Říjen 2010

Zdeněk Troška

22. října 2010 v 20:11 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - muži
Zdeněk Troška
* 18. 5. 1953 - Strakonice, Československo

Zdeněk Troška
Zdeněk Troška je český režisér pocházející z jihočeských Hoštic u Volyně, které se několikrát objevily v jeho filmech. Věnuje se také divadelní režii představení.
Středoškolská studia absolvoval na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu a poté vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění, kterou ukončil v roce 1978. Podle jeho slov mu do tvorby zasahuje také maminka Růžena Trošková.
V roce 2010 byl porotcem premiérové řady československé talentové show Talentmania.
Jde o jednoho z českých filmových tvůrců, kteří se otevřeně hlásí k homosexualitě. (wikipedia.org)
Filmografie:
Čertoviny
Strašidla
Babovřesky 3
Babovřesky 2
Babovřesky
Čertova nevěsta
Doktor od jezera hrochů
Bez předsudků (TV film)
Nejkrásnější hádanka
Hamlet (divadelní záznam)
Kameňák 3
Kameňák 2
Kameňák
Andělská tvář
Z pekla štěstí 2
Princezna ze mlejna 2
Z pekla štěstí
Princezna ze mlejna
Slunce, seno, erotika
Zkouškové období
Slunce, seno a pár facek
O princezně Jasněnce a létajícím ševci
Poklad hraběte Chamaré
Bota jménem Melichar
Slunce, seno, jahody
Hledání modrého tónu
Jak rodí chlap

Jiřina Jirásková

16. října 2010 v 19:41 | Erby |  CZ a SK - film, TV, divadlo - ženy
Jiřina Jirásková
* 17. 2. 1931 - Praha, Československo
† 7. 1. 2013 - Praha, Česká republika

Jiřina Jirásková
Jiřina Jirásková byla česká herečka, ředitelka Divadla na Vinohradech a partnerka českého filmového a televizního režiséra Zdeňka Podskalského.
Vystudovala DAMU, kam přešla z řádového gymnázia v Kutné Hoře. Po absolvování konzervatoře hrála nejprve rok v Hradci Králové. V roce 1951 se stala členkou pražského Divadla na Vinohradech, kde poté stále působila. Od 30. května 1990 do 30. června 2000 zde také zastávala funkci ředitelky.
V padesátých letech jako členka vinohradské scény odsoudila v rámci vykonstruovaného procesu svoji kolegyni Jiřinu Štěpničkovou, která byla následně vězněna po 10 let. Herečka se za tento čin několikrát omluvila: z mladické nerozvážnosti věřila komunistické propagandě všechna obvinění tehdy odsouzené populární herečky. Sama pak čelila komunistickým represím.
Před kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk, které v roce 1960 natočil režisér Zbyněk Brynych. Dále hrála ve filmech Každá koruna dobrá a Pohled do očí. V 60. letech objevil její komediální talent režisér Zdeněk Podskalský. V 70. letech pro ni však nastala nucená přestávka před kamerou a na filmové plátno se vrátila až v roce 1980 ve filmu Trhák.
Během své kariéry ztvárnila přes 140 filmových a televizních rolí. Přestože se vyznačovala zajímavým hlasem, dabingu se téměř nevěnovala. Za pozornost však stojí dabing Elizabeth Taylor ve filmu Kdo se bojí Virgínie Wolfové. (wikipedia.org)

Filmografie:
Sestřičky
Pojišťovna štěstí
Anděl Páně
Vrásky z lásky

Aleš Valenta

8. října 2010 v 21:44 | Erby |  Lyže
Aleš Valenta
* 6. 2. 1973 - Šumperk, Československo

2002 Salt Lake City - Akrobatické lyžování: akrobatické skoky

Podepsáno: 22. ledna 2013 - PrahaAleš Valenta je český moderátor a bývalý akrobatický lyžař, olympijský vítěz v akrobatických skocích na lyžích. Jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty. Jeho manželkou je moderátorka a modelka Elen Černá.
Startoval na ZOH 1998, 2002 a 2006. V Naganu 1998 skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý, v Salt Lake City 2002 olympijský závod vyhrál a v Turíně 2006 se umístil na 21. místě. V letech 1999-2006 se celkem dvanáctkrát umístil na stupních vítězů v závodech Světového poháru, z toho tři závody vyhrál. Začátkem května 2007 ze zdravotních důvodů ukončil kariéru.
Uváděl předávání cen Sportovec roku 2008 (tuto anketu v roce 2002 sám vyhrál), měl svoji talk show Sportbar na rádiu Frekvence 1. Je moderátorem pořadů Auto Moto Revue a Lvíčata vysílaných v České televizi.
Vystavěl a provozuje sportovní komplex Acrobat Park ve Štítech, centrum pro trénink a závody v akrobatickém lyžování, snowboardingu i další sportech. (wikipedia.org)


Tom Cruise

1. října 2010 v 20:57 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Tom Cruise
* 3. 7. 1962 - Syracuse, New York, USA

Podepsáno: 1.10.2010 - Kaprova ulice, Praha

1.10.2010 - Kaprova ulice, Praha

Tom Cruise vlastním jménem Thomas Cruise Mapother IV. je americký herec, scenárista, producent a režisér.
Narodil se jako jediný syn ze čtyř dětí (má tři sestry: Lee Anne De Vette - * 1959, Marian - * 1961 a Cass - * 1963) inženýra elektronika Thomase Mapothera III. (1934-1984) a jeho ženy Maryi Lee Mapotherové. Jeho mateřský původ je napůl irský a napůl německý. Rodina se často stěhovala, jelikož byl jeho otec zaměstnancem firmy General Electrics. Tom žil v Ottawě, Ontariu, Kanadě, Louisvelle, v Kentucky, ve Winetce, Illinois, ve Wayne a v New Jersey. Dohromady navštěvoval Tom osm základních škol a tři střední. To vyřešila Tomova matka v roce 1974 (když bylo Tomovi 15 let) rozvodem a našla si nového přítele Jacka Southe.
Krátce navštěvoval františkánský seminář v Cincinnati a usiloval o to, aby se stal katolickým knězem. Nakonec absolvoval Geln Ridge Ridge School v New Jersey, ale trpěl dyslexií. Nedávno se Cruise zmínil, že trpěl týráním dětí. Svému otci prý přezdíval "tyran a zbabělec" a "obchodník chaosu". Tom Cruise miloval sport, který ho také přivedl k herectví. V roce 1980 hrál v divadelním představení Guys and Dolls a poté se rozhodl změnit své dosavadní plány a stát se hercem. Zanedlouho odjel do New Yorku, kde ho však všichni odmítají až na režiséra Franca Zeffirelliho, který mu nabídl roli Billyho ve filmu Nekonečná láska (Endless Love) v roce 1981 a téhož roku také ztvárnil roli Davida Shawna ve filmu Večerka (Taps).
První hlavní roli si zahrál Cruise ve filmu Panictví po Americku (Losin' It) v roce 1983 a následoval film Riskantní podnik (Risky Business). Dále ho obsadili bratři Scottové ve snímku Legenda (Legend) a pak v akčním trháku z leteckého prostředí Top Gun v roce 1986, kde si zahrál sebevědomého pilota Peta 'Mavericka' Mitchella, čímž mu odstartovali skutečnou hereckou kariéru.
Následovala herecká obsazení ve filmech jako Barva peněz (Color of Money, The), v roce 1988 následoval Koktejl (Cocktail), nebo snímek v oskarovém filmu Rain Man z roku 1988, kde však Oskara nezískal. Následovaly filmy Mladé pušky (Young Guns; 1988), Narozen 4. července (Born on the Fourth of July; 1989), Navždy a daleko (Fard and Away; 1992), nebo film Firma (Firm; z roku 1993).
Honoráře za jednotlivé role nepatřily zrovna mezi nejmenší a jeho jedna z největších (75 000 000 dolarů) byla ve filmu Mission: Impossible II, za roli Ethana Hunta z roku 2000. Nemalou částku také získal za postavu upíra Lestata ve filmu Interview s upírem (Interview with the Vampire z roku 1994) z něhož si odnesl částku 15 000 000 dolarů. Na rok 1994 to byly pro herce velice slušné peníze. Dále si odnesl za roli v dramatu Jerry Maquire 20 000 000 dolarů; poté následovaly role v erotickém thrilleru Eyes Wide Shut z roku 1999 a role ve filmu Magnolia.
Mezi jeho nejznámější role patří ve filmu Vanilkové nebe (Vanilla Sky) z roku 2001, kde ztvárnil Davida Aamessia a zahrál si s Penelope Cruz, Cameron Diaz a Kurtem Russellem. Dále snímek Poslední samuraj (Last samurai, The), který se natáčel na Novém Zélandu roku 2003, kde ztvárnil Nathana Algrena. Mezi novější role patří ztvárnění Raye Ferriera ve filmu Válka světů (War of the Worlds) z roku 2005 a velice úspěšný trhák Mission: Impossible III z roku 2006. (wikipedia.org)
Filmografie:
Mumie
Jack Reacher: Nevracej se
Mission Impossible - Národ grázlů
Na hraně zítřka
Jack Reacher: Poslední výstřel
Rock of Ages
Mission: Impossible - Ghost Protocol
Zatím spolu, zatím živi
Tropická bouře
Valkýra
Hrdinové a zbabělci
Mission: Impossible III
Válka světů
Collateral
Poslední samuraj
Minority Report
Vanilkové nebe
Mission: Impossible II
Magnolia
Jerry Maguire
Mission: Impossible
Interview s upírem
Firma
Bouřlivé dny
Narozen 4. července
Koktejl
Rain Man
Barva peněz
Top Gun