Srpen 2011

Juan Manuel Fangio

31. srpna 2011 v 19:25 | Erby |  Formule 1
Juan Manuel Fangio
* 24. 6. 1911 - Balcarce, Argentina
† 17. 7. 1995 - Balcarce, Argentina


19511954195519561957


Juan Manuel Fangio byl argentinský automobilový závodník, účastník mistrovství světa Formule 1. Získal 5 mistrovských titulů, z toho 4 v řadě za sebou. Fangio je považován za jednoho z nejúspěšnějších a nejlepších závodníků v historii závodů Grand Prix. V 51 Velkých cenách vyhrál 24krát, tento úspěch je dodnes bezkonkurenční. (wikipedia.org)


Michael Douglas

24. srpna 2011 v 15:01 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Michael Douglas
* 25. 9. 1944 - New Jersey, USA

1976 - Přelet nad kukaččím hnízdem (Nejlepší film)
1988 - Wall Street (Hlavní herec)

Podepsáno v Cannes 2010

Michael Kirk Douglas je americký herec a producent, syn amerického herce Kirka Douglase a manžel herečky Catherine Zety-Jonesové. Jedná se o držitele dvou ocenění Oscar, tří Zlatých glóbů, prestižní divadelní ceny Tony a mnoha dalších ocenění.
Pochází z umělecké rodiny, jeho otec Kirk Douglas patří již od 60. let k velkým hollywoodským hereckým hvězdám, i jeho maminka Diana Dill je známá britská herečka.
Svá studia na univerzitě v Yale nedokončil a začal studovat herectví na kalifornské univerzitě v Santa Barbaře (jeho spolužák a kamarád zde byl Danny DeVito), později svá studia herectví dokončil v New Yorku.
První velká role přišla v roce 1969 ve snímku Hail, Hero!, za níž byl poprvé nominován na Zlatý glóbus coby objev roku. Jeho pravděpodobně nejslavnější role je Gordon Gekko, finanční magnát a padouch z filmu Wall Street, za kterou byl oceněn Oscarem. Zaujaly také jeho výkony v dalších komerčně úspěšných filmech jako např. Hra, Skandální odhalení, Volný pád nebo Základní instinkt. Mezi jeho nejznámější, neslavnější a celkově nejúspěšnější producentské počiny patří známý Formanův film Přelet nad kukaččím hnízdem. (wikipedia.org)

Filmografie:
Wall Street
Strážce
Hra

Danny Trejo

24. srpna 2011 v 10:43 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Danny Trejo
* 16. 5. 1944 - Echo Park, Los Angeles, California, USA


Dan "Danny " Trejo je americký herec a producent. Je znám svými zápornými rolemi, do kterých je často obsazován. Hlavně proto, že je považován za člověka s nejdrsnějším vzhledem v šoubyznysu. V Českých zemích je znám také z reklamy firmy Mountfield, kde hraje drsného zákazníka.
Narodil se roku 1944 v Echo Parku. Už v mládí začal brát heroin a jiné drogy. Výrazně se zapojoval do kriminality a nechával si říkat gangsterským jménem The Mayor. Brzy byl zatčen a posléze uvězněn ve věznici v San Quentinu, kde si odpykal jedenáct let. Brzy mu byla, díky jeho drsnému vzhledu, nabídnuta role ve filmu Splašený vlak, kterou se stal známým. Později začal hrát významné role ve velkých filmech. Vzal si Debbie Shreveovou a s ní má tři děti: Dana, Danielu a Gilverta. (wikipedia.org)
Filmografie:
Kniha Života
Desperado
Machete
Predátoři
xXx

Kimi Räikkönen

15. srpna 2011 v 19:33 | Erby |  Formule 1
Kimi Räikkönen
* 17. 10. 1979 - Espoo, Finsko


2007
Kimi-Matias Räikkönen je finský automobilový závodník, známý především ze závodů mistrovství světa vozů Formule 1. V roce 2007 se stal poprvé mistrem světa, s týmovým kolegou Felipe Massou během svého angažmá u týmu Ferrari získali také dvakrát pohár konstruktérů. Mezi jeho další úspěchy patří zisk druhého místa v mistrovství světa v letech 2003 a 2005, obojí v barvách týmu McLaren. Za svou kariéru jezdil v týmech Sauber (2001), McLaren (2002-2006) a od roku 2007 za Ferrari, kde měl mít původně smlouvu až do konce roku 2010, ale po sezóně 2009 zaujal jeho místo ve Ferrari Fernando Alonso. Po dvouletém závodění v World Rally Championship a NASCAR se vrátil do Formule 1, aby se připojil k týmu Lotus. V roce 2014 se vrátil do Maranella k týmu Ferrari, kde se stal týmovým kolegou Fernanda Alonsa. Od sezóny 2015 jezdí po boku Sebastiana Vettela. 28. ledna 2015 se Kimimu narodil syn Robin. (wikipedia.org)

Keira Knightley

15. srpna 2011 v 19:29 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - ženy
Keira Knightley
* 26. 3. 1985 - Londýn, Velká Británie


Keira Christina Knightley je anglická filmová herečka. V roce 2007 byla zařazena na seznam nejlépe placených hereček světa, v roce 2008 časopis Forbes uvedl, že jde o druhou nejlépe placenou herečku v Hollywoodu.
Hereckou kariéru zahájila již jako dítě, mezinárodního uznání se dočkala v roce 2003 poté, co hrála ve filmech Blafuj jako Beckham, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly a Láska nebeská. Vzápětí se objevila v několika významných hollywoodských filmech. Získala nominaci na Oscara i Zlatý glóbus za roli Elizabeth Bennetové v adaptaci románu Jane Austenové Pýcha a předsudek z roku 2005. O dva roky později byla znovu nominována na Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon, stejně jako na cenu BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za výkon ve filmu Pokání.
V roce 2014 si zahrála v akčním filmu Jack Ryan: V utajení, v muzikálovém filmu Love Song a romantické komedii Laggies a za roli v historickém thrilleru Kód Enigmy získala nominaci na Zlatý Glóbus, SAG Award, BAFTA Award a Oscara v kategoriích Nejlepší herečka ve vedlejší roli.
Je dcerou Sharman MacDonaldové, známé dramatičky, a Willa Knightleyho, divadelního a televizního herce. Má anglického otce a skotskou matku s polovinou velšských předků. Má staršího bratra, Caleba, který se narodil v roce 1979. Žila v Richmondu, navštěvujíc Stanley Junior School, Teddington School a Esher College.
Je dyslektička, ale přesto byla úspěšná ve škole, a byla tedy oprávněna získat talentového agenta a pokračovat v herecké kariéře. Poznamenala, že snila o herectví již od dětství. Účinkovala v několika místních amatérských inscenacích, a to i v Julii (napsala její matka) a Spojené státy (napsal ji její učitel, Ian McShane). (wikipedia.org)
Filmografie:
Piráti z Karibiku
Anna Karenina
Vévodkyně
Pýcha a předsudek