s nímž žila v letech 1966 až 1969 a který ji uvedl do světa tzv. Jetsetu. Jejím nynějším manželem je od roku 1992 francouzský pravicový politik Bernard d'Ormale, který je členem strany Front national. I Brigitte Bardot sama se publicisticky angažuje pro pravicové politické hnutí.
Brigitte Bardot natočila celkově 42 hraných filmů. Svou filmovou kariéru se rozhodla ukončit v roce 1973 ve svých 39 letech. Svůj další život zasvětila již zmiňovanému boji za práva zvířat, jemuž se věnuje dodnes, a své publicistické činnosti. Již dlouho je vegetariánka a silná kuřačka. (wikipedia.org)
Filmografie:
Sukničkář Colinot
Mužský rod, ženský rod
Pohrdání
Láska na polštáři
V případě neštěstí
Velké manévry

Jiří Štědroň

12. října 2011 v 14:42 | Erby |  Hudba - muži
Jiří Štědroň
* 23. 5. 1942 - Vyškov, Protektorát Čechy a Morava

Podepsáno: 6.11.2017 - Juniorfest 2017, zámek Horšovský Týn


Jiří Štědroň je český herec, zpěvák, textař a podnikatel, synovec klavíristy a muzikologa Bohumíra Štědroně a bratranec hudebního skladatele Miloše Štědroně. V současné době je členem Divadla Semafor a po létech reklamního podnikání (kdy vůbec nevystupoval) opět veřejně hraje a zpívá. (wikipedia.org)

Hanka Kynychová

9. října 2011 v 14:38 | Erby |  Ostatní sporty
Hanka Kynychová
* 10. 4. 1968 - Kroměříž, ČeskoslovenskoHanka Kynychová je moderátorka, cvičitelka aerobiku, instruktorka fitness, filantropka, zakladatelka Nadačního fondu Hanky Kynychové, majitelka Fitness clubu Hanky Kynychové, autorka edice Hejbejse. (osobnosti.cz)


Geoffrey Rush

9. října 2011 v 8:20 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Geoffrey Rush
* 6. 7. 1951 - Toowoomba, Queensland, Austrálie

1997 - Záře (Hlavní herec)


Geoffrey Rush je australský herec. Od roku 1988 je ženatý s herečkou Jane Menelausovou, má 2 děti, dceru Angelicu (* 1992) a syna Jamese (* 1995). Australský herecký objev, vystudoval univerzitu v Queenslandu, obor humanitní vědy.
Po studiích se věnoval divadelnímu herectví, nejprve jen amatérsky, později i profesionálně (své první angažmá získal u Queensland Theatre Company). V roce 1975 navštěvoval režisérský kurz při British Theatre Association v Londýně a poté 2 roky studoval v Paříži pantomimu a pohybové divadlo, vedené Jacquesem Lecoqem. Po návratu do Austrálie se opět věnoval divadelní práci. V roce 1979, společně se svým přítelem a spolubydlícím Melem Gibsonem, účinkoval v divadelním představení Čekání na Godota Byli tehdy, prý tak chudí, že neměli ani na nábytek a museli spát na zemi.
V 80. letech začal hrát i ve filmu (jeho debut - Hoodwink - režisér C. Whatham). Dále se však věnoval divadlu, a to i jako režisér. Jako šéf Belvoir Street Theatre Company pomohl řadě talentovaných herců, první angažmá u něho dostala např. i Cate Blanchett. V roce 1996 natočil film Děti revoluce a krátce na to pak svůj nejvýznamnější počin - film Záře, režie Scott Hicks, v němž ztělesnil klavírního génia Davida Helfgotta. Předvedl zde naprosto ojedinělý herecký výkon, za což získal celou paletu ocenění, především pak Oskara v kategorii nejlepší herec v hlavní roli.
V roce 1999 byl nominován na Oskara v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli, za postavu Philipa Henslowa ve filmu Zamilovaný Shakespeare, režie John Madden. V roce 2001 další nominace na Oskara v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, a to za postavu markýze de Sade ve filmu Quills - Perem markýze de sade, režie Philip Kaufman. (wikipedia.org)

Filmografie:
Piráti z Karibiku
Králova řeč
Bídníci
Zamilovaný Shakespeare

Gabriela Partyšová

8. října 2011 v 14:36 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Gabriela Partyšová
* 9. 6. 1978 - Brno, Československo


Gabriela Farnbauerová Partyšová, je česká moderátorka, zpěvačka a herečka. Narodila se v Brně, kde již od dětských let navštěvovala na LŠU hodiny zpěvu a klavíru. V Brně absolvovala rovněž soukromé gymnázium.
Od roku 1996 spolupracuje s českými televizními stanicemi, kde moderuje krátké pořady, týkající se převážně českého bulváru (např. Česká televize, TV Nova, Prima). Od roku 2013 uváděla na Primě společenský pořad TOP STAR magazín. Momentálně moderuje Snídani s Novou. Příležitostně se objevuje také v epizodních rolích v českých filmech.
V minulosti vystupovala pod uměleckým jménem Rebeka. V minulosti nafotila erotické fotky pro pánský časopis Playboy.
Z manželství s podnikatelem Josefem Koktou, s kterým se rozvedla, se jí v roce 2007 narodil syn Kristian.
Jejím manželem od 30. ledna 2016 je podnikatel Daniel Farnbauer. (wikipedia.org)
Filmografie:
Donšajni
Ulovit miliardáře
Experti
Prachy dělaj člověka

Martin Freeman

7. října 2011 v 20:24 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Martin Freeman
* 8. 9. 1971 - Aldershot, Velká Británie


Martin John Christopher Freeman je britský herec. Narodil se v hampshirském Aldershotu. Je nejmladší z pěti dětí námořního důstojníka Geoffreyho Freemana a Philomeny Freeman, rozené Norris. Má tři starší bratry, Benedicta, Timothyho (Tima), který byl v 80. letech členem art-pop skupiny Frazier Chorus a Jamese (Jamieho), který je hudebník a webdesigner, a starší sestru Lauru. Jeho bratranec z matčiny strany je komik Ben Norris. Po rozvodu rodičů žil s otcem. Když mu bylo deset let, jeho otec zemřel na infarkt myokardu a Martin Freeman se přestěhoval zpět k matce a nevlastnímu otci Jamesovi.
Navštěvoval salesiánskou školu v Chertsey. V 15 letech začal navštěvovat dramatický kroužek, což naznačilo, jakým směrem se bude ubírat jeho další studium. V 17 letech proto přestoupil na londýnskou "Central school of speech and drama".
Po vystudování školy začal Martin Freeman hrát v divadle, v televizních seriálech i ve filmech. Jeho první filmová role byla v krátkometrážním snímku I just want to kiss you. Poté si zahrál v úspěšných seriálech Black Books a v britském seriálu Kancl, kde hrál jednu z hlavních rolí - Tima Canterburyho. V roce 2002 hrál ve filmu Sachy Baron Cohena Ali G Indahouse. O rok později se nezapomenutelným způsobem zhostil role stydlivého herce intimních scén v romantickém filmu Láska nebeská. Rok 2005 mu přinesl do té doby jeho neznámější roli, a to Arthura Denta ve filmu Stopařův průvodce po Galaxii. Zlomovou rolí, která ho zapsala do podvědomí fanoušků a přinesla mu věhlas, ale získal až v roce 2010. Tehdy získal roli doktora Johna Watsona v dnes již kultovním seriálu Sherlock z produkce BBC. V roce 2012 byl obsazen do role Bilba Pytlíka z trilogie Hobit Petera Jacksona. Není tajemstvím, že byl vybrán na základě svého výkonu v seriálu Sherlock. Po prvním a druhém díle s názvem Hobit: Neočekávaná cesta a Hobit: Šmakova dračí poušť kritici nešetří chválou na jeho hlavu. V roce 2014 se Martin objevil ve třetím a posledním dílu trilogie Hobit, a to ve filmu Hobit: Bitva pěti armád, nebo v krimiseriálu Fargo.
V roce 2011 vyhrál cenu BAFTA za nejlepší výkon ve vedlejší roli za výkon v seriálu Sherlock. V roce 2013 získal cenu MTV pro nejlepšího hlavního hrdinu za ztvárnění Bilba Pytlíka v Hobitovi.
V roce 2000 se seznámil se svou bývalou partnerkou, herečkou Amandou Abbington (* 1974), se kterou má v současnosti syna Joea (* 2006) a dceru Grace (* 2008). 22. prosince v rozhovoru pro Financial Times Martin uvedl, že se se svou partnerkou rozešli, důvod ovšem nesdělil. "I'm not with Amanda any more. It's very, very amicable - I'll always love Amanda." Martin Freeman je věřící katolík a vegetarián. (wikipedia.org)

Filmografie:
Hobit
Sherlock
Láska nebeská

Ivan Hlas

7. října 2011 v 14:35 | Erby |  Hudba - muži
Ivan Hlas
* 10. 5.1954 - Praha, Československo

1993 - Šakalí léta (Nejlepší hudba)


Ivan Hlas je známý český písničkář a hudebník, který se proslavil především písněmi k filmu Šakalí léta, za něž v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu.
Ivan Hlas vyrůstal do čtyř let na Vinohradech, poté se přestěhoval na pražskou Hanspaulku. Vyučil se knihkupcem a tuto práci sedm let skutečně dělal. Poté vystřídal mnoho dalších zaměstnání, pracoval jako topič, dělník, pošťák, zelinář, kulisák a další, ale po celou dobu byl hlavně muzikantem.
V lidové škole umění se učil hrát na kytaru pod vedením M. Mizery. V roce 1968 založil školní skupinu The Mice a v roce 1971 společně s Janem Velebou Žízeň. Později založil a vedl skupiny Navi Papaya, Továrna (new wave) a Ivan Hlas a Nahlas. Hrál i s kapelou Yo Yo Band nebo Ondřejem Hejmou. V současnosti vystupuje s Norbi Kovácsem a Olinem Nejezchlebou v Ivan Hlas Triu.
Je ženatý, z prvního manželství má jednu dceru a z druhého další čtyři děti. (wikipedia.org)

Jiří Suchý

5. října 2011 v 14:33 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jiří Suchý
* 1. 10. 1931 - Plzeň, Československo

Podepsáno: 6. 11. 2017 - Juniorfest, zámek Horšovský TýnJiří Suchý je český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel. Spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu, bratr Ondřeje Suchého.
Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. (wikipedia.org)

Jitka Molavcová

4. října 2011 v 14:31 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Jitka Molavcová
* 17. 3. 1950 - Praha, Československo

Podepsáno: 6. 11. 2017 - Juniorfest, zámek Horšovský Týn

Podepsáno: 6. 11. 2017 - Juniorfest, zámek Horšovský Týn


Foceno: 6. 11. 2017 - Juniorfest, zámek Horšovský Týn

Jitka Molavcová je česká herečka, zpěvačka, spisovatelka, muzikantka a moderátorka, hrající od roku 1970 až dodnes v divadle Semafor, kde je hlavní partnerkou Jiřímu Suchému. (wikipedia.org)

Maxim Turbulenc

3. října 2011 v 14:30 | Erby |  Kapely
Maxim Turbulenc

Podepsáni:
Pavel Vohnout (Kyklop)
Petr Novák (Ajfel)
Daniel Vali (Dan)


Maxim Turbulenc je česká popová hudební skupina z Klánovic, kterou v roce 1995 založili Pavel Vohnout, Daniel Vali a Petr Panocha. Charakteristický znak skupiny je použití lidových, folkových či jinak známých písní v nových, zpravidla diskotékových aranžích. Za svou existenci získala 18 platinových desek. Nejznámější písní je Jede jede mašinka (původní název Neodcházej, nechoď spát, autor hudby a textu je Zdeněk Furmančík). (wikipedia.org)

Petr Vacek

2. října 2011 v 14:29 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Petr Vacek
* 1. 1. 1965 - Slaný, Československo


Petr Vacek je český herec a moderátor. Nejznámější je z filmu Amerika a seriálu Ulice. Moderuje dětský pořad Pomáhejme si na České televizi a s Martinem Dejdarem moderoval pořad Na vlastní nebezpečí. Moderuje Klub Rádia Junior na Dvojce Českého rozhlasu a Rádiu Junior. Je členem Rady Greenpeace ČR a pěveckého souboru Mišpacha. Pomáhá také sdružení Letní dům, které pečuje o děti v dětských domovech, a podílí se na projektu "Život nanečisto", který má pomoci dětem z dětských domovů připravit se na normální samostatný život.
Absolvoval přírodovědné gymnázium Botičská v Praze a v roce 1987 dokončil studia na DAMU, hrál v divadle Vítězného Února v Hradec Králové, v roce 1988 začal hrát ve Studiu Ypsilon. Je rozvedený a má čtyři děti - Jonáše 1996, Hanku 1997 (oba z prvního manželství) a Eliáše 2007 s Benjamínem 2009 ze druhého manželství. (wikipedia.org)
Filmografie:
Řachanda
Ulice
Mazaný Filip
Eliška má ráda divočinu

Václav Marhoul

1. října 2011 v 14:26 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Václav Marhoul
* 30. 1. 1960 - Praha, Československo

Podepsáno: 21. 10. 2017 - KSA, Novotného lávka, Praha

Podepsáno: 21. 10. 2017 - KSA, Novotného lávka, Praha


Václav Marhoul je český scenárista, režisér, herec (člen Divadla Sklep a divadelního uskupení Pražská pětka), producent, podnikatel, kulturní organizátor a manažer. Jakožto manažer působil coby generální ředitel Filmového studia Barrandov, dále jako manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví, kde také provozoval stejnojmennou prodejní galerii.
Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1984 začínal nejprve jakožto asistent produkce a později i jako zástupce vedoucího produkce ve Filmovém studiu Barrandov. Počátkem 90. let se po Sametové revoluci stal na sedm let jeho generálním ředitelem.
Je znám také coby aktivní organizátor kulturního dění např. ze svého působení v umělecké skupině Tvrdohlaví, spoluúčasti na vojenských přehlídkách společnosti Bahna Strašice, přípravě oslav konce 2. světové války v Praze a v Plzni jakož i kulturního programu v rámci pražského summitu států NATO.
Coby herec vystupoval nejprve ve uměleckém sdružení Pražská pětka a v pořadech Divadla Sklep. Jedná se také o člena dozorčí rady České filmové a televizní akademie. (wikipedia.org)
Filmografie:
Vejška
Cesta do lesa
Ulovit miliardáře
Gympl
Tobruk
Mazaný Filip