Prosinec 2010

Martin Dejdar

23. prosince 2010 v 16:25 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Martin Dejdar
* 11. 3. 1965 - Vysoké Mýto

1995 - Učitel tance (Hlavní herec)

Podepsáno: 13.5.2017 - Herecké muzeum, Ratibořice
Získáno: poštou

13.5.2017 - Herecké muzeum, Ratibořice

Martin Dejdar je český herec, televizní moderátor a filmový producent.
V roce 1987 ukončil Martin Dejdar studium na pražské DAMU a nastoupil ke svému prvnímu divadelnímu angažmá do pražského klubového divadla Studio Ypsilon. V tomto dnes již legendárním souboru byli jeho kolegy například Jiří Lábus nebo Oldřich Kaiser a mnozí další.
V roce 1993 získal svou první hlavní roli ve filmovém muzikálu Šakalí léta. Následovaly filmy Amerika a Učitel tance, za druhý jmenovaný obdržel v roce 1995 cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.
V roce 1999 měl premiéru film Panství, který Martin Dejdar koprodukoval a hrál v něm hlavní roli, jako producent se následně podílel také na filmu Eliška má ráda divočinu.
Kromě filmů byl obsazen do hlavních rolí televizních seriálů Zdivočelá země, Konec velkých prázdnin nebo Poslední sezona".
Především svůj komediální talent a pohotovost využil Martin Dejdar při práci moderátora zábavných televizních pořadů jako Šance, Ptákoviny, Na vlastní nebezpečí nebo Vaše velká premiéra.
Pro televizi dabuje Barta Simpsona v kresleném seriálu Simpsonovi. Od září 2008 jej diváci mohou pravidelně vídat na TV Nova v původním českém sitcomu Comeback, kde hraje Františka Ozzáka Pacovského.
V roce 2011 se stal členem poroty 2. ročníku Československo má talent.
Filmografie:
Šakalí léta
Učitel tance
Comeback
Zdivočelá země

Eva Jiřičná

14. prosince 2010 v 0:25 | Erby |  Ostatní
Eva Jiřičná
* 3. 3. 1939 - Zlín, Československo
Získáno: 13. prosince 2010 - FSv, Dejvice, Praha

Eva Jiřičná je česká architektka a designérka, aktivní v Londýně a Praze.
Vystudovala ČVUT v Praze, obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera, od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu.
V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale československé úřady jí zabránily v návratu. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Třináct let učila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Byla partnerkou architekta Jana Kaplického před tím, než se v roce 1991 oženil s Amandou Levete.
Známá je hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Má vlastní architektonické studio v Londýně Eva Jiricna Architects a od roku 1999 s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI Design. Od roku 1996 je profesorkou, vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze. Od roku 1997 je členkou londýnské Royal Academy of Arts. V roce 2007 byla předsedkyní mezinárodní komise vybírající projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné.
V květnu 2011 obdržela čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Eva Jiřičná se označuje za Moravanku a Zlíňačku. Žije ve Velké Británii, často ale cestuje do Prahy, Paříže či New Yorku.

Tacho

1. prosince 2010 v 21:59 | Erby |  Playbill & posters
Tacho
Popis:
TACHO je černá komedie Mirjam Landy o úspěšném automobilovém závodníkovi a jeho osudovém životním závodu. Bez rallye si Alex nedovede svůj život představit a podřizuje jí vše. Po havárii, při níž se těžce zraní jeho spolujezdec, shání Alexův manažer zoufale náhradníka, protože termín nejdůležitějšího závodu sezóny se neúprosně blíží. Alex chce jet rallye za každou cenu, i přes výslovný zákaz svého lékaře. Závodí už patnáct let, ale nejvyšší stupínek mu vždycky o vlásek unikl. Po osudovém setkání s dívkou se překvapivě rozhodne, že životní závod s ním pojede jako spolujezdec právě ona, zcela nezkušená, ale k vítězství odhodlaná Lucie. Největší Alexův soupeř, Němec Weber, se už vidí jako vítěz. O vítězství sní i slovenský dobrodruh Jožo se svým novým spolujezdcem Julem, kterého zachránil ze spárů mafie. Angličtí závodníci Charlie a Dave také pilně trénují, ovšem na něco úplně jiného než na rallye... Bude mít dramatický závod vůbec vítěze? Vždyť život je přece o každém okamžiku…

Hrají:
Daniel Landa, Olga Lounová, Rudolf Hrušínský ml., Christopher Rithin, Martin Havelka, Roman Pomajbo, Kamila Magálová, Daniel Dangl, Rudolf Hrušínský nejml., Julian Pindar, George Georgiou, Emil Zajac, Ivan Gontko, Michal Holán, Michal Čeliš, Dan Cade
Podepsáni na plakátu:
Mirjam Landa
Christopher Rithin
Roman Pomajbo
Julian Pindar
Dan Cade
Podepsáno: 1.12.2010 - Cinestar Anděl

Podepsáni na plakátu:
Roman Pomajbo