Září 2010

Terence Hill

20. září 2010 v 11:53 | Erby |  Svět - film, TV, divadlo - muži
Terence Hill
* 29. 3. 1939 - Benátky, Itálie
Terence HillTerence Hill, vlastním jménem Mario Girotti, je italský herec, filmový producent, scenárista a režisér.
Narodil se v Itálii, ale jako dítě žil s rodiči mezi roky 1943-1945 v malé německé vesnici Lommatzsch v blízkosti Drážďan, kde také přežil spojenecké bombardování. Jeho matka Hildegard byla Němka, otec Girolamo italský chemik. Po válce se rodina natrvalo přestěhovala do Itálie.
Coby herec byl objeven italským režisérem Dinem Risim ve filmu Vacanze col gangster (1951) (Prázdniny s gangsterem) už ve věku 12 let. Poté v Itálii natočil 27 filmů, ale velkou roli měl až ve filmu režiséra Luchina Viscontiho Gepard (Il Gattopardo) (1963). V roce 1964 se na tři roky vrátil do Německa, kde hrál v řadě filmů a westernů natočených podle novel Karla Maye, například Vinnetou - Rudý gentleman, Petrolejový princ atd.
V roce 1967 se vrátil do Itálie a hrál ve filmu Bůh odpouští, ale já ne! (Dio perdona… io no!) (1968). Při jeho natáčení si na přání producentů změnil jméno na Terence Hill. Podle vlastního vyjádření mu producenti tehdy dali vybrat z 20 jmen a on si vybral zrovna tohle mimo jiné i proto, že mělo stejné iniciály jako jméno jeho matky. Kvůli větší publicitě ale tehdy novinářům řekli, že křestní jméno si zvolil podle římského učence Terentia a příjmení přijal po své manželce Lori, se kterou byl tehdy čerstvě ženatý (její skutečné rodné příjmení je ale Zwicklbauer). Lori a Terence Hillovi měli dva syny, oba herce - vlastního Jesseho a adoptivního Rosse, který však zemřel roku 1990 v 16 letech při autonehodě.
V dalších letech hrál ve velkém množství veseloher, akčních filmů a westernů (resp. tzv. spaghetti westernů) spolu se svým dlouholetým partnerem Budem Spencerem. Dvojice byla známá svými veselohrami, které byly úspěšné po celé Evropě i v USA.[zdroj?]
Pravděpodobně jejich nejslavnější společně natočený film je western Pravá a levá ruka ďábla (Lo chiamavano Trinità, 1970) a jeho pokračování Malý unavený Joe (Continuavano a chiamarlo Trinità) z roku 1972.[zdroj?] Ve westernu Mé jméno je Nikdo (Il Mio nome è Nessuno, 1973) napsaném a produkovaném Sergiem Leonem a režírovaném Toninem Valerim, hrál spolu s americkým hercem Henrym Fondou. Film Mé jméno je Nikdo je filmovými kritiky považován za jeden z nejlepších filmů tohoto žánru.[zdroj?]
V roce 1983 natočil úspěšný film Don Camillo na motivy knih italského novináře a humoristy Guareschiho, v němž byl nejen představitelem hlavní postavy, ale i režisérem.
Z jeho seriálových rolí jsou nejznámější role Šťastného Luka a postava dona Matea, detektiva a kněze v jedné osobě. (wikipedia.org)Filmmografie:
mnoho filmů s Budem Spencerem
Dvojníci
Sudá a lichá
Bůh odpouští, já ne!
Vinnetou - Rudý gentleman
Old Surehand