Březen 2011

Jaroslav Dušek

31. března 2011 v 16:10 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Jaroslav Dušek
* 30. 4. 1961 - Praha, Československo

Podepsáno: 5.12.2014 - Knihy Dobrovský, Václavské nám., Praha
Jaroslav Dušek
Podepsáno: 31.3.2011 NeoLuxor Praha

Jaroslav Dušek je český filmový a divadelní herec. V roce 1980 společně s Janem Bornou založil divadlo Vizita, které je od roku 1985 založeno na čiré pódiové improvizaci. Znám je také díky uvádění slavnostního předávání Českých lvů. Zahrál si v mnoha úspěšných filmech. V roce 2008 obdržel od Českého klubu skeptiků Sisyfos anticenu stříbrný Bludný balvan za "dobré šamanské rady pro každý den".
Dušek byl vůdčí osobností humorného Rádia Mama, kde moderoval autorský pořad Za mozkem, mystifikoval spolu s Jiřím Macháčkem v Přepadení a legendární je i jeho pohádka o zlém Hurdovi plná funkčních vulgarismů v pořadu Držíte nám palce. Mama vysílala také představení Vizity - Další nekonečný svět získal stříbro na prestižním festivalu Prix Futura.
Jaroslav Dušek je znám také díky svému alternativnímu způsobu života. Stojí například za stavbou hliněného ekodomu v Jindřichovicích pod Smrkem a vede také svůj denní jídelníček, který se skládá pouze z jediného jídla za den (podle učení Australanky Jasmuheen). (wikipedia.org)
Filmografie:
Pustina
Odcházení
Doblba!
Šílení
Horem pádem
Pupendo
Želary
Pelíšky

Josef Bek

24. března 2011 v 18:21 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Josef Bek
* 21. 12. 1918 - Hradec Králové, Československo
† 5. 5. 1995 - Praha, Česká republikaJosef Bek byl český herec. Vystudoval královéhradeckou obchodní akademii. Poté nastoupil do spořitelny, kde prošel různá oddělení a skončil jako hlavní pokladník. Aby se vyhnul pracovnímu nasazení, odešel za 2. světové války jako operní pěvec k profesionálnímu divadlu v Olomouci, kde setrval do roku 1954. Jako neškolený tenor si však hlas poškodil a tak přešel do čihohry. Jako dítě ministroval a zpíval v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové. V letech 1954 - 1985 byl v hereckém angažmá v Městských divadlech pražských.
Celý život hrál optimisticky naladěné, bodré a příjemné české muže z lidu, rozverné chlapíky do každé životní nepohody. Za svůj dlouhý herecký život hrál v téměř sedmdesáti českých filmech, ve dvou stovkách televizních pořadů jakož i v mnoha desítkách divadelních her. Mezi nezapomenutelné role patří například jeho vysloužilý voják Martin Kabát z filmu Hrátky s čertem, nebo pozoruhodný výkon ve filmu Florenc 13.30, či role, kdy vystupoval coby amatérský dirigent Honza ve filmu Hudba z Marsu. Spolu s půvabnou kolegyní Irenou Kačírkovou natočil pod režijním vedením Ladislava Rychmana patrně na světě vůbec první filmovou písničku, (což byla obdoba dnešních videoklipů), s názvem Dáme si do bytu.
Je pochován na hřbitově v Hradci Králové - Pouchově. Byla po něm pojmenována ulice v Hradci Králové. (wikipedia.org)
Filmografie:
Talisman
Nemocnice na kraji města
Ať žijí duchové!
Chalupáři
Světáci
Hrátky s čertem

Simona Postlerová

24. března 2011 v 18:15 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Simona Postlerová
* 9. 11. 1964 - Plzeň, Československo
Simona Postlerová
Simona Postlerová je česká herečka a dabérka.
Její otec Alexandr Postler (1937-1996) byl herec a režisér, matka Jana Postlerová (* 1943) je herečka, režisérka a hlasová poradkyně, a bratr Alexandr Postler ml. (* 1962) je herec.
Herectví vystudovala na DAMU, kde získala titul MgA. Už během studia hostovala v Národním divadle, následně získala stálé angažmá (od roku 1987). Hrála v několika dalších divadlech, od roku 1992 je v Divadle na Vinohradech.
Hrála například v televizních seriálech Chlapci a chlapi, Hospoda, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Ordinace v růžové zahradě, Poslední sezona, Ošklivka Katka, ve filmech Jedna kočka za druhou, Experti atd. Objevila se také v mnoha televizních inscenacích.
Dabovala třeba Samanthu Carterovou v seriálu Hvězdná brána, Lorelai Gilmoreovou v seriálu Gilmorova děvčata, Annie Hackerovou v Jistě, pane ministře, Audrey Hepburnovou ve filmu Snídaně u Tiffanyho, Persefonu (Moniku Bellucci) ve filmu Matrix Reloaded.
Jejím manželem byl kytarista Zdeněk Hrášek (1954 - 2016), se kterým má dceru Janu Magdalénu (nar. 1992) a syna Damiána (nar. 1994). (wikipedia.org)
Filmografie:
Probudím se včera
Rapl
Policie Modrava
Ach, ty vraždy!
Cesty domů
Kriminálka Staré Město
Vyprávěj
Ordinace v růžové zahradě

David McCallum

23. března 2011 v 9:03 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
David McCallum
* 19. 9. 1933 - Glasgow, Velká Británie

David McCallum
David McCallum se narodil 19. listopadu ve Skotsku. Do Ameriky přišel v roce 1961 kvůli divadelní hře "The Greatest Story Ever Told", kde ztvárnil Judas Escariota. Od té doby byl k vidění v divadle, televizi i filmech na obou stranách Atlantiku. Za roli Illyaha Kuryakin v THE MAN FROM U.N.C.L.E. získal dvě nominace na cenu Emmy. Divadlu zasvětil velkou část svého života. Naříklad se také objevil ve slavné Shakespearově hře Julius César, kde hrál samotného Césara, tato hra měla premiéru v Central parku.
Objevil se v mnoha televizních seriálech, jako SEX VE MĚSTĚ, ZÁKON A POŘÁDEK, NCIS ( kde hraje patologa Dr. Mallarda). Dále se objevil i v několika filmech např.: MOSQUITO SQUADRON, HELL DRIVERS, atd.
V dnešni době žije v New Yorku se svou druhou ženou Katherine, která je designérkou, spolu mají dceru a syna. Jeho první ženou byla herečka Jill Ireland, s níž měl tři děti, adoptovaný syn zemřel v roce 1989 na předávkování. (wikipedia.org)
Filmografie:
Námořní vyšetřovací služba
The Man from U.N.C.L.E.

Jarda Jágr

8. března 2011 v 22:04 | Erby |  Hokej
Jaromír Jágr
* 15. 2. 1972 - Kladno, Československo

1998 Nagano - Lední hokej 2006 Turín - Lední hokejJaromír Jágr je český hokejový útočník hrající za klub Florida Panthers v zámořské NHL. Dříve působil v amerických klubech Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins a New Jersey Devils, několik let hrál také za ruský tým Avangard Omsk v KHL. V Česku je spjatý s kladenským klubem, jehož je od roku 2011 většinovým majitelem. S českou reprezentací vyhrál olympijský hokejový turnaj i mistrovství světa. Je obrovskou osobností v oblasti sportu a řadí se mezi nejlepší hokejové hráče všech dob.
V NHL získal dvakrát Stanley Cup, pětkrát byl vítězem kanadského bodování a stal se historicky nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži. V různých statistických žebříčcích této kanadsko-americké ligy se pohybuje na předních místech, přičemž mezi všemi aktivními hokejisty je co do počtu gólů, asistencí i kanadských bodů nejlepší. Je držitelem i dalších rekordů NHL - stal se například nejstarším hráčem, který vstřelil hattrick.
V roce 2005 se Jágr spolu s Jiřím Šlégrem stal členem Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže - Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. (wikipedia.org)

Ivan Trojan

7. března 2011 v 18:30 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Ivan Trojan
* 30. 6. 1964 - Praha, Československo

2002 - Smradi (Hlavní herec) 2002 - Musím tě svést (Vedlejší herec)
2003 - Jedna ruka netleská (Vedlejší herec) 2007 - Václav (Hlavní herec)
2012 - Ve stínu (Hlavní herec) 2014 - Díra u Hanušovic (Hlavní herec)Ivan Trojan
Získáno: Natáčení Ve Stínu, Dejvice, Praha

Ivan Trojan je český herec, který účinkuje v divadle, televizi i filmu. Je držitelem šesti Českých lvů. Prosadil se také v dabingu.
V mládí se aktivně věnoval basketbalu, proto také studoval sportovní gymnázium a chtěl pokračovat na FTVS. Ovšem nakonec místo sportovní kariéry zvolil po vzoru otce kariéru hereckou a vystudoval herectví na pražské DAMU. Studium ukončil v roce 1988. Ve stejném roce nastoupil na základní vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, odkud však byl převelen k jednotce v Humenném na východním Slovensku, protože podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a následně i petici Několik vět a oba své podpisy odmítal odvolat. V Humenném působil jako zdravotník.
Po sametové revoluci se do AUSu vrátil a spolu s kolegy nacvičil pásmo s do té doby zakázanými autory (např. Karel Kryl) a také založil pobočku Občanského fóra
Pochází z herecké rodiny - jeho otcem je herec Ladislav Trojan, jeho bratr Ondřej Trojan je filmový producent a režisér. S manželkou, herečkou Klárou Pollertovou-Trojanovou (sestrou olympijského vítěze Lukáše Pollerta) mají čtyři syny - Františka (* 1999), Josefa (* 2001), Antonína (* 2009) a Václava (* 2012).
V roce 1988 začínal v Realistickém divadle. Potom v letech 1990 - 1997 hrál v Divadle na Vinohradech. V roce 1997 odešel do tehdy nově vznikajícího souboru Dejvického divadla, kde působí dodnes. V roce 1998 byl Ivan Trojan nominován za roli hejtmana v Revizorovi (režie Sergej Fedotov) na Cenu Thálie. Tuto cenu pak o dva roky později získal za titulní roli v adaptaci románu I. A. Gončarova Oblomov (režie Miroslav Krobot). Dalšími jeho výraznými rolemi v Dejvickém divadle byli Profesor Maillard ve hře Utišující metoda, Karamazov ve hře Bratři Karamazovi, Petr ve hře Příběhy obyčejného šílenství, Alexandr Veršinin ve hře Tři sestry, či Lev Sergejevič Těrmen ve hře Teremin. (wikipedia.org)
Filmografie:
Anděl Páně 2
Jan Hus
Osmy
Hořící keř
Ve stínu
Karamazovi
Medvídek
Václav
Anděl Páně
Příběhy obyčejného šílenství
Jedna ruka netleská
Samotáři

Lucie Vondráčková

4. března 2011 v 22:57 | Erby |  Hudba - ženy
Lucie Vondráčková
* 8. 3. 1980 - Praha, Československo
Lucinka Vondráčková


PhDr. Lucie Plekancová Vondráčková, rozená Lucie Vondráčková, (* 8. března 1980 Praha) je česká zpěvačka, herečka, dabérka a textařka. Je vdaná za českého hokejistu Tomáše Plekance, se kterým má syny Matyáše a Adama.
Pochází z muzikantské rodiny, její otec Jiří Vondráček je známý herec, zpěvák, matka Hana Sorrosová je textařka, teta Helena Vondráčková zpěvačka české pop music. Lucie coby zpěvačka vydala více jak deset alb, která získala ocenění Zlatá nebo i Platinová deska za jejich prodej. V anketě Český slavík se od roku 2007 umísťuje v první trojici interpretek, přičemž v letech 2008-2014 je vždy na druhém místě.
Vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a úspěšně zakončila i studium kulturologie na Filozofické fakultě UK diplomovou prací "Tradice české pohádky v československé kinematografii" (Mgr., 2005). Titul doktor filozofie získala obhajobou práce "Pohádky v československé kinematografii" (PhDr., 2006).
Dne 17. června 2011 se v kapli svaté Kláry nad vinicí v Troji v areálu Botanické zahrady vdala za hokejistu Tomáše Plekance a rozšířila své příjmení dle příjmení manžela na Lucie Plekancová Vondráčková. Dne 4. prosince 2011 se novomanželům v kanadském Montrealu narodil syn Matyáš. 23. června 2015 se jim narodil druhý syn Adam. (wikipedia.org)

Alois Jirásek

3. března 2011 v 16:29 | Erby |  Spisovatelé a knihy
Alois Jirásek
* 23. 8. 1851 - Hronov, Rakouské Císařství
† 12. 3. 1930 - Praha, Československo
Alois Jirásek

Podepsané knihy: F. L. Věk

Alois Jirásek byl český prozaik, dramatik a politik, autor řady historických románů a představitel realismu. Alois Jirásek pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, poté na gymnáziu v Litomyšli a poté v Praze. Spřátelil se s mnoha vynikajícími osobnostmi českého národa - například s M. Alšem, J. V. Sládkem, K. V. Raisem, J. S. Macharem, Z. Nejedlým. Navštěvoval i umělecký kroužek v Kavárně Union na Národní třídě čp. 524/I, kde se scházeli Mikoláš Aleš, Josef Václav Myslbek, František Ženíšek, Antonín Wiehl a další. Pracoval jako redaktor časopisu Zvon. Byl zastáncem samostatnosti českého a slovenského národa a jako jeden z prvních podepsal Manifest českých spisovatelů. (wikipedia.org)