Září 2011

Dušan Klein

29. září 2011 v 14:22 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Dušan Klein
* 27. června 1939 - Michalovce


Dušan Klein, rodným jménem Július Klein je český režisér a scenárista židovského původu.
V průběhu druhé světové války byl jako dítě spolu se svou matkou a bratry vězněn v terezínském ghettu. V roce 1958 byl přijat na Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU) a během studií pracoval jako asistent režie ve FS Barrandov. Absolvoval v roce 1963. Od téhož roku do poloviny 70. let byl režisérem ve svobodném povolání a napsal několik televizních filmů.
Počátkem normalizace, kdy na Barrandově došlo k určitým personálním změnám a řada filmových režisérů byla donucena odejít, byl jedním z těch, kteří jejich místa nahradili. Od roku 1975 do roku 1991 byl režisérem zaměstnaným v barrandovských filmových studií. V 70. letech jej zaujal žánr kriminálních, špionážních a v menší míře dobrodružných filmů. Práci televizního režiséra zcela neopouští a na začátku 80. let zaexperimentoval s konceptem "interaktivního" televizního filmu, jehož průběh by měli diváci možnost ovlivnit pomocí telefonního hlasování. V letech 80. v žánrech jeho filmů začaly převládat komedie a též začalo stoupat povědomí o režisérovi samotném. Největšího věhlasu si získal úspěšnou hexalogií "o básnících". Po sametové revoluci věnuje část svého času televizním adaptacím literárních děl s několika návraty k detektivnímu žánru. V posledních několika letech projevuje zájem hostovat a přednášet na filmových školách a setkávat se s mladými a začínajícími filmaři, zatímco příležitostně točí televizní filmy nebo seriály (Strážce duší, několik epizod seriálu Ulice, …). Pedagogicky působí na FAMU, od 1. listopadu 2002 jako profesor pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média - režie. (wikipedia.org)
Filmografie:
Jak básníci čekají na zázrak
Rodinka
Svatba na bitevním poli
Jak básníci neztrácejí naději
Andělské oči
Dobří holubi se vracejí
Jak básníkům chutná život
Jak básníci přicházejí o iluze
Jak svět přichází o básníky

Nina Divíšková a Jan Kačer

28. září 2011 v 14:19 | Erby |  Dvojáčky
Nina Divíšková
* 12. 7. 1936 - Brno, Československo


Jan Kačer
* 3. 10. 1936 - Holice, Československo


Daniela Peštová

27. září 2011 v 20:17 | Erby |  Ostatní
Daniela Peštová
* 14. 10. 1970 - Teplice, Československo


Daniela Peštová je česká supermodelka.
Absolventka Gymnázia Teplice z roku 1989. Pro modeling ji objevil Dominique Caffin z agentury Madison Modeling Agency. Původně chtěla studovat na vysoké škole, ale po vítězství v modelingové soutěži se přestěhovala do Paříže a začala spolupracovat právě s Madison Modeling Agency. Později se přestěhovala do New Yorku a právě zde se její kariéra rozběhla.
Objevila se na titulních stránkách časopisů GQ, Marie Claire, Cosmopolitan, Glamour a Elle. Několik let dělala modelku i pro slavný Sports Illustrated Swimsuit Issue, v němž se dvakrát objevila na titulní straně (1995 a 2000). Pracovala také pro L'Oréal a Victoria's Secret.
Byla vdaná za Tommasa Butiho (bývalý ředitel řetězce Fashion Café), ale rozvedla se s ním v roce 1998. Ještě před rozvodem měli spolu syna Yannicka. Má ovšem také dceru Ellu Joy Annu a syna Paula Henryho se svým současným partnerem, zpěvákem Pavolem Haberou. Byla často označována za chameleona díky svým neustálým změnám stylu.
Jméno jejího syna Paula Henryho se vykládá jako "skromný mocný vládce". Jméno její dcery Elly Joy znamená "Ona se raduje". (wikipedia.org)

Jiří Šlégr

27. září 2011 v 13:54 | Erby |  Hokej
Jiří Šlégr
* 30. 5. 1971 - Jihlava, Československo

1998 Nagano - Lední hokej 1992 Albertville - Lední hokejJiří Šlégr je bývalý český hokejový obránce, člen prestižního spolku Triple Gold Club (vítězství na MS v ledním hokeji, OH a zisk Stanleyova poháru) a politik. Od února 2010 do října 2011 byl členem ČSSD, od listopadu 2011 do června 2014 byl místopředsedou strany LEV 21 - Národní socialisté. Od roku 2010 byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v polovině června 2013 se mandátu vzdal. Od roku 2014 působí ve vedení hokejového klubu HC Litvínov, kde také vykonává funkci vedoucího realizačního týmu. (wikipedia.org)

Mike Farrell

26. září 2011 v 21:55 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Mike Farrell
* 6. 2. 1939 - St. Paul, Minnesota, USA


Mike Farrell je americký herec, režisér, Scenárista, producent a politický a společenský aktivista, jenž se celosvětově proslavil rolí kapitána B.J. Hunnicuta v úspěšném televizním seriálu společnosti CBS M*A*S*H. (wikipedia.org)
Filmografie:
M*A*S*H
Absolvent

Marie Rottrová

17. září 2011 v 14:37 | Erby |  Hudba - ženy
Marie Rottrová
*13. 11. 1941 - Ostrava, Protektorát Čechy a Morava


Marie Rottrová, jinak také Lady soul, je česká zpěvačka, pianistka, hudební skladatelka, textařka a moderátorka. (wikipedia.org)

Emília Vášáryová

17. září 2011 v 3:30 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Emília Vášáryová
* 18. 5. 1942 - Horná Štubňa, Slovenský štát

2004 - Horem pádem (Hlavní herečka)Emília (Milka) Vášáryová, také Horská je slovenská herečka, sestra Magdy Vášáryové, manželka scénografa Milana Čorby a držitelka Českého lva.
V roce 1963 absolvovala studium herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Dvě sezóny byla členkou souboru Nové scény a od roku 1964 je členkou Činohry Slovenského národního divadla. Vyučuje herectví na Divadelní fakultě VŠMU.
Po roce 1989 se krátce angažovala i v politice. Ve volbách roku 1990 byla zvolena za VPN do Sněmovny lidu Federálního shromáždění (volební obvod Bratislava). Slib složila v červnu 1990, ale již v září 1990 na mandát rezignovala. (wikipedia.org)
Filmografie:
Eva Nová
Václav
Horem pádem

Ladislav Špaček

16. září 2011 v 19:26 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Ladislav Špaček
* 17. 8. 1949 - Ostrava, Československo


Ladislav Špaček je český spisovatel, televizní novinář a moderátor, pedagog, popularizátor společenské etikety, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, otec režiséra Radima Špačka.
Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Později na pražské univerzitě též vyučoval, a to historický vývoj české gramatiky. V letech 1988-1989 byl členem Komunistické strany Československa. Zdůvodňoval to zpětně v listu Mladá fronta DNES jako nutnost, aby si udržel místo učitele češtiny na Univerzitě Karlově. Nyní podporuje především politiku pravicových stran TOP 09 a ODS.
Poté působil jako novinář ve zpravodajství Československé televize (1990-1992) a jako mluvčí prezidenta republiky Václava Havla (1992-2003), kdy na tomto postu vystřídal Michaela Žantovského. Je znám i pro svou propagaci společenské etikety, o níž napsal i několik knih.
Pořádá přednášky o společenské etiketě, komunikaci s médii apod. Spolu s dalším bývalým členem redakce zpravodajství Československé televize Petrem Studenovským a dalšími dvěma kolegy založil agenturu FreeCom Group. Ve spolupráci s touto společností připravil například televizní pořad Etiketa.
Ladislav Špaček je ženatý s manželkou Evou (bývalá zástupkyně ředitele v základní škole Brána jazyků), s níž má dvě děti, syna Radima (působí jako filmový režisér) a dceru Dariu (pracuje jako filmová produkční). (wikipedia.org)

Lenka Marušková

16. září 2011 v 13:23 | Erby |  Ostatní sporty
Lenka Marušková
* 2. 2. 1985 - Plzeň, Československo

2004 Athény - Sportovní střelba: sportovní pistole 25 m


Lenka Marušková rozená Hyková je česká olympionička, sportovní střelkyně.
Pochází z Aše. Získala stříbrnou medaili na olympiádě 2004 v Athénách ve střelbě sportovní pistolí na 25 metrů. Zúčastnila se už i soutěže ve střelbě vzduchovkou na 10 metrů.
V srpnu 2010 získala na MS v Mnichově bronzovou medaili ve střelbě.
Dosáhla osmého místa na Letních olympijských hrách v Londýně.
Je vdaná, s manželem Davidem mají syna Vojtěcha a žije v Praze. (wikipedia.org)

Naďa Konvalinková

16. září 2011 v 8:17 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Naďa Konvalinková
* 18. 4. 1951 - Praha, ČeskoslovenskoNaďa Konvalinková vlastním jménem Naděžda Konvalinková je česká herečka.
K divadlu se dostala poprvé při studiu na Gymnáziu Jana Nerudy v Hellichově ulici v Praze. Na lidové škole umění se pak připravovala na přijímací zkoušky na DAMU. Studovala v ročníku spolu Borisem Rösnerem, Evou Jakoubkovou a Lornou Vančurovou. K jejím profesorům na DAMU patřili např. Vlasta Fabianová, Václav Voska a František Salzer. Po absolutoriu DAMU působila nejprve v Divadle J. K. Tyla v Plzni (1973-1976), poté přešla do Městských divadel pražských (1976-1994). Zpočátku hrála většinou mladé naivky a prosté dívky (viz jednu z nejznámějších filmových rolí Nadi Konvalinkové, dívenku Květušku z filmu Adéla ještě nevečeřela), s přibývajícím věkem se postupně přehrála do polohy zralých žen a hodných i moudrých maminek. V současnosti hostuje v pražských divadlech Kalich, Broadway, U Hasičů, Viola, U Valšů a v Branickém divadle. V Českém rozhlasu spolumoderuje pořad Pochoutky. Namluvila několik večerníčků (např. Hajadla), uplatňuje se také jako moderátorka dětských televizních pořadů a patří k úspěšným dabingovým herečkám.
Od roku 1980 až do roku 2005 byla provdána za herce Oldřicha Kaisera, z manželství se v roce 1983 narodila dcera Karolína. Naďa Konvalinková umí přirozeně působit jako dobře a přívětivě naladěná žena, plná optimismu a životní pohody. Je patronkou nadačního fondu pro opuštěné děti Rozum a cit; sama byla po rozvodu rodičů zhruba rok v dětském domově. (wikipedia.org)
Filmografie:
Saxána a Lexikon kouzel
Rodinka
Líbáš jako Bůh
Obsluhoval jsem anglického krále
Hurá na medvěda
Kouzelný měšec
Lotrando a Zubejda

Petr Vágner

15. září 2011 v 22:24 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Petr Vágner
* 1. 9. 1977 - Bílovec, Československo


Petr Vágner je herec, moderátor, dabér a model Petr Vágner se narodil 1. září 1977 v Bílovci. Vystudoval Střední odbornou školu polygrafickou v Praze, a poté pražskou Vyšší odbornou školu hereckou. Ještě v dobách studií hrál v Národním divadle (Hamlet, Hypermarket), Stavovském divadle (Mnoho povyku pro nic nebo Komedie omylů), Divadle na Vinohradech (Dáma od Maxima), divadle Metro (Oskar) a v Divadle Radka Brzobohatého. V posledním jmenovaném hrál a hraje stále mj. ve hrách: Vyhazovači, Klec bláznů, Dvanáct rozhněvaných mužů nebo Boží dopuštění. (csfd.cz)
Filmografie:
Čertova nevěsta
Veni, vidi, vici
Prachy dělaj člověka
Hartova válka
Johanka z Arku

Igor Chmela

15. září 2011 v 13:06 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Igor Chmela
* 2. 1. 1971 - Ostrava, Československo


Igor Chmela je český divadelní a filmový herec. Jeho domovskou scénou bylo dvanáct let Divadlo Na zábradlí v Praze.
Igor Chmela se narodil roku 1971 v Ostravě, kde prožil i své dětství. V letech 1985-1989 studoval Střední průmyslovou školu železniční v Letohradě obor Oprava a rekonstrukce železničního svršku a spodku a následně se vrátil do Ostravy, kde pracoval jako traťový dělník. Po dvouleté základní vojenské službě nastoupil v roce 1992 na DAMU v Praze. Ačkoliv původně přihlášku na DAMU podal, později ji vzal zpět a k přijímacím zkouškám šel dělat jen přihrávače v dialogu svému kamarádovi herci Martinu Fingerovi. Přijímací komisi ovšem natolik zaujal, že ho přemluvili, aby si přihlášku podal dodatečně. DAMU úspěšně absolvoval v roce 1996.
Již za studií hostoval na jevišti Národního divadla, kde následně získal i své první angažmá. Po třech letech odešel do Dejvického divadla, kde účinkoval další dva roky. V roce 2002 dostal nabídku na angažmá v Divadle Na zábradlí, kterou přijal a od 1. ledna 2007 byl také členem umělecké rady. Od září 2013 je zde stálým hostem. Zároveň hostuje také v Dejvickém divadle. Spolu se svou manželkou Janou a dalším manželským párem Lindou Rybovou a Davidem Prachařem založil Divadlo Verze.
V roce 2006 moderoval galavečer udělování českých filmových cen Český lev. Objevil se také v několika televizních seriálech (Ordinace v růžové zahradě, Zázraky života, Cesty domů).
Igor Chmela je podruhé ženatý. Poprvé se oženil s herečkou Martou Vítů. Jeho současnou ženou je herečka Jana Janěková ml., se kterou vychovává tři děti - starší Aničku a mladší dvojčata Elu a Antonína.
Igor Chmela se již několik let věnuje fotografování. Nejznámější jsou jeho fotografie pořízené camerou obscurou vyrobenou z krabičky od sirek (tzv. "Sirkoň"), kterou nafotil například i soubor Divadla Na zábradlí. Své fotografie prezentuje na svých webových stránkách igorchmela.cz a v září 2011 měl v Divadle Na zábradlí svoji první fotografickou výstavu nazvanou "Čí je to město?". Druhá výstava se konala v roce 2013 ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. (wikipedia.org)
Filmografie:
Partička
Případy 1. oddělení
Čtyři slunce

Christopher Rithin

5. září 2011 v 17:50 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Christopher Rithin
* 24. 3. 1986 - Bournemouth, Velká Británie

Podepsáno: 1. 12. 2010 - Premiéra Tacho, Praha

Christopher Rithin je britský herec znám především jako Dudleyho kumpán z filmu Harry Potter a Fénixův řád.

Filmografie:
Tacho
Harry Potter a Fénixův řád

Václav Havel

4. září 2011 v 8:23 | Erby |  Politika
Václav Havel
* 5. 10. 1936 - Praha, Československo
† 18. 12. 2011 - Hrádeček, Vlčice u Trutnova, Česká republika

2011 - Odcházení (Nejlepší scénář)Václav Havel byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a později politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989-1992) a prvním prezidentem České republiky (1993-2003).
Václav Havel působil v 60. letech 20. století v Divadle Na zábradlí, kde jej také proslavily hry Zahradní slavnost (1963) a Vyrozumění (1965). V době kolem Pražského jara se zapojil do politické diskuse a prosazoval zavedení demokratické společnosti. Po násilném potlačení reforem vojenskou invazí států Varšavské smlouvy byl postižen zákazem publikovat a stal se jedním z prominentních disidentů, kritiků tehdejšího normalizačního režimu. Vystupoval na obranu politických vězňů a stal se spoluzakladatelem a jedním z prvních mluvčích občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. To upevnilo jeho mezinárodní prestiž, ale také mu vyneslo celkem asi pět let věznění. V této době napsal kromě dalších divadelních her také vlivné eseje, například Moc bezmocných (1978).
Po vypuknutí sametové revoluce v listopadu 1989 se stal jedním ze spoluzakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako jeho kandidát byl 29. prosince 1989 zvolen prezidentem Československa. Měl zásadní vliv na směřování země k parlamentní demokracii a zapojení do politických struktur západní civilizace. V roce 1992 se mu však nepodařilo zabránit rozpadu československého státu na dvě samostatné republiky: Českou a Slovenskou. Od roku 1993 byl po dvě funkční období prezidentem České republiky. Jako prezident vyvedl Československo z Varšavské smlouvy (1. července 1991) a výrazně přispěl ke vstupu nástupnické České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Výrazně prosazoval také přijetí země do Evropské unie, uskutečněné v roce 2004, po jeho odchodu z funkce prezidenta.
Jako literát se světově proslavil svými dramaty v duchu absurdního divadla, v nichž se mimo jiné zabýval tématy moci, byrokracie a jazyka, a také svým esejistickým dílem. V esejích a dopisech z vězení se vedle politických analýz zaobíral filozofickými otázkami svobody, moci, morálky či transcendence. Věnoval se také experimentální poezii; básně psané především v 60. letech obsahuje jeho sbírka Antikódy. (wikipedia.org)
1. Prezident České republiky
2. února 1993 - 2. února 2003

Nástupce: Václav Klaus

9. Prezident Československa
29. prosince 1989 - 20. Července 1992

Předchůdce: Gustáv Husák

Niki Lauda

3. září 2011 v 11:51 | Erby |  Formule 1
Niki Lauda
*22. 2. 1949 - Vídeň, Rakousko


197519771984Andreas Nikolaus "Niki" Lauda je rakouský bývalý pilot Formule 1, trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984, letec, spolukomentátor závodů na německé televizi RTL a podnikatel.
1. srpna 1976 na německé trati Nürburgring měl Niki Lauda potvrdit, že je blízko k obhajobě titulu. Při tomto závodě však měl nehodu, o které se mluví dodnes. Lauda se řítil po trati svým vozem Ferrari rychlostí více než 250 km/h k místu zvanému Bergwerk, když jeho vůz neovladatelně zatočil doprava a narazil do plotu, který ho následně vymrštil zpět na dráhu. Do vraku poté narazil pilot Brett Lunger. V té chvíli Laudův vůz začal hořet následkem exploze palivové nádrže. Lauda při srážce s Lungerem ztratil přilbu a tak zůstal uprostřed plamenů s více než 900 °C a i když se ho podařilo vyprostit, byl ve vážném stavu. Měl poškozené plíce, hlavu a i další části těla měl těžce popálené. Podařilo se ho zachránit, ale plastika obličeje mu zůstane až do konce života.
O 42 dní později se Niki Lauda opět usadil do svého monopostu a bojoval o titul až do konce sezony. Titul nakonec o jeden bod neuhájil před Jamesem Huntem. O rok později, v roce 1977 opět získal titul mistra světa. Poté ukončil kariéru. V roce 1982 se vrátil zpět do Formule 1 a roku 1984 získal potřetí titul mistra světa. (wikipedia.org)

Keke Rosberg

2. září 2011 v 22:31 | Erby |  Formule 1
Keke Rosberg
*6. 12. 1948 - Stockholm, Švédsko


1982


Keijo Erik "Keke" Rosberg je finský automobilový závodník, bývalý pilot Formule 1, mistr světa z roku 1982. Je prvním Finem v seriálu závodů F1.
V roce, kdy získal mistrovský titul, vyhrál jen jedinou velkou cenu. Stačilo mu to, protože v 16 závodech se na stupni vítězů vystřídalo rekordních 11 vítězů. Většina lidí si ho možná pamatuje, jak v roce 1985 v Silverstone těsně před nasednutím do williamsu poháněného přeplňovaným motorem típl všudypřítomnou cigaretu, pak vyrazil na dráhu, riskoval a tehdy rekordní rychlostí přes 255 km/h si zajistil start z první pozice. Není divu, že si jej jeho současníci vážili. Odvaha mu rozhodně nescházela.
Na úspěch ve formuli 1 tento Fin čekal dlouho. Kvůli svému nadšení a tvrdé práci často dosahoval výborných výsledků bez ohledu na techniku. Jeho zaujetí pro závodění lze ilustrovat na příkladu roku 1977. Tenkrát vyhrál na Novém Zélandu seriál tichomořsko-tasmánské formule, pak absolvoval sezonu formule 2 v Evropě a mezitím ještě startoval v závodech severoamerické formule Atlantic. Vítězství v tasmánském seriálu v roku 1978 ho dostalo až do Formule 1. Tam všechny šokoval, když v lijáku v Silverstone porazil v Mezinárodním poháru zavedené hvězdy. Až do roku 1982, kdy ve Williamsu nahradil Alana Jonese, neměl nikdy prvotřídní techniku. A jak je z jeho titulu za rok 1982 vidět, šance využil dokonale. V roce 1983 Williams zaostával za stájemi disponujícími přeplňovanými motory, Keke přesto dosáhl v Monaku brilantního vítězství. I když v roce 1984 měl Williams turbomotor Honda, vůz FW09 se nevyrovnal McLarenům. Rosberg vybojoval geniální vítězství v rozpáleném Dallasu, kde většina soupeřů zkolabovala vyčerpáním z horka nebo na rozpadající se dráze havarovala. Na konci sezony se rozhodl, že za dva roky skončí. V roce 1985 za Williams dvakrát vyhrál a potom přestoupil na svou poslední sezonu do McLarenu. Tam ho zaskočila rychlost stájového kolegy Alaina Prosta. "Než sem přišel sem, myslel jsem si, že jsem nejrychlejší závodník na světě," svěřil se. Ani jednou už nezvítězil, avšak s aktivní dráhou se rozloučil, když vedl v posledním závodě, ve Velké ceně Austrálie.
Do Formule 1 se nakonec ještě vrátil; nejdřív jako manažer J.J.Lehta a Miky Häkkinena, jimž pomáhal při prvních krocích na mezinárodní scéně, a pak znovu jako jezdec - roku 1991 v Peugeotu v závodech sportovních vozů. Následovaly cestovní vozy, v nichž startoval ze Mercedes a posléze Opel. Potom založil vlastní stáj Formule 3. Jeho syn Nico je jezdcem stáje Mercedes GP. (wikipedia.org)