Červen 2011

Sir Ian McKellen

17. června 2011 v 13:33 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Sir Ian McKellen
* 25. 5. 1939 - Burnley, Lancashire, Velká Británie
Sir Ian Murray McKellen je britský herec, držitel Ceny Tony a dvou oscarových nominací. Jeho asi nejznámějšími filmovými rolemi se stal čaroděj Gandalf (Pán prstenů a Hobit), Magneto (X-Men) a Sir Leigh Teabing (Šifra mistra Leonarda).
Ian McKellen hrával jako divadelní herec, především v hrách Williama Shakespeara. Okolo roku 2000 mu byly nabídnuty jeho nejvýznamnější role, přičemž roli Gandalfa měl původně natáčet Skot Sean Connery, ten ji však odmítl a filmaři si McKellena vyhlédli krátce před začátkem natáčení. I když neznal předlohu k filmu, mezi scénami si četl knihu a všichni kritici se svorně domnívají, že svou roli zahrál a pochopil skvěle a vynesla mu nominaci na Oscara. Hraje i v další filmové trilogii podle knižní předlohy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky od J. R. R. Tolkiena, jejíž první díl Hobit: Neočekávaná cesta měl premiéru v roce 2012.
Je otevřeným gayem a jedním z předních britských aktivistů, zasazujících se za rovná práva sexuálních menšin. Hlásí se také k vegetariánství.
Od roku 2005 herec bojuje s nemocí - rakovinou prostaty. Onemocnění však bylo dle sdělení lékařů podchyceno včas, probíhají pouze pravidelné kontroly, zda se zhoubné buňky nešíří dále. (wikipedia.org)

Filmografie:
Hobit
Pán prstenů
X-Men
Šifra mistra Leonarda

V peřině - premiéra na Andělu

15. června 2011 v 23:05 | Erby |  Playbill & posters
V peřině
Popis:
Na malebném náměstí stojí proti sobě dva domy. V jednom se nachází čistírna peří, v druhém má kabinet paní Hilda - vykladačka snů. Mezi nimi vládne nepřátelství na život a na smrt. Dědeček z čistírny nedávno objevil skrytý svět snů v peřinách a umí z nich zlé sny odfiltrovat. Vykladačka snů je díky tomu bez práce. Všem v okolí se zdají samé pěkné sny a s těmi se pro radu nechodí. A kdyby se něco ošklivého do spaní přece prodralo, stačí si dát peřinu vyčistit. Zlé sny skončí zamčené ve sklepení pod čistírnou. Ale jednoho dne děda záhadně zmizí. Celou rodinu z čistírny pak čeká dobrodružství, o kterém se nikomu ani nezdálo. Boj s paní Hildou a boj o sny a se samotnými sny vyvrcholí v magickém polštářovém světě přímo v peřinách.
Hrají:
Lucie Bílá, Karel Roden, Amélie Pokorná, Matěj Převrátil, Bolek Polívka, Eliška Balzerová, Nina Divíšková, Arnošt Goldflam, Jiří Mádl, Anna Stropnická, Nikol Moravcová, Milan Šteindler, Marek Vašut, Tatiana Vilhelmová, Josef Vojtek, Filip Kratochvíl, Jana Pehrová-Krausová, Tomáš Racek, Alena Mihulová, Dara Rolins, Helena Kramářová, Martina Gasparovičová-Bezoušková, Kryštof Michal
Podepsáni na plakátu:
Marek Vašut
Milan Šteindler
Alena Mihulová
Arnošt Goldflam
Anna Stropnická
Nikol Moravcová

V peřině

Jan Tříska, Jan Hrušinský, Jan Kačer

13. června 2011 v 16:49 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
* 4. 11. 1936 - Praha, Československo
† 25. 9. 2017 - Praha, Česká republika
Jan Kačer
* 3. 10. 1936 - Holice, Československo
* 9. 6. 1955 - Praha, Československo


Petr Novotný

10. června 2011 v 19:57 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Petr Novotný
* 6. 10. 1947 - Olomouc, Československo
Petr novotný

Petr Novotný je český bavič, moderátor, publicista a podnikatel.
Petr Novotný studoval Filosofickou fakultu na Karlově univerzitě v Praze. S moderováním začínal nejprve jako konferenciér u kapely Greenhorns, později působil po mnoho let jako spíkr skupiny Fešáci. Postupem doby se z něj stal vyhledávaný estrádní bavič, jeho styl se vyznačuje přímočarým humorem a přeháněnou mimikou. Je pětinásobný držitel titulu Bavič roku v anketě TýTý. Zabývá se také produkcí, vlastní vydavatelskou a uměleckou agenturu 6P. Kromě své moderátorské a podnikatelské činnosti se věnuje vaření. Sbírá kuchařské recepty.
Od roku 1972 bydlí v pražských Řeporyjích. Je ženatý, s manželkou Mirkou mají tří vlastní děti - syna Pavla a dcery Lenky a Soňu, kromě toho před lety dále adoptovali syna Lukáše. Je čtyřnásobným dědečkem - dcera Lenka provdaná za Jana Fialu má tři děti - Ester, Tobiáše a Johanu, syn Pavel (* 1981) má s přítelkyní Veronikou dceru Lauru. Petr Novotný měl sestru Soňu, která jako osmnáctiletá spáchala sebevraždu, otrávila se plynem. Patří k Českým Židům.
V říjnu 2013 prodělal před odletem do USA cévní mozkovou příhodu po ucpání cévy a zúžení krčnice. Ve střešovické nemocnici podstoupil okamžitě operaci. (wikipedia.org)

Alice Bendová

10. června 2011 v 17:56 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Alice Bendová
* 1. 11. 1973 - Praha, Československo

Alice bendová

Alice Bendová, rozená Alice Veselá je česká modelka, herečka a moderátorka. Je rozvedená a má dvě děti.
Vystudovala umělecko-průmyslovou školu v Praze na Žižkově.
V televizi Prima vystupuje v pořadu Hádej, kdo jsem, v seriálu Velmi křehké vztahy a v televizi Óčko uvádí pořad Trendy face. (wikipedia.org)

Oldřich Vízner

10. června 2011 v 17:55 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Oldřich Vízner
* 6. 5. 1947 - Praha, Československo

Podepsáno: 20.12.2015 - Uffo Trutnov

Podepsáno: 4.12.2016 - "Zelňačka", Divadelní klub, Vrchlabí

Oldřich Vízner
Oldřich Vízner je český herec. Oldřich Vízner pochází ze 4 dětí. Jeho v 60. letech daleko známější bratr Jaroslav Vízner začal hereckou kariéru v divadle na Kladně a pak přešel do Divadla na zábradlí. První z filmů natočil v roce 1962. Třetí bratr Vladimír zemřel na upálení po manipulaci s ohřívákem v roce 1985 a čtvrtý bratr Vlastimil zemřel v mladém věku na záškrt. Po absolvování DAMU (1969) působil v letech 1969-1977 v Divadle J. Průchy Kladno - Mladá Boleslav, poté v pražském Činoherním klubu (1977-1998). V současné době hraje v Divadle ABC, které spadá pod Městská divadla pražská. Do povědomí televizních diváků se patrně ponejvíce zapsal svojí rolí sluhy Saturnina ve filmu Saturnin. Jedná se o velmi výrazného herce s velkým komediálním talentem. Se svojí bývalou manželkou herečkou Janou Šulcovou má dvě dcery. Se svou současnou partnerkou herečkou Vendulkou Křížovou má tři děti. (wikipedia.org)
Filmografie:
Saturnin
Cirkus Humberto

Mahulena Bočanová

10. června 2011 v 15:46 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Mahulena Bočanová
* 18. 3. 1967 - Praha, Československo
Mahulena Bočanová

Mahulena Bočanová je česká herečka. Je dcerou architekta Jana Bočana. Český režisér Hynek Bočan není jejich příbuzný, jedná se o pouhou shodu jmen. Má dceru Márinku.
Vystudovala Pražskou konzervatoř, obor hudebně-dramatický. Při škole nastoupila v Národním divadle do her Vassa Železnovová a Rozbitý džbán, dva roky poté do Činoherního klubu ve hrách Ivanov, Obsluhoval jsem anglického krále, Žebrácká opera, Pitvora, Dům, Lesoduch. Po revoluci odjela na Kypr, po několika letech se vrátila a účinkovala ve hře režiséra Krobota Sex noci svatojánské. V současné době vystupuje v Činoherním klub ve hře Dámský krejčí.
Pravidelně vystupuje také v soukromém divadelním souboru Háta,kde hrála v představeních Prolhaná Ketty, Láska,sex a žárlivost, Klíče na neděli, Rozmarný duch, To byl teda silvestr!. Nyní hraje v divadelních hrách: Světáci, Vztahy na úrovni, Do ložnice,vstupujte jednotlivě!, Hvězdné manýry. Od listopadu 2017 se Mahulena představí v nové komedii Zamilovaný Sukničkář.
Na televizních obrazovkách se objevila v seriálu Chalupáři, dále ve filmu Bohoušův syn, nebo v seriálu Pan Tau, Lucie,postrach ulice, Návštěvníci, O nejchytřejší princezně, Jak se princ učil řemeslu, O princi,který měl o kolečko víc,Golet v údolí, Kouzelný měšec, Tábor padlých,žen, Post Coitum. Objevila se také v retro seriálu Vyprávěj, Mazalové, Všechny moje lásky, Stopy života.
Do povědomí českých televizních diváků se zapsala také svým účinkováním v pořadu České televize StarDance ...když hvězdy tančí (jako účinkující v roce 2006 a jako porotkyně v roce 2007).
Od ledna 2008 je hlasem zvukové grafiky Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. (wikipedia.org)

Jaroslav Satoranský

10. června 2011 v 15:43 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jaroslav Satoranský
* 17. 12. 1939 - Praha, Protektorát Čechy a Morava


Jaroslav Satoranský je český herec a dlouholetý člen hereckého souboru pražského Divadla na Vinohradech. Je ženatý, má jednu dceru a dva vnuky.
Pochází z rodiny, kde se oba rodiče i jeho sestra věnovali ochotnickému divadlu. Po základní škole se vyučil rytcem. Následně si podal přihlášku na DAMU, kam byl přijat a kterou také absolvoval. Po studiích na DAMU, která ukončil v roce 1961, hrál nejprve od roku 1963 v kladenském divadle Jaroslava Průchy. V roce 1966 přešel do pražského Divadla na Vinohradech, kde je dodnes v angažmá. Dále je k vidění v Divadle Na Jezerce a Divadle v Řeznické. (wikipedia.org)

Hermann Maier

6. června 2011 v 11:21 | Erby |  Lyže
Hermann Maier
* 7. 12. 1972 - Altenmarkt, Rakousko


1998 Nagano - Alpské lyžování: super G

1998 Nagano - Alpské lyžování: obří slalom

2006 Turín - Alpské lyžování: super G

2006 Turín - Alpské lyžování: obří slalom

Hermann Maier, přezdívaný Herminator, je bývalý rakouský sjezdový lyžař, který vyhrál čtyři tituly ve Světovém poháru (1998, 2000, 2001, 2004), čtyři olympijské medaile (dvě zlaté na hrách v Naganu v roce 1998) a tři tituly mistra světa (dva v roce 1999, jeden v roce 2005).
Od dětství se spolu se svým bratrem Alexem začal věnovat sjezdovému lyžování pod vedením svého otce. Dostal se na lyžařské gymnázium, odkud ho ale později vyhodili. Podle trenérů byl slabý a lehký a už v 15 letech začal mít problémy s koleny. Na místo lyžařské školy se vyučil zedníkem. Díky tomu začal nabírat potřebné svaly a sílu, které jsou k lyžování potřeba. Přes vyhození z lyžařské školy se nevzdal kariéry lyžaře. Každý večer po práci se snažil trénovat. Za tmy jezdil na kole, aby načerpal stehenní svalovou hmotu, ale jezdil i na sjezdovkách. Vždy vyšlapal kopec s lyžemi na ramenou, nazul lyže, postavil trať, znovu vyšlapal kopec, trať sjel, vyšlapal kopec, trať upravil…
Po čase začal jezdit amatérské závody. Na jedněch závodech si ho jako naděje všimli a dostal nabídku, aby jel jako předjezdec na závodech ve Flachau. Jeden z trenérů mu čas změřil a zjistil, že by se umístil na 12. místě. Tímto začala jeho kariéra sjezdového lyžaře. Začal objíždět různé světové závody. Zazářil na olympiádě v Naganu - nejprve v pátek 13. února 1998 ve sjezdu utrpěl hrůzostrašný pád, při kterém proletěl 40 m vzduchem, za tři dny však vyhrál super-G a potom i obří slalom.
24. srpna 2001 utrpěl při nezaviněné dopravní nehodě velmi vážná zranění, když se jeho motocykl srazil s Mercedesem Wolfganga S. Utrpěl otevřenou zlomeninu bérce třetího stupně, pohmožděninu pánve s rozšířeným hematomem v oblasti hýždí, trhlinu s pohmožděninou pravé paty na pravé holenní kosti a přes levou holenní kost, zhmožděninu stehna a lebky, odřeniny v oblasti pánve, zhmožděniny v oblasti pánve provázené zaškrcením žil, což vedlo k projevům ochrnutí, objevily se i známky selhání ledvin. Lékaři se obávali o jeho nohu, kterou se jim nakonec podařilo zachránit. Maier se musel de facto znovu naučit chodit a jezdit na lyžích.
Nakonec se po 508 dnech vrátil do kolotoče SP. V lednu 2003 vyhrál závod Světového poháru v super G a v únoru 2003 získal v super G stříbro na MS.
Na mimořádné tiskové konferenci ve vídeňském Hofburgu 13. října 2009 oznámil konec své závodní kariéry, přestože po březnové artroskopii kolena vše probíhalo dobře a na začátku října zahájil přípravu na ledovci v Söldenu. (wikipedia.org)

Sean Connery

2. června 2011 v 11:38 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Sean Connery
* 25. 8. 1930 - Edinburgh, Velká Británie

1988 - Neúplatní (Vedlejší herec)
Sir Thomas Sean Connery je skotský herec, producent. Je držitelem ceny Akademie (tj. oskara), dvou cen BAFTA a tří zlatých glóbů. Proslavila ho role Jamese Bonda, kterého ztvárnil ve filmech - Dr. No (1962), Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965) a Žiješ jenom dvakrát (1967). Poté se objevil ještě v bondovkách Diamanty jsou věčné (1971) a Nikdy neříkej nikdy (1983). Všech sedm filmů bylo komerčně úspěšných. V roce 1988 získal Connery oskara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Neúplatní (1987), kde si zahrál po boku Kevina Costnera, Andyho Garcii a Roberta De Nira. Mezi jeho další filmy patří Marnie (1964), Liga výjimečných (2003), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), Hon na ponorku (1990), Highlander (1986), Vražda v Orient Expresu (1974), Dračí srdce (1996) a Skála (1996).
Do šlechtického stavu byl povýšen v červenci 2000 a může užívat titul Sir. Connery je přezdíván jako Největší žijící Skot. V roce 1989 byl vyhlášen časopisem People Nejsexy žijícím mužem a v roce 1999 ve věku 69 let Nejsexy mužem století. V současnosti žije v USA, kde má za sebou natáčení desítek filmových rolí. (wikipedia.org)

Filmografie:
Liga výjimečných
Skála
Diamanty jsou věčné
Dr. No

Dustin Hoffman

1. června 2011 v 14:10 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Dustin Hoffman
* 8. 8. 1937 - Los Angeles, USA

1980 - Kramerová versus Kramer (Hlavní herec)

1989 - Rain Man (Hlavní herec)
Dustin Hoffman

Dustin Lee Hoffman je americký herec židovského původu. Získal dva Oscary pro nejlepšího herce v hlavní roli za snímky Kramerová versus Kramer a Rain Man, sedmkrát byl na něj nominován. Výrazné role dále ztvárnil například ve filmech Motýlek, Jak ukrást bizona, Absolvent, Malý velký muž, Koule, Smrtící epidemie, Všichni prezidentovi muži, Tootsie, Rain Man nebo Město šílenců.
Jeho prvním velkým filmovým debutem se v roce 1967 stal známý snímek Absolvent. (wikipedia.org)

Filmografie:
Prázdniny
Fotři jsou lotři
Rain Man